Uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego, poświęcenie Pomnika-Krzyża na osiedlu Międzytory w Hajnówce

31

Na uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego przy Pomniku-Krzyżu na Międzytorach zaprosił Burmistrz Miasta Hajnówka i proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce.

 

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej wprowadzone zostało ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 r. (Dz. U. z 1992 r. Nr 60, poz. 303), obowiązującą od 13 sierpnia 1992. Święto to przypada w dzień ustawowo wolny od pracy, ponieważ 15 sierpnia jest również liturgicznym świętem Wniebowzięcia Matki Bożej - patronki ziemi i jej bujnej roślinności.
Tego dnia we wszystkich kościołach polowych w Polsce odbywają się uroczyste Msze Święte w intencji poległych na polu chwały. Na cmentarzach pamięć żołnierzy czci Apel Poległych, natomiast uroczyste obchody odbywają się przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Tam też z udziałem Najwyższych Władz Państwowych Honorowa odprawiana jest Zmiana Warty.

W 2014 roku Dzień Wojska Polskiego uroczyście obchodzili również mieszkańcy Hajnówki. Przy mogile żołnierzy Wojska Polskiego z 1920 roku (na ulicy Łagodnej) zebrali się przedstawiciele władz samorządowych, duchowni obu wyznań, radni miasta i powiatu, przedstawiciele służb mundurowych i Wojska Polskiego, fundatorzy i wykonawcy pomnika, a także mieszkańcy Hajnówki. W uroczystości wziął udział również poseł PiS – Krzysztof Jurgiel i generał Policji Ryszard Siewierski z małżonką.

Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem warty i pocztów sztandarowych Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w Hajnówce i Stowarzyszenia Młodzieży Katolickiej w Hajnówce. Po odegraniu Hymnu Państwowego głos zabrał ks. Józef Poskrobko. Proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce powitał zebranych gości, a także podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do prac przy budowie Pomnika – Krzyża.

W mszy polowej przewodniczył J.E. Ks. Bp Prof. Tadeusz Pikus – Biskup Drohiczyński, który to dokonał również wyświęcenia pomnika - krzyża. Podczas kazania biskup przytaczał wspomnienia świadka wydarzeń z 1984 roku, gdy wierni dowiedzieli się o zamordowaniu księdza Jerzego Popiełuszki. - Wybuchła panika i wielki płacz. I wtedy duchowny zaprosił do modlitwy. I kiedy wszyscy wymawiali modlitwę "Ojcze nasz" i doszli do słów „I odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom" - wszyscy zamilkli – nie byli w stanie wymówić tych słów w swoim strasznym gniewie. Duchowny po raz drugi rozpoczął modlitwę. Kiedy doszedł do tych samych słów słychać było tylko płacz. Dopiero po trzykrotnym rozpoczęciu modlitwy wierni byli w stanie, ze łzami w oczach, wymówić te słowa „i my odpuszczamy naszym winowajcom". Biskup mówił o tym jak trudno jest wybaczać i zapominać o złu, które zostało wyrządzone. Jak trudno jest pokonać w sobie nienawiść i pogardę dla drugiego człowieka.

O czasach wojny i jej konsekwencjach mówili również poseł PiS – Krzysztof Jurgiel i Burmistrz Miasta Hajnówka. Podczas uroczystej przemowy Jerzy Sirak - wielokrotnie podkreślił jak ważny w życiu każdego człowieka jest pokój nie tylko w kraju, ale i na całym świecie.

Kolejnym punktem programu uroczystości było złożenie wieńców przy pomniku. Hołd poległym żołnierzom oddały następujące delegacje:

  • Poseł na Sejm RP - Krzysztof Jurgiel
  • Burmistrz Miasta Hajnówka - Jerzy Sirak, przedstawiciele Rady Miasta Hajnówka – Walentyna Ostaszewska i Janusz Puch
  • Starosta Hajnowski - Włodzimierz Pietroczuk i Przewodniczący Rady Powiatu - Mikołaj Michaluk
  • Wójt Gminy Hajnówka - Olga Rygorowicz i Przewodniczący Rady Gminy – Wiesław Komarewski
  • Prezes Spółdzielni Bielmlek – Tadeusz Romańczuk
  • Delegacja służb mundurowych - policji i straży granicznej: młodszy inspektor Adam Mojsa - zastępca komendanta powiatowego policji w Hajnówce, major Krzysztof Milewski - zastępca komendanta placówki Straży Granicznej w Białowieży i major Wiktor Grygoruk - zastępca komendanta placówki Straży Granicznej w Dubiczach Cerkiewnych
  • Jednostka Wojskowa 4226 Skład Hajnówka
  • Akcja Katolicka z hajnowskiej parafii – Lech Michalak, Janina Kozłowska i Aldona Olejnicka
  • Związek Sybiraków
  • Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów
  • Fabryki Mebli Forte S.A. Oddział w Hajnówce
  • Gryfskand Sp. z o.o. w Hajnówce: pan dyr. Daniel Mickiewicz i pan Józef Mazur
  • Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w Hajnówce
  • Harcerze z Hufca ZHP w Bielsku Podlaskim, z księdzem kapelanem Zbigniewem Niemyjskim
  • Samorządu Uczniowskiego Zespołu Szkół Nr 1 w Hajnówce pod opieką Taisy Grażyny Petruk
  • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Hajnówce
  • Delegacja w imieniu posła Roberta Tyszkiewicza i Zarządu Powiatowego Platformy Obywatelskiej – Alicja Chaniło, Helena Kuklik i Wiesław Filiks

Uroczystość zakończyła się koncertem Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej pod batutą Krzysztofa Romaniuka i występem hajnowskich mażoretek, pod kierunkiem Marii Gierasimiuk. Nieopodal chętni poczęstowali się iście wojskowym jadłem - grochówką z kiełbasą. Wielką atrakcją dla małych i dużych pasjonatów militariów była prezentowała sprzętu wojskowego, na którym obecnie bazuje wojsko polskie. Jednostka 3519 Białystok, 18 pułk rozpoznawczy, pod dowództwem starszego kaprala Bartosza Stojda zapoznała chętnych z obsługą sprzętu noktowizyjnego, granatnika przeciwpancernego, karabinów maszynowych. Żołnierze chwalili się również nowym plecakiem ze sprzętem medycznym i jednoosobowym namiotem zwanym norką.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Cmentarz Żołnierzy Polskich z 1920 roku na Osiedlu Międzytory w Hajnówce przy ul. Łagodnej

Rok 1920 w rejonie Hajnówki

Emilia Rynkowska


Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.