Spacer po DUCHOWĄ ENERGIĘ

Hajnówka – to idealne miejsce dla Ciebie! Miejscowość, zwana Bramą do Puszczy Białowieskiej, leży we wschodniej części województwa podlaskiego, na pograniczu polsko-białoruskim. Formalnie Hajnówka jest bardzo młoda – prawa miejskie uzyskała w 1951 r. Jednak początki osadnictwa w tym miejscu sięgają XVII w. i pozostają w ścisłym związku z Puszczą Białowieską. Kusi swoim otoczeniem: bezkresnymi lasami prastarej puszczy oraz kolorowymi łąkami i łanami pól uprawnych. Warto się tu zatrzymać, poczuć oddech pierwotnego lasu, usłyszeć chwytający za duszę śpiew cerkiewnych chórów i kościelnych organów. Oto miasto o wielkim sercu i bogatym wnętrzu. Hajnówkę tworzą bowiem ludzie, którzy w odróżnieniu od mieszkańców wielkich, rozpędzonych miast, żyją w głębokim spokoju, w ścisłym związku z wiarą przodków i symbiozie z naturą. Bliskość i witalność puszczy mobilizuje do zdrowej aktywności o każdej porze roku. Pobyt w Hajnówce umożliwia kontakt z unikalną przyrodą oraz poznanie niecodziennej kultury.

Hajnówka jest atrakcyjnym miejscem, w którym zregenerujesz siły witalne w otoczeniu unikalnej przyrody. Tu każda pora roku ma swój nieodparty urok. Wystarczy wyostrzyć swoje zmysły. Cisza, szum drzew, śpiew ptaków... Warto wybrać się na wycieczkę, by rozkoszować pięknem hajnowskich przyrodniczych krajobrazów. Miłośnicy aktywnego spędzania wolnego czasu właśnie tu – wśród bogatej flory i fauny Puszczy Białowieskiej – mają szansę nabrać fizycznej i psychicznej krzepy. Wsiądź na rower! Weź kijki! – według uznania. Zgodnie z własnym upodobaniem każdy może przemierzać liczne szlaki i poczuć, czym jest wolność. Przekonaj się o tym! Zapraszamy na spacer po duchową i witalną energię.

SPACER PO DUCHOWĄ ENERGIĘ – co warto zobaczyć w Hajnówce:

Rodzinna strefa zabaw przy Hajnowskim Domu Kultury

– plac zabaw stworzony z myślą o najmłodszym pokoleniu. Składa się z dwóch dużych urządzeń zabawowo-sprawnościowych. Do dyspozycji dzieci są także huśtawki, bujaki, karuzele. Na placu znajduje się wiata z systemem zasilania solarnego (z możliwością ładowania urządzeń mobilnych), z dostępem do wi-fi oraz stoliki do gry w szachy. Dorośli mają do dyspozycji wygodne wyprofilowane leżaki wraz z parkowymi stolikami. Opuszczając strefę zabaw warto zajrzeć do znajdującego się tuż obok Hajnowskiego Domu Kultury i obejrzeć czasowe wystawy malarskie, rzeźbiarskie prezentowane przez lokalnych artystów i nie tylko.

ul. T. Sołoniewicz 4, tel. 85-682-32-03

www.hdk.hajnowka.pl

Ośrodek Sportu i Rekreacji

– kompleks sportowo-rekreacyjny zlokalizowany w centrum miasta wraz z małą infrastrukturą rozlokowaną w różnych miejscach w przestrzeni miejskiej oferujący wiele aktywności. W okresie letnim ucieszy wszystkich basen rekreacyjny. Miłośników sportu przyciągnie z pewnością stadion lekkoatletyczny wyposażony w bieżnię 4-torową o długości 400 m i bieżnię sprinterską 6 torową o długości 130 m, skocznię do skoku w dal i trójskoku, rzutnię do pchnięcia kulą, dwa rozbiegi do rzutu oszczepem, boisko piłkarskie, boisko do siatkowej piłki plażowej, jak również korty tenisowe. Tuż obok kompleksu OSiR można sprawdzić swoją wytrzymałość fizyczną na sprzętach street workout parku (strefa do ćwiczeń, składająca się z kompleksu drążków zamocowanych na różnej wysokości i poręczy równoległych).

