Nasze miasto oczami znanych artystów - plener malarski w Hajnówce

mini

12 artystów z Polski, Wilna i z Hajnówki pokaże najpiękniejsze walory naszego miasta i okolic w swoich dziełach. Przez kilka dni znani malarze poznawali Hajnówkę, szukali inspiracji i zbierali materiały do prac, które powstaną w ich warsztatach. Piękno, które uda im się uchwycić będziemy mogli podziwiać już jesienią podczas wystawy poplenerowej. Wydany zostanie również katalog, w którym znajdą się informacje o artystach, a także zdjęcia ich prac.

 

 

 

Plener malarski „HAJNÓWKA. BRAMA DO PUSZCZY” został zorganizowany dzięki dotacji Urzędu Miasta Hajnówka dla uczczenia Jubileuszu 60 lat praw miejskich Hajnówki. Organizacją pleneru zajęło się Towarzystwo Przyjaciół Hajnówki w partnerstwie z Muzeum i Ośrodkiem Kultury Białoruskiej w Hajnówce. Honorowy patronat  nad plenerem  objął Burmistrz Miasta Hajnówka.

Głównym zadaniem jakie postawiliśmy zaproszonym artystom było utrwalenie zakątków Hajnowszyzny, ukazanie piękna krajobrazu, uchwycenie klimatu Hajnówki i okolic w malarskiej formie – informuje prezes TPH Jolanta Antowska. A także wzbogacenie zbiorów malarskich Muzeum Białoruskiego poprzez  stworzenie nowych, wartościowych dzieł sztuki.

Na hajnowskim plenerze malarskim spotkali się: Maria Najdek, Manuela Kornecka, Maciej Milewski z Warszawy, państwo Emilia i Andrzej Sobieraj z Rumi, Waldemar Wojczakowski z Nałęczowa, Vidas Dregva z Wilna, Michał Janczuk z Białegostoku, Bogusława Czarkowska z Supraśla oraz artyści z Hajnówki Wiktor Kabac, Zbigniew Budzyński i inicjator Piotr Gagan, który objął również funkcję komisarza pleneru

Podczas pobytu w Hajnówce goście mieli okazję poznać historię naszego miasta, którą przedstawiła Alla Gryc. Joanna Łapińska i Wiktor Kabac opowiedzieli również o odbywających się niegdyś plenerach rzeźbiarskich. Artyści mieli okazję uczestniczyć w otwarciu Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej, a także w wernisażu wystawy grafiki Aleksandry Stelmaszonek z Białorusi. Udali się na wycieczkę kolejką wąskotorową na Topiło. Zwiedzali Puszczę Białowieską, Białowieżę i Sioło Budy. Obejrzeli cerkwie w Nowym Berezowie, Łosince, Siemianówce, Narewce. Zwiedzili nowo powstały w Hajnówce Park Miniatur Zabytków Podlasia. Dzięki uprzejmości Sióstr Klarysek  mieli możliwość obejrzeć panoramę Hajnówki z wieży kościoła. W piątek byli na koncercie plenerowym w Ośrodku Jagiellońskie. Ze wszystkich swoich wypraw zbierali materiał, robili zdjęcia, szkice, które wykorzystają w swoich pracach.

Artyści przez kilka dni poznawali nasz region i jego klimat. Swego natchnienia poszukiwali również samotnie. Przede wszystkim obiektem ich zainteresowania była przyroda – drzewa i architektura drewniana. To, co zostanie uwiecznione pozostanie tajemnicą do wystawy nie tylko dla mieszkańców Hajnówki, ale również dla uczestników pleneru. Może zdarzyć się, iż na kilku pracach zobaczymy ten sam obiekt. Będzie on jednak namalowany inną ręką i być może w innej technice. Bowiem nasi goście specjalizują się między innymi w rysunku, pastelu, malarstwie olejnym i akwarelowym.

Artyści chętnie uczestniczą w plenerach malarskich. Twierdzą iż, zawsze jest to nowe doświadczenie, gdzie można poznać wiele ciekawych zakątków naszego kraju, a także poznać osoby, które mają tą samą pasję. Artyści umówieni są już na następny plener, który będzie zorganizowany w Zakopanym przez Macieja Milewskiego. Z tej grupy weźmie w nim udział 3 uczestników.

