Artykuły

Hajnowski Dom Kultury

01KONTAKT:

ul. Tamary Sołoniewicz 4
17-200 Hajnówka
tel./fax +48 85 682 32 03
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

www.hdk.hajnowka.pl

 

Odznaczony Zbiorową Odznaką „Zasłużony Białostoczyźnie”

W 1984 r. Hajnowskie Przedsiębiorstwo Suchej Destylacji Drewna w Hajnówce oficjalnie wyraziło zgodę na przekazanie mu "Górnika" na stałą jego siedzibę. Od tego momentu stał się od centralnym ośrodkiem kultury w Hajnówce.

Hajnowski Dom Kultury działalność swoją prowadzi realizując podstawowe zadania statutowe, którymi są:

  • edukacja i wychowanie przez sztukę worzenie warunków do rozwoju amatorskiego ruchu artystycznego oraz rozwijanie zainteresowań wiedzą i sztuką
  • rozpoznawanie, rozbudzanie i zaspokajanie potrzeb oraz zainteresowań kulturalnych społeczeństwa
  • zaspokajanie potrzeb kulturalnych osób niepełnosprawnych
  • popularyzacja tradycji historycznych i kulturalnych miasta
  • tworzenie warunków dla upowszechniania i rozwoju kultury mniejszości narodowych.

Zadania statutowe realizowane są poprzez organizację imprez masowych i kameralnych o charakterze kulturalnym i rozrywkowym, prowadzenie merytorycznej opieki nad zespołami amatorskiego ruchu artystycznego, prezentację dorobku artystycznego w ramach organizowanych przeglądów, konkursów, festiwali oraz prowadzenie działalności oświatowej. Hajnowski Dom Kultury prowadzi także działalność w zakresie upowszechaniania muzyki, plastyki, tańca, teatru organizując szereg imprez o różnorodnej tematyce. Wiele imprez organizowanych jest wspólnie z Urzędem Miasta, Starostwem Powiatowym, OSiR, ze szkołami w Hajnówce,WOAK, BTSK w Białymstoku i innymi instytucjami. Od kilku lat HDK uczestniczy w wymianie i współpracy międzynarodowej z Białorusią, Ukrainą i Estonią.
W społeczności lokalnej HDK spełnia funkcję animatora i organizatora twórczości kulturalnej. Bowiem nie tylko upowszechnia on wartości i wzory kultury, ale kształtuje aktywne zachowania kulturalne, animuje twórczość amatorską i twórczo kultywuje tradycje regionalne. Hajnowski Dom Kultury rozwija również szerszą działalność, wykraczającą poza obręb miasta Hajnówka, obejmującą także społeczność szregu gmin, powiatów i miast w Polsce i zagarnicą (Białoruś, Ukraina,Rosja, Szwecja, Estonia, Łotwa, Włochy).
Działalności hajnowskiego ośrodka kulturalnego przyświeca główny cel: chęć jak najlepszego zaspokojenia społecznych potrzeb i aspiracji kulturalnych naszego środowiska. Dowodem tego jest otrzymanie Zbiorowej Odznaki „Zasłużony Białostocczyźnie".
Oferta programowa skupia się przede wszystkim na kulturalno-wychowawczej i artystyczno-hobbystycznej działalności oraz organizacji imprez. Funkcja wychowawcza i społeczna placówki jest nieoceniona, gdyż najważniejszym elementem pracy instruktorów zajęć była i pozostanie na zawsze satysfakcja uczestników zajęć oraz ich rodziców.


