Warsztaty ikonograficzne dla dzieci i młodzieży w Hajnówce
- Utworzono: wtorek, 10, październik 2017 10:18
- Odsłony: 1536
Z błogosławieństwa Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy Metropolity Warszawskiego i Całej Polski w dniach 11-15 września 2017r. po raz pierwszy przy parafii p.w. Św. Trójcy w Hajnówce odbyły się warsztaty pisania ikon. Nieodpłatnie uczestniczyli w nich uczniowie hajnowskich szkół i studenci.
Zorganizowanie warsztatów było możliwe dzięki pracownikom Fabryki mebli FORTE w ramach Programu Inicjatyw Pracowniczych FORMY – FABRYKA INICJATYW, działającego w FABRYKACH MEBLI „FORTE" S.A. Program ten umożliwia pracownikom pozyskanie środków na organizację własnego przedsięwzięcia, skierowanego na rzecz lokalnych środowisk. Zgłoszenia mogą dotyczyć zagadnień takich jak: edukacja, kultura i sztuka, sport i rekreacja, promocja zdrowia, ekologia czy wyrównywanie różnic społecznych. Pracownicy sami angażują się w realizację projektu, zapraszając do pomocy także przyjaciół, rodziny czy lokalne instytucje. Stronę – Partnera - Parafii Prawosławnej p.w. Św. Trójcy i Bractwa Młodzieży Prawosławnego działającego przy tejże parafii reprezentował ks. Andrzej Busłowski, opiekun duchowy BMP, który był odpowiedzialny za to, aby warsztaty zostały przygotowane i przeprowadzone jak najlepiej
Warsztaty prowadził ks. mgr Paweł Zabrocki, zastępca dyrektora Policealnego Studium Ikonograficznego w Bielsku Podlaskim. W czasie warsztatów nie tylko z wielkim oddaniem i troską przekazał nam swoją wiedzę i umiejętności, ale ukazał wyjątkową drogę do Chrystusa, drogę ikonopisca, który poza zdolnościami plastycznymi rozwija dar modlitwy, uczy się pokory, cierpliwości, miłości Bożej. Zdobywa spokój, czerpie radość i dobro i otwiera swoje serce na Boga i drugiego człowieka. To spotkanie przemieniło nas wszystkich. Nie tylko dużo się nauczyliśmy, ale też lepiej poznaliśmy sami siebie i stworzyliśmy w naszej grupie – wyjątkową więź.
W trakcie warsztatów ciepło i serdecznie towarzyszyły nam także pani Lilla Busłowska, dbając o nasze siły fizyczne oraz pracownica Fabryki mebli FORTE, pani Barbara Smosna, która z wielkim oddaniem i zaangażowaniem, pomagała nam każdego dnia i wspierała.
Naukę rozpoczęliśmy 11 września 2017r. od teoretycznego wykładu na temat teologii ikony, jej historii oraz sztuki wykonania. Dowiedzieliśmy się także, jak wykonać emulsję, przy pomocy której rozrabiane są kolory (wszystkie barwniki są naturalne!). Każdy z nas otrzymał swoją zagruntowaną już deskę, na której powstać miała, w większości przypadków, nasza pierwsza ikona. Jako że nasza grupa składała się z uczniów i studentów, naszym celem było napisanie ikony św. Gabriela – patrona dzieci i młodzieży. Spotykaliśmy się po lekcjach, codziennie od godz. 16.00. Pracowaliśmy po kilka godzin, każdego dnia z większym zaciekawieniem i entuzjazmem.