 

CZYTAJ WIĘCEJ

Wernisaż wystawy poplenerowej "HAJNÓWKA. BRAMA DO PUSZCZY"

logo_60_lat

01

02

03

04

05

06

07

08

09

10

11

12

13

14

15

16

 

W plenerze malarskim w Hajnówce uczestniczyli:

 

24Zbigniew Budzyński z Hajnówki

Absolwent Instytutu Wychowania Plastycznego Uniwersytetu M.C. Skłodowskiej w Lublinie. Uzyskał dyplom z grafiki w pracowni Grzegorza Dobiesława Mazurka. Jego pasją jest malarstwo. Maluje farbami olejnymi. Na szczególną uwagę zasługują jego prace rysunkowe - ołówek, tusz, pastele, ilustracje książek oraz prace graficzne - akwaforta i akwatinta.

 

 

 

 

 

22Vidas Drėgva z Wilna

Absolwent malarstwa wileńskiego państwowego instytutu Sztuk  Pięknych. Członek Związku  Artystów – malarzy Litwy. Tworzy plakaty  reklamowo – komercyjne i filmowe, które biorą udział w wystawach plakatu w kraju i za granica. Obecnie uczy rysunku i malarstwa w Wilnie College of Design.

 

 

 

 

 

28Piotr Gagan z Hajnówki

Ukończył Studium Kultury i Oświaty dla Dorosłych w Warszawie. Maluje od 1972 r. Pierwsze prace powstawały pod kierunkiem hajnowianina Czesława Czarneckiego, który był jego wielkim autorytetem. Jemu też poświęcił swoją pierwszą wystawę indywidualną. Zajmuje się malarstwem sztalugowym. Stale poszukuje nowych tematów i środków artystycznego wyrazu.

 

 

 

 

 

21Michał Janczuk z Białegostoku

Był wolnym słuchaczem na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków – Polska Sztuka Użytkowa. Udział w wielu plenerach malarskich i kilkunastu wystawach w Polsce, Japonii, Kanadzie, Niemczech i Francji. Wyróżnienie na wystawie w Düsseldorf – Niemcy w 1983r. Obraz od rządu polskiego na 25 - lecie Pontyfikatu Papieża Jana Pawła II – Watykan 2003 r.

 

 

 

 

 

25Wiktor Kabac z Hajnówki

Ukończył Wydział Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, kierunek Malarstwo w pracowni Stanisława Borysowskiego. Członek ZPAP (SU) okręg Białystok. Uprawia malarstwo - pastele i olej oraz własną technikę mieszaną. Głównym tematem prac jest Puszcza Białowieska. Swoją twórczość prezentował na wielu wystawach w kraju i zagranicą (m. in. Czechy, Niemcy). Zainteresowania: malarstwo, grafika, rzeźba w drewnie. Liczne realizacje pomnikowe i ikonograficzne Cerkwi Św. Ducha w Białymstoku i Soboru Św. Trójcy w Hajnówce.

 

 

 

 

Manuela Kornecka z Warszawy

Konserwator zabytków. W 2010 roku za jej staraniami odrestaurowano między innymi ikonę Matki Bożej Tychwińskiej.

 

 

26Maciej Milewski z Warszawy

Ukończył studia w Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na wydziale malarstwa w pracowni prof. A. Kobzdeja. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 1966 roku. Zajmuje się malarstwem, grafiką, architekturą wnętrz. Od 1967 roku bierze czynny udział w wystawach krajowych i wystawach reprezentujących polską sztukę za granicą (we Francji, RFN, USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Japonii, Rosji, Austrii, Hiszpanii, Szwajcarii i Brazylii).

