Okolicznościowe Medale Burmistrza Miasta Hajnówka zostały wręczone

0513_miniRok jubileuszowy 60-lecia nadania Hajnówce praw miejskich dobiegł końca. Z tej też okazji zorganizowano uroczystą galę wręczenia medali zasłużonym dla rozwoju naszego miasta.

Rok 2011 obfitował w wiele imprez kulturalnych, naukowych i sportowych. Wszystkie opatrzone były logiem jubileuszowym. Organizowano wystawy i spotkania z hajnowianami. Młodzież sprawdziła się w turnieju wiedzy o Hajnówce. Wybitni artyści z Polski i z zagranicy wzięli udział w plenerze malarskim, by uwiecznić nasze miasto na płótnie, później w kalendarzu na 2012 rok. Z okazji jubileuszu wybito monetę okolicznościową "60 Hajnusów", powstała filatelistyczna karta pocztowa wyemitowana przez Pocztę Polską, stosowany przez Pocztę Polską datownik i stempel okolicznościowy, znaczek personalizowany. Wydano kalendarz ścienny na 2011 r. z grafikami hajnowskiego artysty - Wiktora Kabaca. W obchody roku jubileuszowego aktywnie włączyły się działające w mieście instytucje i organizacje: Miejska Biblioteka Publiczna im. Tadeusz Rakowieckiego, Towarzystwo Przyjaciół Hajnówki, Muzeum i Ośrodkiem Kultury Białoruskiej w Hajnówce, Hajnowski Dom Kultury oraz hajnowskie placówki oświatowe i inne. Wszelkie informacje o jubilieuszu publikowane były na witrynie: http://hajnowka.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1412&Itemid=105

Nadszedł czas na podsumowanie dotychczasowej pracy na rzecz miasta Hajnówka. W piątek, 27 stycznia 2012 roku odbyła się uroczysta gala wręczenia Okolicznościowych Medali Burmistrza Miasta Hajnówka.

Autorem medalu jest wybitny artysta, rzeźbiarz – Jarosław Perszko. Medal eksponuje najważniejsze daty w historii naszego miasta: rok 1775 – pierwsza pisemna wzmianka o naszej miejscowości, rok 1894 – doprowadzenie linii kolejowej, która umożliwiła Hajnówce rozwój, rok 1915 – rozpoczęcie budowy Zakładów Przemysłu Drzewnego, rok 1934 – uzyskanie praw gminy, rok 1951 – uzyskanie praw miejskich i 2011 – rok jubileuszowy. Medal zaopatrzony jest w certyfikat autentyczności poświadczający wybicie go w Mennicy Kresowej. Odznaczenie o wadze 196 g  i wymiarach 70x70x5 mm wykonano z miedzi srebrzonej oksydowanej.

Szczególne wyróżnienie burmistrza zostało nadane za wybitne zasługi dla miasta Hajnówka w związku z obchodami jubileuszu 60-lecia nadania Hajnówce praw miejskich. Przyznawane zostało osobom fizycznym, które swą działalnością przyczyniły się do rozwoju i promocji miasta Hajnówka albo poprzez swój dorobek lub osiągnięcia zasługują na szczególne uznanie. Kandydatów do Okolicznościowego Medalu Burmistrza Miasta Hajnówka można było zgłaszać w następujących kategoriach: działanie gospodarcze, działanie prospołeczne, działanie oświatowe, działanie kulturalne, działanie sportowe oraz wydarzenie specjalne. O mianowaniu do medalu zdecydowała kapituła, w skład której weszli ludzie, bardzo dobrze znający poszczególne środowiska z życia naszego miasta. Są to osoby, które swoją pracą również wpłynęły na rozwój Hajnówki: Alla Gryc i Wiktor Kabac w kategorii działania kulturalne,  Stanisław Kostera i dr Włodzimierz Poskrobko w kategorii działania gospodarcze, Eugenia Korolko i Mirosława Pawłowska w kategorii działania prospołeczne oraz  Edward Poniecki – działania sportowe.
Uroczystość rozpoczęła się projekcją filmu Tamary Sołoniewicz „Miasto na skraju Puszczy”.
Filmowa opowieść o ówczesnym życiu Hajnówki zrealizowana została w 1966 roku i jest to pierwszy film przedstawiający życie na naszym terenie.

Okolicznościowy Medal burmistrza miasta Hajnówka przyznano 156 osobom, choć jak twierdzi burmistrz Jerzy Sirak – medalami należało uhonorować znacznie więcej mieszkańców.

