Wernisaż wystawy poplenerowej "HAJNÓWKA. BRAMA DO PUSZCZY"
- Utworzono: poniedziałek, 03, październik 2011 08:03
- Odsłony: 5338
Sześćdziesięciolecie nabycia praw miejskich przez nasze miasto to szczególna okazja do utrwalenia jego interesujących miejsc w pracach artystów malarzy – Jerzy Sirak, Burmistrz Miasta Hajnówka.
W piątkowy wieczór w galerii Muzeum i Ośrodka Kultury Białoruskiej w Hajnówce spotkali się artyści, władze miasta i pasjonaci sztuki. Tego dnia wyrażono wiele podziękowań. Artystom, że zechcieli uczestniczyć w plenerze i pozostawić nam namiastkę swej twórczości, natomiast władzom miasta, za wsparcie podczas przeprowadzenia tegoż pleneru.
W jednej galerii znalazło się kilkadziesiąt prac znanych artystów: Marii Najdek, Manueli Korneckiej i Macieja Milewskiego z Warszawy, państwa Emilii i Andrzeja Sobieraj z Rumi, Waldemara Wojczakowskiego z Nałęczowa, Vidasa Dregva z Wilna, Michała Janczuka z Białegostoku, Bogusławy Czarkowskiej z Supraśla oraz artystów z Hajnówki Wiktora Kabaca, Zbigniewa Budzyńskiego i inicjatora pleneru Piotra Gagana. Głównym tematem wszystkich prac było piękno hajnowskiej ziemi. Swoim urokiem zachwyciły artystów świątynie, drewniane zabudowania i oczywiście piękna przyroda. Jedni skupili się na teraźniejszości, inni na przeszłości. Starą Hajnówkę ukazał np. Waldemar Wojczakowski. Natomiast teraźniejszość – Piotr Gagan. Obaj uchwycili ten sam obiekt – kuźnię Mierzwińskich.
Artyści do końca trzymali w tajemnicy, co uwiecznili na swoich dziełach. Dlatego zdarzyło się, że mamy kilka spojrzeń na te same obiekty. Najwięcej zainteresowania niewątpliwie wzbudził Sobór Św. Trójcy, który zafascynował Emilię Sobieraj, Marię Najdek, Andrzeja Sobieraj, Macieja Milewskiego, Piotra Gagana i Manuelę Kornecką.
Pomimo tego, że temat był ten sam – każdy obraz jest inny, i każdy jest wyjątkowy, bo wszystkie dotyczą naszego miasta… Muszę przyznać, że jeden z obrazów ma dla mnie szczególną wartość – widnieje na nim dom, w którym się wychowałam, i ogród, w którym bawiłam się, gdy byłam małym dzieckiem….
Wystawę można oglądać do końca listopada br. Później, dzięki staraniom artystów, zostanie ona zaprezentowana w Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie, gdzie nasze miasto widziane oczyma malarzy, będą mogli podziwiać nie tylko hajnowianie.
Wspaniałe prace, które pozostaną w dorobku Hajnówki powstały podczas pleneru malarskiego „HAJNÓWKA. BRAMA DO PUSZCZY” przeprowadzonego w maju 2011 r. zorganizowanego dzięki dotacji Urzędu Miasta Hajnówka dla uczczenia Jubileuszu 60 lat praw miejskich Hajnówki. Organizacją pleneru zajęło się Towarzystwo Przyjaciół Hajnówki w partnerstwie z Muzeum i Ośrodkiem Kultury Białoruskiej w Hajnówce. Honorowy patronat nad plenerem objął Burmistrz Miasta Hajnówka. Więcej o plenerze…
– Uznałem za słuszne zaprosić malarzy, którzy uwieczniliby swoje spojrzenie na zakątki Hajnówki. Celowa jest taka dokumentacja, ponieważ twórca ma możliwość wejścia w głąb historii i przedstawienia tego w formie malarskiej. Wnosi świeży powiew w odbiór dla nas tak oczywistych treści i stanowi doskonałą dokumentację archiwalną z wielkim potencjałem emocjonalnym. Zaproszeni artyści są absolwentami renomowanych uczelni artystycznych w Polsce, uznani i nagradzani na licznych przeglądach, konkursach, wystawach w kraju i za granicą. Dorobek artystyczny każdego z nich już z założenia dawał gwarancję na powstanie prac, które będą stanowić wartościową artystycznie i historycznie jakość. Artyści, będąc na plenerze, tworzyli i zbierali materiał do swoich obrazów. Dzięki przychylności władz miasta mogli poznawać nasz urokliwy region i w swoich pracowniach stworzyć jego wizję, przetwarzając wrażenia z pobytu, przez pryzmat swojej wrażliwej duszy. Mam nadzieję, iż plenery hajnowskie staną się cykliczną formą działalności kulturalnej naszego miasta.
– Piotr Gagan – komisarz I Pleneru Malarskiego Hajnówka 2011
(fragment z katalogu wydanego z okazji otwarcia wystawy)
Organizatorzy wystawy składają podziękowania sponsorom poczęstunku – PSS Społem Hajnówka i Radzie Miasta Hajnówka.
Emilia Rynkowska