„Bohaterowie codzienności – prawa człowieka blisko nas”

SAM 7474

13 października Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce gościła  Agnieszkę Krawczak-Chmielecką - prawniczkę, kroatystkę, specjalistkę projektów edukacyjnych i społecznych przedstawicielkę Biura Informacji Europejskiej w Polsce. Agnieszka Krawczak-Chmielecka wyspecjalizowana w realizacji warsztatów o prawach człowieka, przeciwdziałania dyskryminacji, kompetencji międzykulturowych i realizacji działań publicznych jest też autorką scenariuszy lekcji oraz programów edukacyjnych. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi w Polsce i Europie,  związana z Helsińską Fundacją Praw Człowieka oraz Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę.


„Bohaterowie codzienności - prawa człowieka blisko nas” tak zatytułowano zajęcia które odbyły się w bibliotece. Ich celem, było zapoznanie młodzieży z podstawowymi pojęciami z zakresu praw człowieka i wartościami, jakie za nimi stoją oraz historiami wybranych osób, które walczą w obronie praw człowieka (na przykładzie laureatów i nominowanych do Nagrody im. Sacharowa).
Dzięki zaangażowaniu Dyrekcji Zespołu Szkół Zawodowych w Hajnówce, z zaproszenia biblioteki skorzystali uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Hajnówce, pod opieką pedagogów: Lucyny Wojciuk, Romualda Kacprzaka i Grzegorz Zinczuk. Młodzież podzielona na cztery grupy, aktywnie pracowała pod kierunkiem trenerki i pedagogów. Dyskutowano o możliwościach dochodzenia praw, mechanizmach ochrony i obrony praw i wolności. Projektowano działania, które młodzież mogłaby podjąć i zrealizować w swoim najbliższym  otoczeniu, a dokładnie  w swojej szkole.
Inspiracją były wybrane przez młodzież, analizowane życiorysy i działalność prezentowanych  przez trenerkę sylwetek. Był poznany m.in. Raif Badawi - saudyjski pisarz, bloger i aktywista, w wieku 28 lat skazany na karę 7 lat pozbawienia wolności i 600 batów, powiększoną do 10 lat i 1000 batów. Kara 50 batów, wykonana na oczach tłumu, wstrzymana pod wpływem sprzeciwu międzynarodowej opinii publicznej i jego złego stanu zdrowia. (Nagroda Sacharowa – 2015).
Nelson Mandela (1918-2013) - południowoafrykański polityk, przywódca ruchu przeciw apartheidowi, działacz na rzecz praw człowieka. Pokojowa Nagroda Nobla (1993). Prezydent RPA (1994–1999). 27 lat spędził w więzieniu. Wyszedł na wolność dzięki kampanii ANC i naciskom międzynarodowym. Dzięki jego staraniom nierówności rasowe zostały zniesione, osiągnął swój cel metodami pokojowymi.
Hauwa Ibrahim - nigeryjska adwokat i obrończyni praw człowieka. W wieku 10 lat (1978) wybrano jej męża. Uciekła z domu do szkoły z internatem, aby zdobyć wykształcenie i niezależność. (Nagroda Sacharowa-2005). Finansuje edukację dzieci z ubogich rodzin nigeryjskich.
Denis Mukwege - kongijski ginekolog, specjalista leczenia ofiar gwałtów zbiorowych w czasie II wojny domowej w Kongu. Laureat wielu nagród pokojowych (Nagroda Praw Człowieka ONZ -2008), (Right Livelihood Award -2013),  (Nagrodą Sacharowa - 2014).
Zajęcia biblioteczne, zaplanowane jako czterogodzinny blok warsztatowy z dwoma przerwami kawowo-herbacianymi były nową formą edukacji bibliotecznej młodego pokolenia hajnowian. Młodzież wykazała się wiedzą, uważnością, wrażliwością, aktywnością i zaangażowaniem.
Prezentowane filmiki  „Wszyscy jesteśmy równi. art. 32. p. 1”, „ Czym jest konstytucja” , „ Trailer MFF. Wotch Doks ” były dodatkową atrakcją warsztatów.  
Rozważano o moralności i różnorodności. Potrzebę walki ze stereotypami i uprzedzeniami trenerka  podkreślała koniecznością edukacji i uświadamiania. Wszyscy jesteśmy równi w różnorodności. Swoją postawą pokazujemy szacunek dla innych. Nie musimy szanować, ale nie możemy odmawiać innym praw. Prawa człowieka lubią porozumienie i dialog. Tolerancja ma  swoje granice. Każde uprzedzenie jest podbarwione negatywnymi nastrojami. Od uprzedzeń jest tylko krok do przemocy. Zatem zastanówmy się gdzie są granice. Zacznijmy od siebie. Co my możemy zrobić?

                                                                                                          Alla Gryc
Fot. Agnieszka Kazberuk

 

Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.