ZESPOŁY AMATORSKIEGO RUCHU ARTYSTYCZNEGO

Zespół Pieśni „Echo Puszczy” – instruktor Alina Niegierewicz

Zespół Pieśni Hajnowskiego Domu Kultury powstał w 1982 roku. Od 30 lat zespół promuje, pielęgnuje i podtrzymuje podlaskie tradycje kulturowe związane ze śpiewem wśród mieszkańców Podlasia, Polski i poza granicami kraju. Zespół jest zintegrowany ze środowiskiem lokalnym, z niego wyrasta, tworzą go wyłącznie amatorzy, z miłości do kultury, muzyki ludowej, z pasji do śpiewu i kultywowania tradycji przodków, mieszkańców regionu wschodniego Podlasia. Bierze czynny udział w różnorodnych imprezach kulturalnych woj.podlaskiego, występuje poza granicami kraju. Zajmuje czołowe miejsca w konkursach, przeglądach, festiwalach. W swoim repertuarze posiada pieśni białoruskie i polskie. W roku 1992 został wyróżniony Dyplomem Honorowym Ministra Kultury i Sztuki, a w 1996 Zbiorową Odznaką „Zasłużony Białostocczyźnie”. Jest jednym z najlepszych chórów amatorskich Podlasia, wielokrotnym laureatem Festiwalu „Piosenka Białoruska”.

Zespół Tańca Ludowego „Przepiórka – instruktor Justyna Birycka

Zespół Tańca Ludowego „Przepiórka” tworzą dzieci i młodzież z hajnowskich szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich. Obecnie istnieją cztery grupy wiekowe, łącznie zespół liczy około 80 osób, a dotychczas tańczyło w nim już ponad 300 osób, które pozostały jego wiernymi sympatykami. Zespół jest dobrze znany mieszkańcom woj. Podlaskiego . Dotychczas dał ponad 500 koncertów w większości województw. Na swym koncie może odnotować ponad  20 wojaży za granicę do Rosji, Szwecji, Łotwy, Estonii, Włoch, Białorusi. W swoim repertuarze zespół posiada polskie tańce narodowe, tańce podlaskie oraz innych regionów Polski (m.in. lubelskie, biłgorajskie, kurpiowskie, śląskie, cieszyńskie). „Przepiórka” wzbogaca swój program także o tańce innych narodów. Szczególną uwagę poświęca tańcom białoruskim i ukraińskim, których piękno i dynamizm rozgrzewa zarówno tancerzy, jak i publiczność. Prezentuje programy w oryginalnych, autentycznych kostiumach. Zespół Tańca Ludowego spełnia istotną rolę w lokalnej społeczności. Młodym pokazuje inną formę spędzania czasu, innych zaraża miłością do folkloru  a wszystkim przekazuje tradycję. Trzeba również wspomnieć, że Zespół bierze udział w Turniejach Tańców Polskich, czyli w imprezach o formule konkursu, na których pary taneczne prezentują swoje umiejętności.

Zajęcia Tańca Ludowego z elementami baletu (4-6 lat) – instruktor Justyna Birycka

Zajęcia przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. "Bawimy ucząc - uczymy bawiąc" – hasło to dotyczy również zajęć tanecznych dla dzieci. Zajęcia prowadzone są w formie radosnej, spontanicznej zabawy z tańcem - dla dzieci to pierwszy kontakt z usystematyzowaną formą ruchu. Dzięki nim wzbudza się w dziecku zamiłowanie do tańca i śpiewu, rozwija koordynację i rytmiczność ruchów, stwarza warunki dla wyzwolenia aktywności, inicjatywy i pomysłowości dziecka. Ponadto dzieci na zajęciach uczą się prostych układów choreograficznych ,co pomaga im doskonalić pamięć i koncentrację.