 

 

 

 

 

Malina Najdek z Warszawy

Ukończyła ASP w Warszawie na wydziale Malarstwa i Grafiki Użytkowej ze specjalizacją Tkaniny i Ilustracji Książki. Uczestniczyła w 18 wystawach Indywidualnych oraz 100  wystawach zbiorowych Szombathely, Paryż, Gera, Mrągowo, Chatillon i większych miastach Polski. Dorobek w Muzeach i zbiorach prywatnych: Francja, Maroko, Kanada, Szwecja, Niemcy, Włochy, USA, Anglia. W latach 1971 - 1981 jest w stałej współpracy z Pionem Scenografii Telewizji Polskiej - Ośrodka Warszawskiego. Zajmuje się malarstwem  sztalugowym;  pejzaż, portret, sceny  rodzajowe, przenośnie  abstrakcyjne, obrazy olejne i pastele oraz tkaniną artystyczną. Dorobek twórczy w Muzeach w kraju i zagranicą

 

 

23Andrzej Sobieraj z Rumi Gdynia

Ukończył PWSSP w Gdańsku  w pracowni prof. Dyakowskiego, prof.A.Harasa i prof. K. Bereźnickiego. Od wielu lat związany jest z Pracownią Plastyczną Marynarki Wojennej w Gdyni. Tworzy głównie obrazy marynistyczne w technice olejnej. Uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych, miał też wystawy indywidualne. Jego prace zobaczyć możemy w Polsce, Niemczech, Szwecji i Finlandii. Za swoją pracę otrzymał kilka odznaczeń i wyróżnień, w tym Gloria Artis.

 

 

 

 

 

20Emilia Sobieraj z Rumi Gdynia

Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu. Dyplom z malarstwa uzyskała w pracowni prof. Piotra C. Kowalskiego. Uprawia wielkoformatowe malarstwo sztalugowe w technice akrylu i oleju. Uczestniczyła w 70 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, była autorką 10 wystaw indywidualnych, zajmowała się pracą pedagogiczną z dziećmi i młodzieżą. Mieszka i tworzy na Wybrzeżu, gdzie bierze czynny udział w życiu artystycznym.

 

 

 

 

 

27Waldemar Wojczakowski z Nałęczowa

Uczeń artysty malarza Wacława Dobrowolskiego. Jego twórczość  opisuje dr Waldemar Odorowski w katalogu wystawy DIABEŁ TKWI W SZCZEGÓŁACH „Świat nie istnieje, dopóki nie zostanie namalowany. Każdy obrazek Wojczakowskiego jest jego kawałkiem, razem tworzą mozolnie budowaną całość. Mozolnie, bowiem świat maluje on z precyzją botanika, nie omija żadnego szczegółu, jak gdyby odtwarzanie rzeczywistości równało się z jego stwarzaniem. Można powiedzieć, że to spojrzenie spoza czasu, potwierdzenie istnienia poprzez jego pilną obserwację. Wojczakowski niczego nie wymyśla, obserwuje, ale tym samym do myślenia nakłania.” Jego prace znalazły się na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce, Holandii i we Włoszech.

 

Emilia Rynkowska

fot. : Jolanta Antowska,  Tomasz Tichoniuk,

Zbigniew Dzwonkowski i Emilia Rynkowska

źródło informacji  o artystach: Internet i karta zgłoszeniowa do pleneru

KONTAKT

border video

   ul. Aleksego Zina 1, 17-200 Hajnówka

   tel. 85 682 21 80,  fax 85 674 37 46

   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

                  KONTAKT DO REFERATÓW

  ADMINISTRATOR Emilia Rynkowska

        PUBLIKACJE na www.hajnowka.pl

        Klauzula RODO

        Deklaracja dostępności

       Koordynator do spraw dostępności

 

 NA SKRÓTY

border video

  Godziny otwarcia:  poniedziałek - piątek 7.30-15.30

  Godziny przyjęć Burmistrza: poniedziałek 13.00-17.00

  Kasa UM czynna:  8:00-15.00, przerwa 10.30-11.30

  Możliwość płatności kartą płatniczą

  Rachunek bankowy do bezgotówkowej zapłaty opłaty skarbowej: 46 1020 1332 0000 1602 0276 4058

   Nr IBAN: PL 46 1020 1332 0000 1602 0276 4058

   NIP 543-00-10-446                  SWIFT: BPKOPLPW

   NIP Gminy Miejskiej Hajnówka NIP 603-00-06-341

border video

   herb UMHerb Miasta Hajnówka do pobrania

 

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Finanšu darbība kredīts pret nekustamā īpašuma ķīlu.