– Bardzo trudno było przyznać medale – przyznaje Wiktor Kabac, członek kapituły. – Hajnówka ma wielu ciekawych ludzi. Te 150 medali to jest niewiele. Staraliśmy się głównie przyznać medale tym, którzy mają dłuższy staż pracy na rzecz Hajnówki. Chcielibyśmy by powstała jeszcze taka uroczystość, która uhonorowałaby ludzi, którzy mogą być przyszłością Hajnówki, ale tego stażu nie mają. Choć pracują kilka lat – widać ich działalność.

Wpłynęło bardzo dużo wniosków, bardzo przyzwoicie i w pełni uzasadnianych – informuje Alla Gryc, przewodnicząca komisji przyznającej odznaczenia burmistrza. – Odrzuciliśmy wnioski osób, które pracują na rzecz miasta kilka lat. Ci młodzi mają jeszcze czas i na pewno zostaną odznaczeni. Mam tu na myśli działaczy chociażby Towarzystwa Przyjaciół Hajnówki: Tomasza Tichoniuka, czy autora filmu o Hajnówce Tomasza Onikijuka. Medal jest oczywiście podziękowaniem za dotychczasową pracę i zachętą do realizowania nowych zadań.

Jest też wiele znanych nazwisk osób, których nie ma już wśród nas, a które na taki medal jak najbardziej zasługują. Pani Ala wymienia tu między innymi: Tadeusza Rakowieckiego, Aleksego Zina, Witolda Tatarczyka, Juliusza Ojrzanowskiego. – Pamiętamy o tych osobach w inny sposób. Zapisujemy ich nazwiska w książkach. Ich pamięci nadajemy też np. nazwy ulic  i obiektów użyteczności publicznej w Hajnówki.
Jesteśmy dumni z tego co osiągnęliśmy przez te 60 lat...
Mam dużą satysfakcję z tego, co dzisiaj było prezentowane – powiedział po uroczystości były burmistrz – Anatol Ochryciuk. Rzeczywiście filmy Tamary Sołoniewicz, później Tomasza Onikijuka pozwalają lepiej spojrzeć na miniony okres, na ten ogrom pracy. Hajnówka jest młodym miastem, więc musieliśmy tworzyć ją w krótkim czasie. I udało się. Dzisiaj jesteśmy dumni z tego, co mamy. Najbardziej cieszy mnie infrastruktura drogowa, która została rozbudowana, z Parku Wodnego, i z tego, co udało mi się uczynić na koniec kadencji – czyli stworzenie podstaw do gospodarki odpadami komunalnymi, co zostało docenione nawet w skali kraju. Cieszę się, że dane mi było pracować z ludźmi bardzo zaangażowanymi. Bardzo ciepło wspominam moich współpracowników i społeczników, którzy tworzyli dobry klimat do wspólnych działań i inicjatyw. Cieszy mnie, że wielu z tych ludzi zostało dziś uhonorowanych. Chociaż tak jak wspomniał pan burmistrz trzeba byłoby jeszcze parę setek odznaczyć, bo nasze całe społeczeństwo jest samo w sobie aktywne i zasługuje na odznaczenie.

– Póki człowiek pracuje – to żyje... –  stwierdza Piotr Gagan. – Medal pięknie zaprojektowany. Myślę, że w tym pniu drewna jest zawarta cała Hajnówka. Na przestrzeni 60-lecia powstania miasta, medal jest wielkim, honorowym wyróżnieniem. Po odczytaniu nazwisku wyróżnionych w kilku kategoriach byłem przerażony, że Wiktor Kabac nie dostał medalu, i chciałem oddać mu swój...


W Hajnówce jest wielu przedsiębiorców, którzy wielokrotnie włączali się i wspierali różne inicjatywy społeczne. Oni również zostali zauważeni.

Jerzy Mieczyński wraz ze wspólniczką Aliną Stepaniuk działają na rynku od 13 lat. W tym okresie firma M.S. Technika Grzewcza s.c. zatrudnia od 30 do 15 osób. Medal jest miłym odznaczeniem i na pewno zostanie w firmie, gdyż jak twierdzi pan Mieczyńki - jest to wspólna nagroda.   

Grzegorz Kicel „BOJAR” Transport Międzynarodowy i Krajowy działa na rynku od 81 roku. W firmie pracuje ok.  35 osób. Firma wspiera imprezy szkolne, kulturalne i sportowe: m.in. Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej, Studio Lato Radia Białystok, Rockowisko, Półmaraton Hajnowski  oraz wycieczki i choinki dla dzieci.

