Islandia wyspa ognia i wody - wyprawa Wiktora i Cezarego Kabaców

miniIslandia

Różne bywają motywacje wyjazdów do mniej lub bardziej egzotycznych krajów i różne też są ich efekty.

Wiktor (artysta – plastyk) i Cezary (lekarz) Kabacowie z wyprawy do Islandii przywieźli cykl rysunków wykonanych techniką mieszaną i pokaźną kolekcję zdjęć architektury i przyrody islandzkiej, którą zaprezentowali uczestnikom spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hajnówce 11 marca 2011 r., połączonego z wernisażem wystawy W. Kabaca – Islandia wyspa ognia i wody.

Islandia to druga co do wielkości wyspa Europy na Oceanie Atlantyckim o pow. 103 000 km2, licząca niecałe 300 tys. mieszkańców; leży na szerokości geograficznej środkowej Norwegii, w pobliżu koła podbiegunowego, co ma znaczący wpływ na przyrodę i gospodarkę kraju.

Świat zwierzęcy i roślinny Islandii jest bardzo ubogi; powyżej 500 m n.p.m występują tylko mchy i porosty lub nagie skały pochodzenia wulkanicznego, poniżej niewielkie zagajniki karłowatych wierzb, brzóz i jarzębiny – lasy te stanowią 1% powierzchni wyspy. Głównymi przedstawicielami fauny są lisy polarne i lemingi, a sporadycznie docierają na wyspę niedźwiedzie polarne, te są jednak zabijane ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców.

Podstawę gospodarki stanowią: rybołówstwo, hodowla owiec i w coraz większym stopniu turystyka nakierowana na zwiedzanie wulkanów, gejzerów, okresowo wybuchających jezior błotnych, wodospadów i lodowców. Rośliny warzywne uprawia się tylko w szklarniach ogrzewanych wodami termalnymi, ale zdaniem Cezarego Kabaca tak uprawiane pomidory nie przypominają w smaku naszych pomidorów.

Południowa część wyspy charakteryzuje się dość łagodnymi zimami (średnia temperatura to 00C), co jest skutkiem wpływu klimatu oceanicznego; lata są chłodne (70 – 110C), a przy tym zdarzają się długie okresy pochmurne i deszczowe, a to bardzo utrudnia wykonanie interesujących zdjęć.

logo_60_lat

11

 01

Dolina Mglistej Rzeki

02

Geysir

03

Jaskinia w Długim Lodowcu

04

Kanion Złotego Wodospadu

05

Kocioł błotny w dolinie MGLISTEJ RZEKI

06

Łubiny na górze Pferdelshorn

12

Skała w dolinie Porsmork

13

Widok na długi lodowiec

14

Wodospad w dolinie Berdadalur

15

Wulkan

07

08

09

10

 

20

21

22

23

24

25

 

Spotkaniu towarzyszyła wystawa rysunku Krzysztofa Pobedyńskiego. Krzysztof mieszka w Hajnówce, rysuje już od dawna, głównie kredkami, pejzaże Puszczy Białowieskiej, zwierzęta, ptaki.

31

32

Tadeusz Topolski

Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.