17 września obchodzimy Światowy Dzień Sybiraka
- Utworzono: wtorek, 17, wrzesień 2019 20:51
- Odsłony: 1252
Data tego święta nie jest przypadkowa. Przypada ona w rocznicę napaści sowieckiej Rosji na Polskę, która miała miejsce 17 września 1939 roku Oficjalnie została ustanowiona przez Sejm 27 września 2013 roku.
Dzień Sybiraka organizowany jest od 1991 roku ku czci ofiar i osób zesłanych na Syberię, na Ural czy do Kazachstanu. Wielu z nich zostało na „nieludzkiej ziemi” na zawsze.
Masowe deportacje ludności polskiej z terytoriów zajętych przez ZSRR miały charakter zorganizowany. Przygotowania zaczęły się już jesienią 1939 roku. W 1940 roku odbyły się trzy wielkie akcje deportacyjne. Pierwsza rozpoczęta zimą 10 lutego i objęła około 140 tysięcy osób, które trafiły na północne obszary ZSRR. Druga miała miejsce w kwietniu (przesiedlono wówczas 61 tysięcy osób głównie do Kazachstanu), a trzecia w czerwcu (80 tysięcy osób, które trafiły na tereny Uralu). Deportacje miały miejsce również w 1941 roku. Całkowita liczba osób zesłanych jest dyskusyjna. W październiku 1941r. władze ZSRR przekazały informację, że deportowano 387.932 obywateli polskich. Jednak historycy kwestionują tę liczbę jako zaniżoną.
Celem polityki okupanta była sowietyzacja polskim ziem wschodnich. W pierwszej kolejności zsyłano wojskowych, urzędników czy właścicieli ziemskich. Zesłańcy, którym pozwolono zabrać ze sobą tylko podręczny bagaż, byli transportowani przez wiele tygodni koleją w wagonach towarowych, bez sanitariów, co powodowało wysoką śmiertelność. Zesłańcy skierowani zostali do pracy w kołchozach, zakładach pracy lub do łagrów.
Wrzesień jest miesiącem zadumy i refleksji nad wydarzeniami sprzed kilkudziesięciu lat, ale także lekcją historii dla osób najmłodszych, które bardzo często mają słabą wiedzę historyczną.
Dołóżmy starań, aby dramatyczne wydarzenia z tego okresu przetrwały w pamięci i świadomości kolejnych pokoleń.
17 września o godz. 17.00 w kościele pw. Św. Cyryla i Metodego odbyła się Msza Święta. Następnie przy pomniku - krzyżu na cmentarzu katolickim spotkali się mieszkańcy miasta, członkowie Związku Sybiraków, ks. Zygmunt Bronicki oraz przedstawiciele samorządu - Ireneusz Kiendyś - zastępca burmistrza i Joanna Kojło - wicestarosta, by oddać hołd, złożyć kwiaty i zapalić znicze.
Aby przybliżyć temat masowych zesłań na Sybir zapraszam do lektury „Wspomnienia deportowanych z ziemi podlaskiej na Syberię i do Kazachstanu w latach 1939-1956” (wyd. Towarzystwo Przyjaciół Hajnówki i Urząd Miasta Hajnówka), oraz „Od puszczy do tajgi” - Bogusława Kosela i Ewy Pierożnikow, dostępne w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce.
Czytaj więcej:
Promocja książki "Wspomnienia deportowanych z ziemi podlaskiej na Syberię i do Kazachstanu w latach 1939-1956" - 13 luty 2013r.
Promocja książki Bogusława Kosela i Ewy Pierożnikow „Od puszczy do tajgi” -
***
Związek Sybiraków. Koło Terenowe nr 16 w Hajnówce
Lokalizacja siedziby: ul. Parkowa 6, 17-200 Hajnówka
Telefon: (85) 682 36 04, (85) 682 24 71
prezes zarządu Koła - Irena Kostera
Emilia Rynkowska