Dla wielu była to ważna w życiu chwila...
– Czułem się jak na gali rozdawania Oskarów – podsumowuje uroczystość Zbigniew Budzyński. – Medal sprawił mi wiele radości, tym bardziej, że zaprojektował go mój kolega. Jest to cenna pamiątka i chyba każdy jest zadowolony, kiedy otrzymuje medal od burmistrza, gdyż jest to świadectwo tego, że ktoś zauważył naszą pracę. Dziękuję bardzo...

Jest to niezwykłe wyróżnienie, szczególnie miłe, bo otrzymane w moim rodzinnym mieście. Znalazłem się w gronie osób, które darzę szacunkiem, a które w swojej karierze dokonały rzeczy mających ogromny wpływ na nasze miasto. Tym bardziej więc wyróżnienie to motywuje mnie do dalszej pracy. Ufam, że moje poszukiwania przyniosą jeszcze niejedno odkrycie dotyczące historii Hajnówki i Hajnowszczyzny.Tomasz Samojlik

Wróciły wspomnienia: te domy, ulice, sklepiki i ludzie...
Wiele wzruszeń i wspomnień wywołał film Tamary Sołoniewicz.
– Zdawałem w tamtym roku maturę. Pani Tamary nie znałem osobiście, ale dużo o niej słyszałem. Dokumentowała wszystko co nas otaczało – miejscowości i ludzi. Była wspaniałą osobą, o której warto pamiętać – wspomina Zastępca Nadleśniczego Bazyl Wołkowycki.  Pan Bazyl przyjął medal w imieniu wszystkich kolegów, z którymi pracował w Nadleśnictwie Hajnówka przez 40 lat. – Myślę, że skoro nasza Puszcza jest wciąż cudem dla wszystkich – nasza praca nie zaszkodziła jej i należy kontynuować te działania.

Nina Sidoruk i Eugeniusz Dawidziuk przeszli Hajnówkę wzdłuż i wszerz opowiadając o niej  turystom z Polski i z zagranicy.  – Medal jest przede wszystkim przyjemnością –  informuje pani Sidoruk odznaczona niegdyś złotą odznaką turystyczną. – Obecność na takiej uroczystości jest dla mnie wielkim szczęściem. Pomimo mojej choroby spotkałam się ze znajomymi, i dawnym panem Naczelnikiem  Miasta Stanisławem Kosterą.

W Hajnówce mieszkam od 66 roku. Wszystkie  ulice, domy i kolejki pamiętam również kolejki za cukrem i chlebem. Luba Kiryluk od 12 lat przebywa na emeryturze. Wielkim wyróżnieniem było dla niej nie tylko wręczenie medalu, ale także samo zaproszenie na taką uroczystość.  – Miło jest spotkać się z dawnymi znajomymi. Przez prawie 40 lat pracowała jako pomoc środowiskowa niosąc pomoc ludziom chorym.  – Była to praca bardzo odpowiedzialna. Zabiegi robiło się w domu, bez wsparcia lekarza.

Marianna Borowska uważa, że wyróżnienie przyznano za jej 30 lat pracy z młodzieżą i z ludźmi w dziale kadr w Spółdzielni Spożywców. –  Mile wspominam tą pracę, bo kocham ludzi. Wielu z nich jest już, tak jak ja, na emeryturze. Spotkania z nimi zawsze są bardzo miłe .. Medal jest dla mnie naprawdę wielkim wyróżnieniem. Dziękuję władzom miasta i spółdzielni „Społem”, od których prawdopodobnie wyszedł wniosek.


Otrzymany medal należy nie tylko do mnie...
– Jestem zachwycona i zauroczona dzisiejszą uroczystością, która jak najbardziej powinna się odbywać i mam nadzieję, że będzie kontynuowana – mówi Mieczysława Bogdanowicz. – W naszym mieście jest wielu ludzi, których należy docenić. Każdy z nas lubi być nagradzany – tak jak dzieci lubią cukierki, tak my, dorośli lubimy nagrody. Brakowało mi odznaczenia młodych ludzi, którzy są wspaniali, mądrzy, trzeba tylko ich odpowiednio ukierunkować. Medal pozostanie w biurze PSS Społem – ten medal jest nie tylko dla mnie, ale dla wszystkich pracowników spółdzielni. Bo to dzięki nim, ich zaangażowaniu i oddaniu firmie nasza spółdzielnia ma już 89 lat. Jesteśmy starsi od naszego miasta. I mimo tych wielu zawirowań wciąż istniejemy. Pani Bogdanowicz przy okazji otrzymania medalu dziękuje wszystkim klientom, dzięki którym firma istnieje. Piekarze, ciastkarze i ekspedienci mają pracę.