ul. Ks. A. Dziewiatowskiego 2, tel. 85-682-27-76

www.osir.hajnowka.pl

1. Sobór Św. Trójcy

– perła hajnowskiej architektury sakralnej, dwupoziomowa świątynia z ciekawą architekturą prof. Aleksandra Grygorowicza, mieszcząca 5 tys. wiernych, co czyni ją jedną z największych w kraju. Przekraczając próg cerkwi możemy poczuć się jak zawieszeni między niebem a ziemią. W duchowy klimat wprowadza odwiedzających wnętrze cerkwi, które zdobią piękne polichromie stanowiące ilustracje z Nowego Testamentu greckiego artysty Dymitriosa Andonopulosa, ceramiczny ikonostas oraz ogromny żyrandol w kształcie krzyża. Każdego roku w maju w Soborze i całej Hajnówce rozbrzmiewają przepiękne soprany, alty, tenory i basy chórzystów z całego świata, uczestników Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.

ul. Ks. A. Dziewiatowskiego 15, tel. 85-873-29-71

2. Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa

– prywatne muzeum powstało w 2003 r. z inicjatywy Pana Stanisława Mierzwińskiego na bazie rodzinnej kuźni. Stanowi swoisty hołd przodkom i przykład wielkiej pasji oraz kultywowania tradycji rodzinnych. Wśród eksponatów muzeum znajdują się: narzędzia, wyroby i urządzenia kowalskie, maszyny rolnicze, modele pieców, urządzenia niezbędne do wytopu żelaza z rud darniowych, żużle po piecowiskach z okresu prehistorycznego, maszyny i urządzenia rolnicze. Rodzinne zbiory ogółem liczą ponad 580 sztuk. W muzeum organizowane są warsztaty, w czasie których uczestnicy poznają podstawy kowalskiego fachu. Każdy może sam spróbować wykuć podkowę, która według przekazów ludowych jest symbolem ochronnym, przynoszącym szczęście domowi na którym ją zawieszono.

ul. Lipowa 1, tel. 85 682-25-64

„Hajnówka Centralna. Przesiadkowa Stacja Kultury"

- inicjatywa adaptacji budynku po byłym dworcu pkp na cele edukacji i kultury stworzona przez prężnie działające od przeszło 13 lat w Hajnówce Stowarzyszeniu Kulturalne „Pocztówka", organizatora Wertep Festiwal. To centrum wolontariatu, edukacji młodzieży i osób starszych, jednocześnie proponujące spektakle, koncerty, projekcje oraz warsztaty. Obiekt rozpoczął swoją aktywność w 2020 r. Budynek dworca zdobi ciekawy, a zarazem pierwszy hajnowski drewnal z wizerunkiem Niny i Mikołaja Bujnowskich – potomków pierwszych Hajnowian, wykonany przez Arkadiusza Andrejkowa. Dodatkową atrakcją tego miejsca jest stała wystawa pt. „Historie utkane z nici". To prezentacje rękodzieła utkanego w tym regionie na przestrzeni ostatnich 100 lat (możliwość zwiedzania po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu).

