Spotkanie z Katarzyną Zyskowską-Ignaciak
- Utworzono: piątek, 20, październik 2017 09:27
- Odsłony: 1457
17 października 2017 r. hajnowską Miejską Bibliotekę Publiczną im. dr. T. Rakowieckiego odwiedziła Katarzyna Zyskowska-Ignaciak, autorka między innymi zbeletryzowanych biografii Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Marii Skłodowskiej - Curie. Dzięki uprzejmości Książnicy Podlaskiej w Białymstoku z pisarką mieli okazję spotkać się licealiści z Zespołu Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego i LO Nr 1.
Młoda, niezwykle sympatyczna i otwarta na kontakty z ludźmi Katarzyna Zyskowska-Ignaciak, swoją przygodę z pisarstwem rozpoczęła stosunkowo niedawno, bo w roku 2011. Jako świeżo upieczona mama chciała nie zatracić się w codzienności i opiece nad dzieckiem, postanowiła więc, że napisze książkę. Pisanie, jak wyznała, miała okazję ćwiczyć przez lata pracując w „Miesięczniku Ubezpieczeniowym". Rynek powieści obyczajowych dla kobiet rządzi się jednak swoimi prawami, ale udało się i jej debiutanckie „Niebieskie migdały" ukazały się nakładem wydawnictwa „Nasza Księgarnia". Książka spotkała się z ciepłym przyjęciem czytelników, a wydawca zaproponował dalszą współpracę. Kolejnymi powieściami „Ucieczka znad rozlewiska", trylogią „Upalne lato" zaskarbiła sobie rzesze wiernych czytelniczek, jednak przełomem w jej karierze okazała się być zbeletryzowana biografia poety – K.K. Baczyńskiego „Ty jesteś moje imię". Bez wątpienia było to wielkie wyzwanie, miesiące pracy nad biografią poety i jego żony Barbary Drepczyńskiej zaowocowały niezwykle wzruszającym i dramatycznym obrazem miłości i śmierci Krzysztofa i Barbary. Autorka ciekawie streszczała młodzieży fragmenty z życia tragicznie zmarłych małżonków, opowiadała o kulisach pracy nad książką, która otworzyła przed nią nowe horyzonty i możliwości. Jej kolejna biograficzna powieść „Zanim" przybliża czytelnikom wczesną biografię noblistki Marii Skłodowskiej-Curie, której nietuzinkową i ciekawą osobowość przyćmiewają jej zasługi dla nauki. A przecież Maria Skłodowska niejednokrotnie wykazała się niezwykłą siłą charakteru, była zdolna do poświęceń w imię miłości. Jako jedna z pierwszych kobiet w Europie otrzymała prawo jazdy. W czasie I wojny światowej przewoźnym ambulansem z aparatem rentgenowskim jeździła po walczącej Francji, wykonując prześwietlenia rentgenowskie żołnierzom i cywilom, niejednokrotnie ratując ich przed śmiercią. Jej życie to niezwykle ciekawa historia, po tragicznej śmierci męża Piotra Curie pogrążona w głębokiej żałobie Maria pisała do niego pełne tęsknoty i miłości listy, co biorąc pod uwagę siłę jej charakteru było czymś niezwykłym.
Katarzyna Zyskowska-Ignaciak zaczarowała swoją opowieścią hajnowską młodzież, która z niekłamanym zaciekawieniem słuchała jej opowieści o Baczyńskim i Skłodowskiej. Ogrom faktów z ich prywatnego życia, niepublikowane, a raczej pomijane w szkołach ciekawostki z życia sprawiły, że zarówno poeta, jak i wielka Noblistka zyskali w oczach młodzieży jeszcze większy szacunek. Dziękujemy autorce za te fascynujące historie i niezwykle sympatyczne spotkanie, po którym, mamy nadzieje, licealiści inaczej spojrzą na twórczość Baczyńskiego i nie tylko.
Joanna Kisielewicz