W kolejnych dniach musieliśmy wykorzystać praktycznie przekazaną nam wiedzę. Zaczęliśmy od zaznaczenia kowczegu i wykonania szkicu postaci świętego. Po tym etapie porzuciliśmy ołówki i do rąk wzięliśmy pędzle. Po raz pierwszy wykonaliśmy farby przy użyciu emulsji jajowej i rozpoczęliśmy pracę nad szatą. Co warto zaznaczyć, przy pisaniu ikony, na początku nakładamy ciemne barwy, a następnie wszystko rozjaśniamy. Następnie kolejno wykonywaliśmy takie elementy jak: twarz, włosy, tułów, a także tło oraz ramę, nimb, podpis. Praca ta wymagała cierpliwości, ponieważ każda nałożona warstwa farby musi wyschnąć, dlatego gdy jeden element sechł, my zajmowaliśmy się innym. Nakładając coraz to kolejne rozjaśnienie, wydobywaliśmy z oblicza świętego rysy . Był to najtrudniejszy etap pisania – trzeba było z uwagą używać farb. Poznaliśmy nie tylko sposób pisania ikony, ale też nową terminologię związaną z ikonopisarstwem, poznaliśmy znaczenie takich słów jak: sankir, blik, kowczeg czy olifa.
Ostatni dzień warsztatów spędziliśmy na doprecyzowaniu naszych prac. Poprawialiśmy to, co nie do końca nam wyszło – w końcu robiliśmy to po raz pierwszy! Ostatnim etapem było podpisanie ikony imieniem św. Gabriela. Warto zaznaczyć, że choć wszyscy pisaliśmy ikonę tego samego świętego, to jednak każda ikona jest inna, gdyż każdy z nas wkłada w nią cząstkę siebie.
Zbliżał się koniec naszych warsztatów. Byliśmy duchowo szczęśliwi i dumni. Żal pożegnania przepełniała wielka radość, że udało nam się pod kierownictwem i duchową opieką o. Pawła napisać naszą pierwszą ikonę bardzo bliskiego nam świętego: Świętego Męczennika Młodzieńca Gabriela, tym bardziej, że w tym roku obchodzimy jubileusz 25-lecia przeniesienia moszczy św. Gabriela z Grodna do Białegostoku.
Chcielibyśmy jeszcze raz podziękować organizatorom i o. Pawłowi Zabrockiemu za poświęcony czas, cierpliwość i wyrozumiałość, ks. Andrzejowi Busłowskiemu i pani Lilli Busłowskiej za troskę, oraz pani Barbarze Smosna – przedstawicielce sponsora, która z wielkim zaangażowaniem spędziła z nami każdy dzień również przeżywając twórczy proces. Pani B. Smosna każdemu wręczyła też na pamiątkę wspólnego przedsięwzięcia piękne książki: „Uczymy się z ikon – Życie Jezusa Chrystusa" oraz wyjątkowe, ilustrowane wydanie Akatystu do św. Gabriela. Każdy z nas dostał też na pamiątkę pędzle, którymi pisał ikonę, by pamiętać o tym pięknym duchowym przeżyciu. Własnoręcznie wykonana ikona to szczególna pamiątka naszego wspólnego trudu, który z Bożą pomocą udało nam się zakończyć. Być może, dzięki tym warsztatom, ktoś z nas ukończy Policealne Studium Ikonograficzne w Bielsku Podlaskim, do czego zachęcał nas o. Paweł Zabrocki.
Ikony wykonane podczas warsztatów będzie można obejrzeć na wystawie w Hajnowskim Domu Kultury w dn. od 27 września do 7 października. Otwarcie wystawy odbędzie 27 IX o godz. 16.00. w Hajnowskim Domu Kultury. Bardzo uroczysta dla nas chwila poświęcenia ikon nastąpi dn. 8 października. Wtedy ponownie spotkamy się wszyscy w Soborze Św. Trójcy by z naszymi rodzinami i bliskimi uczestniczyć w św. Liturgii i dziękczynnym molebnie, by poświęcone już ikony zabrać do naszych domów.
autor: Natalia Waśko, ks. Andrzej Busłowski
Zdjęcia: ks. Andrzej Busłowski, Barbara Smosna
{gallery}aktualnosci/1103{/gallery}