Zespół Tańca Nowoczesnego „Iluzja” – instruktor Bożena Żyża

Zespół powstał w październiku 2001 roku. Tworzy go młodzież w różnym wieku (od gimnazjum aż po studia). W repertuar „ILUZJI” wchodzą różne formy tańca, gdyż z roku na rok zmieniają się nasze upodobania. W 2003 r. zespół uczestniczył w „ Międzynarodowym Dziecięcym Festiwalu Piosenki i Tańca” w Koninie. W 2004 roku sukcesem zespołu stał się udział w Ogólnopolskim Festiwalu Tańca „Wirujący Krąg” w Ostrowi Mazowieckiej, podczas którego otrzymał pierwszą nagrodę. Zespół Tańca Nowoczesnego „Iluzja”  brał udział w „31 Harcerskim Festiwalu Kultury i Młodzieży Szkolnej – Kielce 2004” otrzymując wyróżnienie. W 2005 roku hajnowski Zespół Tańca Nowoczesnego „Iluzja” otrzymał wyróżnienie za udział w Warszawskich Młodzieżowych Spotkaniach Tanecznych. W roku 2009 ponownie próbował swoich sił na Ogólnopolskim Festiwalu Tańca „Wirujący Krąg” w Ostrowi Mazowieckiej. Oprócz tego „ILUZJA” bardzo często swoimi występami urozmaica różne hajnowskie imprezy oraz festyny w okolicznych miastach i wsiach.

Grupa Taneczna „X”- instruktor Bożena Żyża

Powstała w 2002 roku. "X" to grupa młodych dziewczyn, które poprzez taniec ukazują swoje uczucia oraz wyzwalają energię. Połączyła je pasja. W swoim repertuarze grupa posiada, między innymi taniec hip hop, lecz stara się również rozwijać w innych kierunkach. Grupa Taneczna „X” co roku pokazuje swoje umiejętności podczas Lata z Radiem oraz innych hajnowskich imprez.

Grupa Taneczna „X mini” – instruktor Bożena Żyża

To grupa wprowadzająca najmłodszych w krainę tańca. Powstała w 2008 roku. W repertuar zespołu wchodzą tańce nowoczesne. Już w pierwszym roku swojego istnienia grupa rozwinęła się w błyskawicznym tempie. Po raz pierwszy zaprezentowała się podczas Lata z Radiem, później występowała już coraz częściej na różnych imprezach organizowanych w Hajnowskim Domu Kultury. W roku 2009 została rozdzielona na dwie grupy z powodu wielkiego zainteresowania. W tej chwili dzieli się na grupę zaawansowaną i grupę początkującą. W skład obu grup wchodzą dzieci w wieku od 7 do 14 lat. Dziecięca Grupa Taneczna „X mini” jest grupą przejściową. Dzieci powyżej 14 lat przechodzą do Grupy Tanecznej „X”.

Klub Plastyka Amatora – instruktor Zenaida Jakuć

Rozpoczął swoją działalność w maju 2010 roku. Klub tworzą ludzie zróżnicowani wiekowo, różnych profesji, ale z pasją tworzenia i zamiłowaniem do sztuki. Spotkania od bywają się dwa razy w miesiącu w pracowni lub plenerze. W programie działania klubu jest nie tylko wspólne rysowanie i malowanie, ale też spotkania z artystami, wyjazdy do galerii oraz przygotowanie własnych wystaw. Ideą klubu jest wspieranie twórców amatorów, integracja środowiska, stworzenie sprzyjających warunków do pracy twórczej, doskonalenie warsztatu i wymiana doświadczeń.

Koło Plastyczne „Deformacja” – instruktor Zenaida Jakuć

Istnieje od 1991 roku. Obecnie działa w dwóch grupach wiekowych 7-10 i 11-15 lat. Zajęcia w grupie najmłodszej polegają na tworzeniu poprzez zabawę ( malowanie palcami, lepienie z plasteliny, kompozycje z wcześniej uzbieranych skarbów natury). W grupie starszej młodzież realizuje warsztaty z martwej natury, portretu, studium postaci, studium architektury i pejzażu w plenerze. Pracownia oferuje zajęcia z rysunku, malarstwa, grafiki, rzeźby i form przestrzennych. Twórczość koła można oglądać na wystawach organizowanych przez Hajnowski Dom Kultury. Wielu uczestników „Deformacji” kontynuuje naukę w szkołach artystycznych.