Okolicznościowy medal nadany przez Kapitułę mojej osobie, traktuję jako dowód uznania za pracę całego środowiska piłkarskiego Hajnówki – informuje Marek Hanula. – Działania wielu działaczy, trenerów i zawodników powodowały, że hajnowska piłka nożna była i jest ceniona w województwie podlaskim. Medal przekażę do zbiorów KS Puszcza Hajnówka, ponieważ tam będzie jego najwłaściwsze miejsce.


Medal, to nie tylko podziękowanie za dotychczasową pracę – to również mobilizacja do dalszych działań.
Chciałbym podziękować przede wszystkim moim wyborom, którzy mnie wybrali i zobowiązali do pracy na rzecz miasta Hajnówki. Ten medal będzie również mobilizacją do dalszej i lepszej pracy. To nie tylko nagroda, ale też przypomnienie – informuje Mikołaj Janowski.

Danuta Ludwiczak otrzymała nagrodę za pracę społeczną. – Jestem wzruszona. Po 36 latach pracy w Zespole Opieki Zdrowotnej odeszłam na emeryturę. Od 10 udzielam się społecznie w Stowarzyszeniu Diabetyków. Mam nadzieję, że póki pozwoli na to zdrowie, będę wciąż działać na rzecz Hajnówki.


Gmina Hajnówka na zakończenie roku jubileuszowego również otrzymała wielkie wyróżnienie.
Podczas uroczystości Burmistrz Jerzy Sirak poinformował wszystkich o nagrodzie, jaką odebrał poprzedniego dnia. Gmina Hajnówki została Krajowym Liderem Innowacji i Rozwoju 2011 w konkursie organizowanym przez Fundację Innowacji i Rozwoju. Hajnowska inwestycja zagospodarowania odpadów została najwyżej oceniona w skali całego kraju. Przy okazji burmistrz podziękował Panu Anatolowi Ochryciukowi, radnym i pracownikom Urzędu Miasta, którzy pracowali na rzecz tego wspólnego sukcesu.

Galę w Hajnowskim Domu Kultury zakończył pokaz  filmu współczesnego filmowca Tomasza Onikijuka „Przystanek Hajnówka”. Film powstał w 2011 roku z okazji jubileuszu 60-lecia nadania Hajnówce praw  miejskich. Za kolejne 60 lat będzie on wywoływał również wiele wspomnień, tak jak film Tamary Sołoniewicz...

Lista nominowanych do przyznania
„Okolicznościowego Medalu Burmistrza Miasta Hajnówka”

Wydarzenie specjalne:
 • Sergiusz Martyniuk
 • Senator RP Włodzimierz Cimoszewicz
 • Poseł na Sejm RP Robert Tyszkiewicz
 • Poseł na Sejm RP Eugeniusz Czykwin
 • dr Jarosław Matwiejuk
 • Wojewoda Podlaski Maciej Żywno
 • Marszałek Województwa Podlaskiego Jarosław Zygmunt Dworzański
 • Mikołaj Janowski Radny Sejmiku Wojewódzkiego
 • Starosta Powiatu Hajnowskiego Włodzimierz Pietroczuk
 • Wicestarosta Powiatu Hajnowskiego Andrzej Skiepko
 • prof. dr hab. inż. Andrzej Seweryn
 • Burmistrz Eugeniusz Berezowiec
 • Burmistrz Piotr Siniakowicz
 • Burmistrz  Irena Niegierewicz
 • Wójt Olga Rygorowicz
 • Wójt Mikołaj Pawilcz
 • Wójt Jerzy Wasiluk
 • Wójt Albert Litwinowicz
 • Wójt Leon Małaszewski
 • Wójt Jerzy Szykuła
 • Anatol Ochryciuk
 • Grzegorz Mackiewicz
 • Anatol Pawłowski
 • Aleksander Sielicki
 • Michał Wróblewski
 • Eugeniusz Saczko
 • Leopold Rybakiewicz
 • Aleksander Czuż