Stowarzyszenie Kulturalne „Pocztówka"

ul. Dworcowa 1, tel. 601-479-999

3. Kościół PW. Podwyższenia Krzyża Świętego

– obiekt sakralny, w murach którego znajdują się unikatowe, zabytkowe 28 głosowe organy z wrocławskiej pracowni firmy „Schlag und Söhne", wykonane na przełomie XIX i XX wieku. Pięknego brzmienia ich dźwięków można posłuchać podczas Koncertów Muzyki Kameralnej i Organowej, które odbywają się podczas wakacji w naszym mieście.

ul. Ks. P. Ściegiennego 7, tel. 85-682-22-50

www.farahajnowka.pl

4. Informacja Turystyczna

– Lokalna Organizacja Turystyczna „Region Puszczy Białowieskiej", sklep z pamiątkami, INFOKIOSK (24h) – to tu można uzyskać rzetelną i najbardziej aktualną informację na temat oferty turystycznej regionu oraz promocyjne foldery, informatory turystyczne. W sklepiku można również zakupić ciekawe pamiątki z regionu.

ul. 3 Maja 45, tel. 85-682-42-81

www.bialowiezatravel.pl

5. Hajnowski Ryneczek

– miejsce , w którym skupia się cala lokalność, od naturalnych produktów, aż po relacje międzyludzkie, opierające się o „swojskość" i tutejszą gwarę. Ożywa w każda środę (dzień targowy). W zależności od pory roku możesz na nim zakupić świeże, ekologiczne produkty, pochodzące z okolicznych gospodarstw domowych – jajka, sezonowe warzywa i owoce, miody, grzyby, własnoręcznie wyrabiane twarogi, rękodzieło: serwetki, chodniki, obrusy.

ul. 3 Maja

6. Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej

– to jedyny ośrodek prezentujący bogactwo kulturowe, historię i tradycje Podlasia zamieszkałego przez białoruską mniejszość narodową. Muzeum organizuje wystawy okresowe dotyczące twórczości lokalnych artystów jak również artystów z Białorusi. Poza tym posiada spore zbiory zabytków kultury materialnej Podlasia prezentowane na trzech stałych ekspozycjach. To tu można zobaczyć typową wiejską zagrodę gospodarską Białorusinów Podlasia, podpatrzyć jak wyglądało ich życie i praca. Wśród eksponatów znajdują się sprzęty domowego użytku, sprzęty gospodarskie, archiwalne fotografie. Eksponaty pochodzą z XIX i XX wieku. Muzeum prezentuje również tradycyjne rzemiosła, które odeszły w niepamięć – kowalstwo, garncarstwo, stolarstwo, kołodziejstwo czy bednarstwo.

ul. 3 Maja 42, tel. 85 682-28-89

www.muzeumbialoruskie.hajnowka.pl

Park miejski

– to „zielone serce miasta" oferujące spacerowiczom wiele alejek poprowadzonych pośród wiekowego drzewostanu: dębów, lip, brzóz, klonów, głogów itd. Mieści się w miejscu dawnej fabryki terpentyny. Przemierzając go wytyczonymi ścieżkami napotkamy interesujące rzeźby nawiązujące do historii miasta. Najokazalsza z nich to grupa kilkumetrowych, drewnianych figur pod nazwą „Niezłomnym". Imponujące rzeźby, które dziś możemy  podziwiać, są repliką prac prof. Józefa Marka z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Poświęcone robotnikom leśnym okresu międzywojennego oryginały powstały w 1976 r. podczas pleneru rzeźbiarskiego i dotrwały do lutego 2016 r.(ze względu na zły stan figur, podjęto decyzję o ich usunięciu). W październiku 2016 r. ustawiono repliki autorstwa miejscowych rzeźbiarzy – Wiktora Kabaca i Stanisława Żywolewskiego, wykonane z drewna sosnowego.
W parku odnajdziemy również ustawione w duchu współczesnego street artu instalacje artystyczne. Przy głównej alei, ujrzymy także dwa głazy upamiętniające wydarzenia historyczne: Pomnik Konstytucji 3 Maja oraz Pomnik III Pułku Strzelców Konnych. Na terenie parku znajduje się także plac zabaw dla dzieci z wieloma urządzeniami do aktywnej zabawy.

Centrum Turystyczno-Rekreacyjne

– korty tenisowe, boisko do koszykówki i siatkówki, skate park, ścianka wspinaczkowa i fun boxy przeznaczone do aktywności na deskorolkach, rolkach i wrotkach.

