Orkiestry Dęte w Hajnówce

Pierwszą orkiestrę strażacką zorganizował w 1928 r. Teodor Merzlak Kostecki. Następnie orkiestry dęte powstały w Państwowej Szkole Przemysłu Drzewnego pod batutą Ottokara Stoklasy, w ZKL pod kierunkiem Romaniuka oraz przy oddziale straży pożarnej Zakładów Drzewnych, której dyrygentem był Stanisław Borowy. W latach 1941-44 Niemcy utworzyli we wszystkich zakładach Hajnówki zawodową straż pożarną. Przy straży istniała orkiestra dęta. Po wojnie reaktywowano działalność orkiestr dętych przy Zakładzie Drzewnym i w Zespole Szkół Zawodowych. Obecnie działa jedna orkiestra dęta przy Ochotniczej Straży Pożarnej.
Orkiestra Dęta Hajnowskich Zakładów Przemysłu Drzewnego w Hajnówce - powstała w 1934 roku, dyrygentem był Stanisław Borowy. Po powstaniu Domu Leśnika orkiestra przeszła pod opiekę Rodziny Leśnika, działała do wybuchu II wojny światowej. Działalność orkiestry reaktywowano w 1947 roku, a jej organizatorem był kapelmistrz Wincenty Domagała. Następnie orkiestrą dyrygował Franciszek Brzostek.

01

Orkiestra Zakladów Drzewnych z kapelmistrzem Aleksandrem Tchórzewskim


W 1971 r. zastąpił go kapelmistrz Aleksander Tchórzewski. Orkiestra liczyła wówczas około 20 członków, w większości muzyków z dużym stażem, jak: Jan Majko, który zaczął grać jeszcze przed wojną, Bronisław Downarowicz, Władysław Socha, Eugeniusz Downarowicz, Tadeusz Łabędzki. Antoni Szeligowski i Aleksander Mazur wstąpili do orkiestry na początku lat 50-tych. Występowali na wszystkich fabrycznych i miejskich uroczystościach, akademiach i pochodach pierwszomajowych. Następnym kapelmistrzem został Bronisław Downarowicz, od 1988 r. orkiestrą kierował Józef Korkus. Orkiestra została rozwiązana w 1990 r., instrumenty przekazano do tworzonej w ZSZ Młodzieżowej Orkiestry Dętej.
Orkiestra Dęta Zespołu Szkół Zawodowych w Hajnówce – Pod koniec lat dwudziestych prof. Ottokar Stoklasa założył orkiestrę dętą „Przemyślaki", która swoimi występami uświetniała uroczystości szkolne i te, organizowane na terenie miasta.
W 1930 r. orkiestra liczyła 26 osób. Cieszyła się dużym powodzeniem w szkole i w środowisku. W orkiestrze uczestniczyli także absolwenci szkoły. Od 1937 r. orkiestrą dyrygował kapelmistrz Daukrzewicz. Po II wojnie światowej działała od 1948 roku pod kierunkiem Józefa Chętnika, przez okres ponad 10 lat. W 1988 roku dyrektor ZSZ mgr inż. Jerzy Jarocki zaprosił do Hajnówki kapelmistrza Józefa Korkusa, celem reaktywacji orkiestry dętej. Orkiestra pod jego kierunkiem działała przez 20 lat, występowała na uroczystościach szkolnych i miejskich, akademiach i pochodach z okazji 3 Maja, 11 Listopada.

02

Józef Korkus z Orkiestrą Dętą Zespołu Szkół Zawodowych, z prawej strony Krzysztof Romaniuk