Działanie gospodarcze:
 • Szymon Andrejuk
 • Mieczysława Bogdanowicz
 • Sławomir Bołtromiuk
 • Włodzimierz Bołtromiuk
 • Marianna Borowska
 • Witold Borowski
 • Piotr Buryło
 • Augustyn Całka
 • Jan Chilimoniuk
 • Zbigniew Dzwonkowski
 • Włodzimierz Fiłoniuk
 • Eugeniusz Gorustowicz
 • Michał Jakoniuk
 • Jerzy Kędyś
 • Grzegorz Kicel
 • Michał Kiryluk
 • Michał Kojło
 • Witold Kondratiuk
 • Stanisław Kowalski
 • Mikołaj Lewczuk
 • Leoncjusz Ławrynowicz
 • Jerzy Mieczyński
 • Anatol Panasiuk
 • Wiera Pawluczuk
 • Aleksander Prystupiuk
 • Andrzej Pryzowicz
 • Zbigniew Podolszyński
 • Michał Puc
 • Wiesław Rakowicz
 • Jan Ruta
 • Jerzy Sahajdak
 • Mikołaj Sawicki
 • Wiktor Józef Sawicki
 • Eugeniusz Sidoruk
 • Eugeniusz Sidoruk
 • Grzegorz Tomaszuk
 • Walenty Wasiluk
 • Bazyl Wołkowycki
 • Włodzimierz Wołkowycki

Działanie oświatowe:
 • Piotr Bura
 • Aleksy Charkiewicz
 • Zofia Gryka
 • Jerzy Jarocki
 • Halina Kabac
 • Andrzej Kakowski
 • Leonard Kulwanowski
 • dr hab. Elżbieta Malzahn prof. Politechniki Białostockiej
 • Włodzimierz Muśko
 • Janina Rejent
 • Maria Romaniuk
 • Bazyl Sakowski
 • Antonina Skoruk
 • Włodzimierz Stepaniuk
 • Zinaida Tokajuk

Działanie kulturalne:
 • Michał Androsiuk
 • Zbigniew Budzyński
 • Krzysztof Czarnecki
 • Piotr Gagan
 • Janina Jakubowicz
 • Zenaida Jakuć
 • Joanna Kiersnowska
 • Józef Korkus
 • Irena Kostera
 • Bożena Lewczuk
 • Edward Lipiński
 • Stanisław Mierzwiński
 • Jarosław Perszko
 • Tomasz Samojlik
 • Władysław Zin
 • Stanisław Żywolewski

Działanie prospołeczne:
 • ks. mitrat Michał Niegierewicz
 • ks. kanonik Józef Poskrobko
 • ks. prot. Jerzy Ackiewicz
 • ks. kanonik Zygmunt Bronicki
 • ks. prot. Leonid Szeszko
 • Pastor Jerzy Szachiewicz
 • Siostra Przełożona Klarysek Barbara Renata Bobowska
 • Jolanta Antowska
 • Helena Bujnowska
 • Krystyna Chodak
 • Mikołaj Czykwin
 • Eugeniusz Dawidziuk
 • Gerard Durlak
 • Anatol Filipczuk
 • Krystyna Janicka
 • Luba Kiryluk
 • Sergiusz Kojło
 • Krystyna Kościewicz
 • Apolonia Danuta Ludwiczak
 • Irena Maria Ławrynowicz
 • Nadzieja Łukaszuk
 • Lech Michalak
 • Maria Mierzwińska
 • Danuta Modzelewska
 • Jadwiga Nachiło
 • Eugenia Olszewska
 • Luba Podłaszczyk
 • Janusz Puch
 • Anna Sadowska
 • Zinaida Sańda
 • Helena Sapieszko
 • Maria Sawicka
 • Nina Sidoruk
 • Jan Suchodoła
 • Lidia Szeszel
 • Bogdan Tokarzewski
 • Tadeusz Więsak
 • Irena Wróblewska
 • Maria Zdanowska
 • Wiesław Złotkowski
 • Michał Poskrobko

Działanie sportowe:
 • Marek Hanula
 • Sergiusz Juziuczuk
 • Mariusz Kubacki
 • Jerzy Kuczko
 • Witold Łapiński
 • Jakub Ostapczuk
 • Ryszard Pater
 • Stanisław Petruk
 • Aleksander Prokopiuk
 • Krystyna Hryniewicka-Kasperczyk

Członkowie Kapituły - za zasługi dla miasta Hajnówka:

 • Alla Gryc
 • Wiktor Kabac
 • Eugenia Korolko
 • Stanisław Kostera
 • Mirosława Pawłowska
 • Edward Poniecki
 • dr Włodzimierz Poskrobko

Emilia Rynkowska


Switch mode views:
 • Font size:
 • Decrease
 • Reset
 • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.