7. Fontanna na skwerze im. Plutonowego Bolesława Bierwiaczonka

– przyjazna przestrzeń w centrum miasta dla mieszkańca i strudzonego wędrowca. Kolorowa fontanna i okrążające ją ławeczki tworzą miejsce spotkań, odpoczynku i refleksji.

8. Pomnik Żubra

– odlana z brązu, naturalnej wielkości sylwetka żubra – króla puszczy, usytuowana na skwerze im. Dymitra Wasilewskiego. Autorem pomnika jest artysta rzeźbiarz Jan Siuta, absolwent ASP w Krakowie – autor sarkofagu prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i pierwszej damy na Wawelu z 2010 r. Miejsce z którego można przywieść ciekawą pamiątkę w postaci fotografii.

9. Park Wodny

– idealne miejsce na relaks i aktywne spędzenie czasu, a zarazem jeden z najatrakcyjniejszych tego typu obiektów w woj. podlaskim. Do dyspozycji użytkowników pływalni pozostaje 6 torów basenu sportowego o długości 25 m, jak również basen rekreacyjny wyposażony w dwa tory do nauki pływania, masaże ławeczkowe, gejzer podwodny, przeciwprąd, sztuczną rzekę, kulę wytwarzającą fale, urządzenia do masażu karku i masaże ścienne oraz wannę jacuzzi. Dodatkową atrakcją są dwie zjeżdżalnie: mała wewnętrzna i duża zewnętrzna, ślimakowa o długości całkowitej 132 m. Ponadto do korzystania przez odwiedzających są dwie sauny: sucha i parowa oraz tężnia. Dodatkowo w SPA można odbyć odprężającą podróż do krainy przyjemności, nasyconą dźwiękami relaksującej muzyki i aromatycznym zapachem olejków eterycznych. Cały obiekt jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

ul. 3 Maja 50, tel. 85-876-78-60

www.parkwodny.hajnowka.pl

10. Kościół PW. Św. Cyryla i Metodego

– nowoczesna świątynia zbudowana w stylu neobarokowym. Od frontu po obu stronach głównego wejścia stoją dwie wysokie na 38 metrów wieże z tarasem widokowym między nimi. Natomiast w jej wnętrzu podziwiać można unikatowe żyrandole, kinkiety i świeczniki z poroży jelenia wykonane przez Pawła Kordeckiego i Henryka Borowego. Główny ołtarz poświęcony jest tajemnicy fatimskiej. Boczne ołtarze, stacje Drogi Krzyżowej, konfesjonały wyrzeźbione w drewnie wykonał Stanisław Żywolewski. Na ścianach można podziwiać obrazy autorstwa hajnowskich artystów: Henryka Kuradczyka, Zbigniewa Budzyńskiego, a także ikony napisane przez Halinę Kabac.

ul. 3 Maja 65, tel. 85-679-60-35

11. Turystyczna Kolejka Wąskotorowa

– sieć kolejek wąskotorowych zbudowana przez Niemców eksploatujących puszczę w czasie I wojny światowej. Były one wykorzystywane do końca lat 80-tych XX wieku do wywozu drewna z puszczy, a obecnie stanowią jedną z najciekawszych atrakcji regionu – oryginalną formę poznania przyrody. Podróż kolejką pozwala podziwiać otaczającą naturę i chłonąć niesamowite zapachy i niepowtarzalne barwy Puszczy Białowieskiej.

Nadleśnictwo Hajnówka, ul. Kolejki Leśne 12, tel. 85 673 23 78

www.hajnowka.bialystok.lasy.gov.pl

12. Krynoczka –

cudowne źródło o leczniczej mocy w Puszczy Białowieskiej, położone 3 km od Hajnówki, jedno z najważniejszych świętych miejsc prawosławia na Podlasiu. Jak przed wiekami, tak i teraz, pielgrzymi odwiedzający Krynoczkę, chusteczką zwilżoną w jej wodzie przecierają chore miejsce, po czym pozostawiają ją na ogrodzeniu z tyłu za studzienką, w ten sposób symbolicznie pozbywają się choroby.
W pobliżu stoi wzniesiona w 1846 drewniana cerkiew pod wezwaniem Świętych Braci Machabeuszy.