Pracownia Gobelinu dla dorosłych – instruktor Zenaida Jakuć

Działa od 2004 roku. Skupia osoby różne wiekowo i o różnych zawodach, dla których twórczość stanowi przeciwwagę dla zgiełku życia codziennego. Różnorodność barw i faktur włókien sprawia, że każdy etap powstawania tkaniny jest fascynującą przygodą. Każdy uczestnik po zapoznaniu się z podstawowymi technikami stara się wypracować własne sploty i własne rozumienie tkaniny.

Studio Piosenki Estradowej – instruktor Marta Gredel-Iwaniuk

Istnieje od lutego 2007r. Skupia uzdolnione wokalnie dzieci i młodzież z Hajnówki oraz powiatu hajnowskiego. Zajęcia odbywają się w trybie indywidualnym i grupowym. Uczestnicy pracują nad emisją głosu, dykcją oraz interpretacją utworów. Młodzi wokaliści biorą udział w konkursach , przeglądach i festiwalach piosenki na terenie województwa, kraju, a także za granicą zdobywając czołowe lokaty, między innymi: na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki „Tomaszowska Wiosna” w Tomaszowie Mazowieckim, Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Studia Jard w Białymstoku, Międzynarodowym Festiwalu Piosenki i Tańca „Muszelki Wigier” w Suwałkach, Ogólnopolskim Festiwalu „Śpiewajmy przeboje naszych rodziców w Warszawie, Festiwal Młodych Talentów we Włodzimierzu Wołyńskim na Ukrainie. W repertuarze Studia Piosenki znajdują się utwory polskie, białoruskie, ukraińskie i angielskie.

Przedszkole muzyczne – instruktor Marta Gredel- Iwaniuk

Zajęcia umuzykalniające dla najmłodszych, które rozwijają wyobraźnię, słuch oraz wrażliwość muzyczną. Dzieci uczą się piosenek, tańców raz gry na instrumentach perkusyjnych. Zajęcia odbywają się w trzech grupach wiekowych: 5-6 latki, 3-4 latki oraz dzieci do 2 lat. Celem zajęć jest odkrywanie przez dziecko swojej wrodzonej muzykalności, przeżywanie przez zabawę dźwięków i różnorodnych rytmów, poznawanie prostych pojęć muzycznych z użyciem instrumentu. Zajęcia te są przygotowaniem do dalszej edukacji muzycznej.

Koło muzyczne – instruktor Marta Gredel-Iwaniuk

Zajęcia wokalnie dla wszystkich chętnych. Uczestnicy uczą się piosenek, pracują nad emisją i dykcją, ruchem scenicznym. Zajęcia odbywają się w trybie grupowym.

Zespół Tańca Hip Hop – instruktor Krzysztof Twarowski

Zespół istnieje od października 2011 roku. Uczestnikami są dzieci i młodzież szkół podstawowych i gimnazjalnych. Dodatkowo poza zajęciami organizowane są warsztaty taneczne z udziałem znanych tancerzy- instruktorów. Pierwszy pokaz zespołu odbył się podczas ferii zimowych 2012.

Mażoretki – instruktor Maria Gierasimiuk

Grupa mażoretek działa przy Hajnowskim Domu Kultury od 2009 roku. Wraz z orkiestrą dętą wielokrotnie uświetniała swoimi występami imprezy organizowane na terenie miasta. Dziewczęta wyjeżdżały także na przeglądy orkiestr dętych do Białegostoku i Niemiec.

Dziecięca Grupa „Dzwonki” – instruktor Wiera Masajło

Grupa powstała w 2008 roku. Skupia dzieci z hajnowskich przedszkoli i szkół podstawowych. W swoim repertuarze posiada piosenki, wiersze, obrzędy i scenki w języku białoruskim. Bierze udział w przeglądach i konkursach piosenki białoruskiej, kolęd prawosławnych, prezentacjach zespołów obrzędowych.

