Nagroda Burmistrza Miasta Hajnówka "QUERCUS 2017"

39

Już po raz trzeci Jerzy Sirak przyznał Honorowe Nagrody Burmistrza Miasta Hajnówka. QUERCUS jest lokalnym wyróżnieniem, przyznawanym osobom fizycznym, prawnym, organizacjom oraz innym podmiotom w celu docenienia ich zasług na rzecz Gminy Miejskiej Hajnówka, w szczególności za działalność gospodarczą, społeczną, charytatywną, kulturalną, oświatową, naukową i sportową.

 

Tradycyjnie, Querkusy wręczane są podczas uroczystej gali. 27 stycznia, w sali kolumnowej Hajnowskiego Domu Kultury spotkali się przedstawiciele władz miasta, powiatu i gminy, radni województwa podlaskiego, miasta i powiatu, przedsiębiorcy, duchowieństwo oraz dyrektorzy i prezesi instytucji miejskich.

Galę, wzorem lat poprzednich, poprowadził Dariusz Szada-Borzyszkowski – znany dziennikarz i reżyser. Honorowego otwarcia dokonał Jerzy Sirak, dziękując wszystkim za przybycie.

- Laureaci, których za chwilę poznamy, przez wiele, wiele lat pracowali, nie tylko na naszą nagrodę, ale przede wszystkim na rzecz naszego miasta, za co serdecznie im dziękujemy.

Sylwetki laureatów zostały przedstawione w krótkich filmach zrealizowanych przez Telewizję Kablową w Hajnówce. Przepiękne statuetki, z rąk Jerzego Siraka – Burmistrza Miasta Hajnówka i Jakuba Ostapczuka – Przewodniczego Miasta Hajnówka, otrzymali trzej laureaci:

Mariusz Kubacki – otrzymał nagrodę w sferze gospodarki. Pan Mariusz i jego firma kontynuuje działalność rozpoczętą kilkadziesiąt lat temu przez jego ojca – śp. Kazimierza Kubackiego. Dzięki firmie „Moderator” Hajnówka rozpoznawana jest nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami jako wiodący producent kotłów do ogrzewania. - Jeden człowiek nie tworzy firmy - podsumował swą działalność Mariusz Kubacki. Firma to jest zespół, którego wszystkie tryby muszą ze sobą współgrać, żeby móc otrzymać tak piękną nagrodę, jak również sprzedawać kotły na rynkach zagranicznych. Pan Mariusz w imieniu własnym, ale również i całego zespołu podziękował na wyróżnienie. - Jest to podsumowanie i podziękowanie za to, że firma pracuje, że wnosimy coś na rynek, że Hajnówka przez to pozytywnie postrzegana jest w świecie. W chwili obecnej firma Moderator wciąż się rozwija i jak twierdzi pan Mariusz – stara się zawsze być o krok do przodu. - Nie produkujemy już prostych kotłów, z czego wyrośliśmy, ale takie, które odpowiadają dzisiejszym normom i temu, co nas za chwilę spotka. Dziś nastawieni jesteśmy na kotły z obsługą automatyczną.

Ks. dziekan Mitrat Michał Niegierewicz – został doceniony za swoją działalność, w kategorii aktywność społeczna. Z miastem Hajnówka zawiązany jest od ponad 40 lat. Oprócz codziennej duszpasterskiej służby jest założycielem Domu Miłosierdzia Bożego Samarytanin i twórcą Warsztatów Terapii Zajęciowej. Od 35 lat nierozerwalnie związany z Międzynarodowym Festiwalem Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej. - Każda nagroda cieszy, więc również się cieszę, choć jestem trochę zażenowany – zwrócił się do zebranych ks. Michał Niegierewicz. - Moim powołaniem jest służyć Bogu i ludziom. Nie tylko się modlić, ale również działać na rzecz drugiego człowieka. Nie robię tego dla nagród, tylko z potrzeby serca.

Piotr Gagan – przedstawiciel świata artystycznego i kultury. Artysta, plastyk maluje od 1972 roku. Pierwsze prace tworzył pod okiem Czesława Czarneckiego. Najchętniej opowiada w nich o pięknie, które go otacza. Inspirator i organizator wielu przedsięwzięć artystycznych – plenerów malarskich w Hajnówce. Jego prace wystawiane są i podziwiane na wielu wystawach w Polsce i w wielu krajach Europy. W ostatnim czasie artysta promował Hajnówkę i piękno Puszczy Białowieskiej w Chorwacji. W czerwcu Piotr Gagan wybiera się na plener malarski w Bretanii. - Zaangażowani w to będą również Zbigniew Budzyński – hajnowianin i Michał Jańczuk. Miałem już okazję malować w Bretanii. Moje prace były wystawiane w pięciu miastach we Francji. Pan Piotr ma wielu zagranicznych przyjaciół, którzy zakochują się w naszej przyrodzie, kulturze i muzyce. Podczas gali Piotr Gagn podziękował burmistrzowi i całej kapitule za wyróżnienie - Jestem niezmiernie wzruszony - serdecznie dziękuję. Jestem wdzięczy, że w naszym mieście dostrzega się artystów. Nie dość, że Hajnówka jest pięknie położona, to jest również najpiękniejszym miastem w Polsce. Życzę sobie i Hajnowianom, kontynuacji plenerów w Hajnówce i wspaniałej dokumentacji w postaci obrazów naszego miasta.

Statuetki odebrane zostały przy dźwiękach fanfar granych przez delegację Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Hajnówce.

 

Uroczystość uświetnił mini recital duetu „Trzeci Oddech Kaczuchy”. Maja Piwońska i Andrzej Janeczko wykonują piosenkę kabaretową. W swoich utworach często komentują bieżące wydarzenia. Wspólnie śpiewają od stycznia 1981 roku.

Emilia Rynkowska


Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.