13. Cerkiew pw. Narodzenia Św. Jana Chrzciciela

– cerkiew wybudowana w stylu nowoczesnym. Składa się z części górnej (głównej) oraz dolnej. Wewnątrz świątyni znajduje się murowany ikonostas pokryty ceramiczną mozaiką oraz pozłacany żyrandol (panikadiło) ważący ok. 800 kg, wykonany w Sofrino pod Moskwą. W dolnej części widnieje ikonostas drewniany, pozłacany. Oba ikonostasy zostały wykonane przez artystów z Ukrainy. Nieopoda cerkwi, na cmentarzu prawosławnym, stoi niewielka kapliczka pw. Wszystkich Świętych. Na uwagę zasługuje w niej ikonostas, wykonany ręką Jerzego Nowosielskiego (docenianego artysty malarza, na Podlasiu znanego ze sztuki sakralnej w cerkwiach (m.in. freski, ikony).

ul. Mikołaja Reja 12, tel. 85-682-48-84

14. Cerkiew pw. Św. Dymitra Sołuńskiego

– świątynia została wyświęcona w 2007r. Wybudowana w nowoczesnym stylu architektonicznym, składa się z dwóch poziomów (cerkwi dolnej i górnej). W górnej głównej kondygnacji znajduje się dębowy ikonostas. Ściany ozdabiają polichromie wykonane przez ikonografów z Ukrainy (Charkowa, Kijowa, Poczajewa).

ul. Warszawska 103, tel. 85 683 28 08

15. Ścieżka edukacyjno-przyrodnicza „Judzianka"

– obiekt łączy edukację z turystyką. Ścieżka zlokalizowana jest na osiedlu Judzianka (przy wyjeździe z Hajnówki w kierunku Kleszczel – po prawej stronie). Utworzono ją w 2018 r. Przybliża ona cenne gatunki roślin naczyniowych, grzybów, porostów oraz typy siedlisk chronionych w programie Natura 2000, których występowanie potwierdziły analizy eksperckie przyrodników. Są to: bory bagienne, torfowiska przejściowe, brzeziny bagienne. Szczęśliwcy i wnikliwi obserwatorzy mają szansę wypatrzeć leśną zwierzynę. Adresowana jest szczególnie do dzieci młodzieży. Składa się z dwóch tras: pierwsza o długości 80 m prowadzi do torfowiska przejściowego; druga, 40-metrowa ukazuje siedliska brzeziny bagiennej. Na ścieżce umieszczono 5 tablic informujących o występującej wokół roślinności, cennych gatunkach i siedliskach. Przy ścieżce znajduje się parking, drewniana wiata i stojaki na rowery.

16. Ostoja Ptaków Górniańskie Łąki

– położona na obrzeżu Puszczy Białowieskiej, ok. 1 km za Hajnówką, niecały 1 km na prawo od drogi z Hajnówki do Kleszczel, wzdłuż której przebiega szlak Green Velo. Ostoja ma status użytku ekologicznego. Ok. 23 ha terenu stanowi własność Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Obszar stanowi urozmaicona mozaika, złożona z licznych zagłębień terenu o różnym stopniu zatorfienia oraz płaskich wyniesień. Dominują tu tereny otwarte, miejscami luźno zakrzewione. Na terenie ostoi zanotowano obecność około 190 gatunków ptaków. Gniazduje tu m.in.: kropiatka, dubelt, rybitwa białoskrzydła, sowa błotna, krwawodziób, żuraw. Zaobserwować można też wiele ssaków: sarnę, bobra, wydrę, tchórza, gronostaja. Podglądanie przyrody ułatwia ustawiona w centrum obszaru wieża widokowa.

