Nasze miasto oczami znanych artystów - plener malarski w Hajnówce
- Utworzono: poniedziałek, 23, maj 2011 13:15
- Odsłony: 23099
12 artystów z Polski, Wilna i z Hajnówki pokaże najpiękniejsze walory naszego miasta i okolic w swoich dziełach. Przez kilka dni znani malarze poznawali Hajnówkę, szukali inspiracji i zbierali materiały do prac, które powstaną w ich warsztatach. Piękno, które uda im się uchwycić będziemy mogli podziwiać już jesienią podczas wystawy poplenerowej. Wydany zostanie również katalog, w którym znajdą się informacje o artystach, a także zdjęcia ich prac.
Plener malarski „HAJNÓWKA. BRAMA DO PUSZCZY” został zorganizowany dzięki dotacji Urzędu Miasta Hajnówka dla uczczenia Jubileuszu 60 lat praw miejskich Hajnówki. Organizacją pleneru zajęło się Towarzystwo Przyjaciół Hajnówki w partnerstwie z Muzeum i Ośrodkiem Kultury Białoruskiej w Hajnówce. Honorowy patronat nad plenerem objął Burmistrz Miasta Hajnówka.
Głównym zadaniem jakie postawiliśmy zaproszonym artystom było utrwalenie zakątków Hajnowszyzny, ukazanie piękna krajobrazu, uchwycenie klimatu Hajnówki i okolic w malarskiej formie – informuje prezes TPH Jolanta Antowska. A także wzbogacenie zbiorów malarskich Muzeum Białoruskiego poprzez stworzenie nowych, wartościowych dzieł sztuki.
Na hajnowskim plenerze malarskim spotkali się: Maria Najdek, Manuela Kornecka, Maciej Milewski z Warszawy, państwo Emilia i Andrzej Sobieraj z Rumi, Waldemar Wojczakowski z Nałęczowa, Vidas Dregva z Wilna, Michał Janczuk z Białegostoku, Bogusława Czarkowska z Supraśla oraz artyści z Hajnówki Wiktor Kabac, Zbigniew Budzyński i inicjator Piotr Gagan, który objął również funkcję komisarza pleneru
Podczas pobytu w Hajnówce goście mieli okazję poznać historię naszego miasta, którą przedstawiła Alla Gryc. Joanna Łapińska i Wiktor Kabac opowiedzieli również o odbywających się niegdyś plenerach rzeźbiarskich. Artyści mieli okazję uczestniczyć w otwarciu Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej, a także w wernisażu wystawy grafiki Aleksandry Stelmaszonek z Białorusi. Udali się na wycieczkę kolejką wąskotorową na Topiło. Zwiedzali Puszczę Białowieską, Białowieżę i Sioło Budy. Obejrzeli cerkwie w Nowym Berezowie, Łosince, Siemianówce, Narewce. Zwiedzili nowo powstały w Hajnówce Park Miniatur Zabytków Podlasia. Dzięki uprzejmości Sióstr Klarysek mieli możliwość obejrzeć panoramę Hajnówki z wieży kościoła. W piątek byli na koncercie plenerowym w Ośrodku Jagiellońskie. Ze wszystkich swoich wypraw zbierali materiał, robili zdjęcia, szkice, które wykorzystają w swoich pracach.
Artyści przez kilka dni poznawali nasz region i jego klimat. Swego natchnienia poszukiwali również samotnie. Przede wszystkim obiektem ich zainteresowania była przyroda – drzewa i architektura drewniana. To, co zostanie uwiecznione pozostanie tajemnicą do wystawy nie tylko dla mieszkańców Hajnówki, ale również dla uczestników pleneru. Może zdarzyć się, iż na kilku pracach zobaczymy ten sam obiekt. Będzie on jednak namalowany inną ręką i być może w innej technice. Bowiem nasi goście specjalizują się między innymi w rysunku, pastelu, malarstwie olejnym i akwarelowym.
Artyści chętnie uczestniczą w plenerach malarskich. Twierdzą iż, zawsze jest to nowe doświadczenie, gdzie można poznać wiele ciekawych zakątków naszego kraju, a także poznać osoby, które mają tą samą pasję. Artyści umówieni są już na następny plener, który będzie zorganizowany w Zakopanym przez Macieja Milewskiego. Z tej grupy weźmie w nim udział 3 uczestników.
CZYTAJ WIĘCEJ
Wernisaż wystawy poplenerowej "HAJNÓWKA. BRAMA DO PUSZCZY"
W plenerze malarskim w Hajnówce uczestniczyli:
Zbigniew Budzyński z Hajnówki
Absolwent Instytutu Wychowania Plastycznego Uniwersytetu M.C. Skłodowskiej w Lublinie. Uzyskał dyplom z grafiki w pracowni Grzegorza Dobiesława Mazurka. Jego pasją jest malarstwo. Maluje farbami olejnymi. Na szczególną uwagę zasługują jego prace rysunkowe - ołówek, tusz, pastele, ilustracje książek oraz prace graficzne - akwaforta i akwatinta.