Orkiestra Dęta OSP w Hajnówce - Oficjalnie, działalność orkiestry rozpoczęła się 01.01.2009 roku, lecz o wiele wcześniej zostało poczynionych szereg zabiegów organizacyjnych pod kierunkiem Józefa Korkusa. Orkiestra rozpoczęła próby już od połowy 2008 roku, wykorzystując, dzięki uprzejmości władz Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Hajnówce, zaplecze stworzone przez istniejącą przez 20 lat, lecz już rozwiązaną, szkolną orkiestrę dętą. Dyrekcja szkoły przekazała nowo powstającej orkiestrze wszystkie instrumenty dęte oraz akcesoria. Wstępne próby odbywały się w auli tejże szkoły po dwa razy w tygodniu. Po próbach w szkole orkiestra ćwiczyła w budynku Państwowej Straży Pożarnej w specjalnie wygospodarowanej w tym celu sali. Tam też odbyło się pierwsze nieoficjalne granie, tudzież pokazanie swych możliwości w spotkaniu opłatkowym funkcjonariuszy Straży Pożarnej, młodzieży oraz zaproszonych gości władz samorządowych, księży: katolickiego i prawosławnego. Orkiestra zagrała wówczas szereg kolęd. Rok 2009 minął na ciężkiej pracy polegającej przede wszystkim na stworzeniu zgranej grupy muzyków. Do końca kwietnia 2010 roku dyrygentem był Józef Korkus. Niestety problemy zdrowotne nie pozwoliły mu na dalsze prowadzenie orkiestry, w związku z czym powołano na to stanowisko nowego dyrygenta - mgr Krzysztofa Romaniuka, absolwenta wyższej szkoły muzycznej w Olsztynie, który dotychczas w orkiestrze grał na saksofonie altowym. Prowadził również, oprócz obowiązków związanych z orkiestrą, naukę gry wśród młodzieży na instrumentach dętych drewnianych. Dzięki jego aktywnej pracy, orkiestra może występować w składzie 25 muzyków. Osoby grające w orkiestrze to młodzież z hajnowskich szkół oraz dorośli, którzy grają z zamiłowania. Potrafią oni godnie reprezentować miasto Hajnówka w licznych imprezach kulturalnych, jak udział w obchodach święta 3 Maja, 11 Listopada, Dniach Hajnówki, Balach Sportowca czy przy otwarciach kolejnych półmaratonów. Orkiestra Dęta OSP w Hajnówce, oprócz występów w mieście, wiele razy uczestniczyła w jubileuszowych obchodach gminnych OSP nadając im niepowtarzalną atmosferę. Zespół koncertował również poza granicami kraju. W 2009 roku w Niemczech w międzynarodowym festiwalu orkiestr dętych w Hattstadt zajął 3 miejsce w klasie Vb.

03

Orkiestra Dęta OSP wraz z zespołem mażoretek podczas Festiwalu w Hattstedt


W 2009 roku powstał zespół mażoretek, który często występuje wspólnie z orkiestrą. Ich instruktorem została pani Maria Gierasimiuk z Białegostoku. Mażoretkowe dziewczyny niezaprzeczalnie podnoszą walory wizualne orkiestry.
Orkiestra utrzymywana jest ze środków finansowych przyznawanych z budżetu władz miasta. Wszyscy pełnoprawni członkowie orkiestry są członkami Ochotniczej Straży Pożarnej. W dniu 09.06.2009 roku orkiestra otrzymała kompletne mundury wzoru Ochotniczych Straży Pożarnych, składające się ze spodni koloru granatowego, marynarki koloru granatowego z galowym sznurem, białej koszuli z krótkimi rękawami z naramiennikami oraz sznurem i czapki garnizonowej koloru granatowego. Na koniec października 2010 roku orkiestra ubrana została w nowe kurtki zimowe OSP.
W 2013 r. Hajnowianie wystąpili na XI Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr w niemieckim Hattstedt reprezentując nie tylko Hajnówkę, ale również Polskę. Zdobyli tam dwie nagrody: za zajęcie drugiego miejsca w klasyfikacji punktowej i trzeciego w pucharowej. Doceniono też występy towarzyszących muzykom mażoretek. Wizyta na festiwalu w Niemczech możliwa była dzięki pomocy Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży i zaproszeniu ze strony gospodarzy imprezy. Oprócz naszej orkiestry wystąpili tam muzycy z sześciu krajów: Danii, Irlandii, Niemiec, Norwegii, Szwecji i Węgier. W sumie zagrało aż 26 orkiestr dętych. W 2014 r. Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej wzbogaciła się o pięć nowych instrumentów: 3 saksofony tenorowe, klarnet oraz tubę. Wszystko w ramach dofinansowania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z projektu „Z muzyką za pan brat".

04

06

Żródła:
http://www.osp-hajnowka.pl
Witold Tatarczyk „Dzieje Hajnówki do 1944 r"
„Encyklopedia Hajnówki'
Ryszard Pater

Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.