WAŻNIEJSZE IMPREZY HDK

  • SPOTKANIA ZESPOŁÓW KOLĘDNICZYCH

  • FESTIWAL „PIOSENKA BIAŁORUSKA”

  • WALENTYNKOWY BAL CHARYTATYWNY

  • BAL „U KRÓLA LULA”

  • KONKURS RECYTATORSKI „OJCZYSTE SŁOWO”

  • KONCERT „KWIATEK DLA EWY”

  • OGÓLNOPOLSKI KONKURS RECYTATORSKI (dla młodzieży)

  • „WIOSNA MŁODYCH TALENTÓW”

  • „BAJE, BAJKI, BAJECZKI” - KONKURS RECYTATORSKI

  • WYSTAWA POKONKURSOWA HAFTU I KORONKI

  • KONKURS PRAWOSŁAWNEJ POEZJI RELIGIJNEJ

  • „MAMA, TATA I JA” - KONKURS PIOSENKI PRZEDSZKOLAKA

  • KONKURS POEZJI RELIGIJNEJ - poświęcony pamięci Ks. Prałata Mariana Świerszczyńskiego

  • „ŚPIEWAJMY PANU” - KONKURS POEZJI RELIGIJNEJ

  • KONCERT 3 MAJOWY

  • KONKURS „PIOSENKA BIAŁORUSKA” (dla dzieci i młodzieży)

  • „O ZŁOTĄ RÓŻDŻKĘ DOBREJ WRÓŻKI” - konkurs recytatorski dla przedszkolaków

  • „NUTY PRZYJAŹNI” - Międzynarodowy Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej

  • FESTIWAL „KRYNOCZKA”

  • PIKNIK RODZINNY

  • „JARMARK ŻUBRA”

  • „PODLASKA OKTAWA KULTUR” - Międzynarodowy Festiwal Muzyki, Sztuki i Folkloru

  • MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL HAJNOWSKIE DNI MUZYKI CERKIEWNEJ (współorganizacja)

  • WAKACYJNE PORANKI

  • „ZABAWY POD KASZTANAMI”

  • „ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA”

  • PRZEGLĄD SZTUKI NIEPROFESJONALNEJ ZIEMI HAJNOWSKIEJ

  • KONCERT Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

  • PREZENTACJE BIAŁORUSKICH ZESPOŁÓW OBRZĘDOWYCH

  • KONCERT KOLĘDNICZY

Część imprez organizowanych jest we współpracy ze stowarzyszeniami, szkołami, przedszkolami, instytucjami m.in.: WOAK-em w Białymstoku, BTSK, Akcją Katolicką, Stowarzyszeniem „Miłośnicy Muzyki Cerkiewnej”, Muzeum i Ośrodkiem Kultury Białoruskiej w Hajnówce.

Hajnowski Dom Kultury

fot. Emilia Rynkowska

KONTAKT

border video

   ul. Aleksego Zina 1, 17-200 Hajnówka

   tel. 85 682 21 80,  fax 85 674 37 46

   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

                  KONTAKT DO REFERATÓW

  ADMINISTRATOR Emilia Rynkowska

        PUBLIKACJE na www.hajnowka.pl

        Klauzula RODO

        Deklaracja dostępności

       Koordynator do spraw dostępności

 

 NA SKRÓTY

border video

  Godziny otwarcia:  poniedziałek - piątek 7.30-15.30

  Godziny przyjęć Burmistrza: poniedziałek 13.00-17.00

  Kasa UM czynna:  8:00-15.00, przerwa 10.30-11.30

  Możliwość płatności kartą płatniczą

  Rachunek bankowy do bezgotówkowej zapłaty opłaty skarbowej: 46 1020 1332 0000 1602 0276 4058

   Nr IBAN: PL 46 1020 1332 0000 1602 0276 4058

   NIP 543-00-10-446                  SWIFT: BPKOPLPW

   NIP Gminy Miejskiej Hajnówka NIP 603-00-06-341

border video

   herb UMHerb Miasta Hajnówka do pobrania

 

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.

sbobet