Vidas Drėgva z Wilna
Absolwent malarstwa wileńskiego państwowego instytutu Sztuk Pięknych. Członek Związku Artystów – malarzy Litwy. Tworzy plakaty reklamowo – komercyjne i filmowe, które biorą udział w wystawach plakatu w kraju i za granica. Obecnie uczy rysunku i malarstwa w Wilnie College of Design.
Piotr Gagan z Hajnówki
Ukończył Studium Kultury i Oświaty dla Dorosłych w Warszawie. Maluje od 1972 r. Pierwsze prace powstawały pod kierunkiem hajnowianina Czesława Czarneckiego, który był jego wielkim autorytetem. Jemu też poświęcił swoją pierwszą wystawę indywidualną. Zajmuje się malarstwem sztalugowym. Stale poszukuje nowych tematów i środków artystycznego wyrazu.
Michał Janczuk z Białegostoku
Był wolnym słuchaczem na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków – Polska Sztuka Użytkowa. Udział w wielu plenerach malarskich i kilkunastu wystawach w Polsce, Japonii, Kanadzie, Niemczech i Francji. Wyróżnienie na wystawie w Düsseldorf – Niemcy w 1983r. Obraz od rządu polskiego na 25 - lecie Pontyfikatu Papieża Jana Pawła II – Watykan 2003 r.
Wiktor Kabac z Hajnówki
Ukończył Wydział Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, kierunek Malarstwo w pracowni Stanisława Borysowskiego. Członek ZPAP (SU) okręg Białystok. Uprawia malarstwo - pastele i olej oraz własną technikę mieszaną. Głównym tematem prac jest Puszcza Białowieska. Swoją twórczość prezentował na wielu wystawach w kraju i zagranicą (m. in. Czechy, Niemcy). Zainteresowania: malarstwo, grafika, rzeźba w drewnie. Liczne realizacje pomnikowe i ikonograficzne Cerkwi Św. Ducha w Białymstoku i Soboru Św. Trójcy w Hajnówce.
Manuela Kornecka z Warszawy
Konserwator zabytków. W 2010 roku za jej staraniami odrestaurowano między innymi ikonę Matki Bożej Tychwińskiej.
Maciej Milewski z Warszawy
Ukończył studia w Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na wydziale malarstwa w pracowni prof. A. Kobzdeja. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 1966 roku. Zajmuje się malarstwem, grafiką, architekturą wnętrz. Od 1967 roku bierze czynny udział w wystawach krajowych i wystawach reprezentujących polską sztukę za granicą (we Francji, RFN, USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Japonii, Rosji, Austrii, Hiszpanii, Szwajcarii i Brazylii).
Malina Najdek z Warszawy
Ukończyła ASP w Warszawie na wydziale Malarstwa i Grafiki Użytkowej ze specjalizacją Tkaniny i Ilustracji Książki. Uczestniczyła w 18 wystawach Indywidualnych oraz 100 wystawach zbiorowych Szombathely, Paryż, Gera, Mrągowo, Chatillon i większych miastach Polski. Dorobek w Muzeach i zbiorach prywatnych: Francja, Maroko, Kanada, Szwecja, Niemcy, Włochy, USA, Anglia. W latach 1971 - 1981 jest w stałej współpracy z Pionem Scenografii Telewizji Polskiej - Ośrodka Warszawskiego. Zajmuje się malarstwem sztalugowym; pejzaż, portret, sceny rodzajowe, przenośnie abstrakcyjne, obrazy olejne i pastele oraz tkaniną artystyczną. Dorobek twórczy w Muzeach w kraju i zagranicą
Andrzej Sobieraj z Rumi Gdynia
Ukończył PWSSP w Gdańsku w pracowni prof. Dyakowskiego, prof.A.Harasa i prof. K. Bereźnickiego. Od wielu lat związany jest z Pracownią Plastyczną Marynarki Wojennej w Gdyni. Tworzy głównie obrazy marynistyczne w technice olejnej. Uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych, miał też wystawy indywidualne. Jego prace zobaczyć możemy w Polsce, Niemczech, Szwecji i Finlandii. Za swoją pracę otrzymał kilka odznaczeń i wyróżnień, w tym Gloria Artis.
Emilia Sobieraj z Rumi Gdynia
Waldemar Wojczakowski z Nałęczowa
Uczeń artysty malarza Wacława Dobrowolskiego. Jego twórczość opisuje dr Waldemar Odorowski w katalogu wystawy DIABEŁ TKWI W SZCZEGÓŁACH „Świat nie istnieje, dopóki nie zostanie namalowany. Każdy obrazek Wojczakowskiego jest jego kawałkiem, razem tworzą mozolnie budowaną całość. Mozolnie, bowiem świat maluje on z precyzją botanika, nie omija żadnego szczegółu, jak gdyby odtwarzanie rzeczywistości równało się z jego stwarzaniem. Można powiedzieć, że to spojrzenie spoza czasu, potwierdzenie istnienia poprzez jego pilną obserwację. Wojczakowski niczego nie wymyśla, obserwuje, ale tym samym do myślenia nakłania.” Jego prace znalazły się na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce, Holandii i we Włoszech.
Emilia Rynkowska
fot. : Jolanta Antowska, Tomasz Tichoniuk,
Zbigniew Dzwonkowski i Emilia Rynkowska
źródło informacji o artystach: Internet i karta zgłoszeniowa do pleneru