17. Park Miniatur Zabytków Podlasia

– powstał z myślą ukazania piękna zabytkowej architektury województwa podlaskiego. W Parku podziwiać można tak charakterystyczną dla tego regionu kolorową architekturę drewnianą, obiekty sakralne, pałace, itp. Wszystkie miniatury zostały wykonane w skali 1:25, standardowej skali dla większości parków miniatur w Europie, przez co łatwo można porównać różnice
w wielkości poszczególnych zabytków. Dzięki informacjom umieszczonym przy miniaturach, można również pokrótce zapoznać się z historią danej budowli oraz dowiedzieć się kilku ciekawostek. Przez chwilę można poczuć się jak Guliwer w podróży do krainy Podlasia i odwiedzić nieistniejący od blisko 50 lat Pałac Carski usytuowany niegdyś w Białowieży, Meczet Tatarski z Kruszynian, Pałac Branickich z Choroszczy i wiele, wiele innych budowli.

ul. Bielska 120, tel. 604-218-864

www.parkminiatur-hajnowka.pl

Na mapie miasta Hajnówka zaznaczone zostały punkty z atrakcjiami  turystycznymi. 

 

Dodatkowo warto zobaczyć:

ul. Górna

– ulica w mieście, na której można podziwiać tradycyjną drewnianą wiejską zabudowę z I poł. XX. Przy ulicy usytuowana jest kapliczka prawosławna pod wezwaniem Matki Boskiej Kazańskiej (należąca do parafii św. Dymitra), która została zbudowana w 1986 na cmentarzu ofiar okupacji hitlerowskiej z ówczesnej wsi Górne.

ul. Górna

Pomniki Przyrody

– spacerując ulicami Hajnówki należy mieć świadomość, że zerkają na nas wielowiekowe pomniki przyrody, będące pozostałością po sięgającej tu niegdyś Puszczy Białowieskiej. Liczą one od 100 do 300 lat. Na terenie miasta ustanowiono 54 pomniki przyrody (stan na 09.2018r.), głównie dębów szypułkowych.

ul. Piłsudskiego, ul. Parkowa, ul. Białowieska, ul. Ks. A. Dziewiatowskiego, ul. 3 Maja, ul. Kolejki Leśne

Wyjątkowe Smaki

Hajnówka ma również swoje wyjątkowe smaki, bazujące tylko i wyłącznie na naturalnych produktach, pochodzących od lokalnych producentów. Warto tu wymienić aromatyczne i ekologiczne zioła, herbaty, przyprawy, słodki smak miodu z markowym „Lipcem białowieskim" na czele, hajnowskie sery: twaróg i ser carski oraz pieczywo. I duma miasta, kulinarny król - „Hajnowski Marcinek". Jest to ciasto wypiekane według wiekowej tradycyjnej receptury, które w 2016 r. zostało wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rozwoju Wsi i Rolnictwa.

Wyroby z drewna

Markowym, rozpoznawalnym produktem są także dobrej jakości deski podłogowe, galanteria drzewna czy kotły c.o. Mieszczą się tu też firmy znane z produkcji wysokiej jakości mebli.

Usługi medyczne

W mieście coraz prężniej rozwijają się usługi medyczne związane z chirurgią, ortopedią czy rehabilitacją. Powstały gabinety medycyny estetycznej i odnowy biologicznej.

Inwestycje

Miasto Hajnówka jest atrakcyjnym miejscem również dla inwestorów. Posiada uzbrojone tereny inwestycyjne, w tym pod działalność związaną z poprawą zdrowia.

 

Kontakt:

Urząd Miasta Hajnówka

ul. Aleksego Zina 1

17-200 Hajnówka

www.hajnowka.pl

 

Dołącz do nas:

www.facebook.com/hajnowkawita/

 

Turystyczna aplikacja mobilna „Hajnówka. Duchowa Witalność" (dostępna cyfrowo)

Turystyczna aplikacja mobilna „Hajnówka. Duchowa Witalność”

SPACER PO DUCHOWĄ ENERGIĘ – co warto zobaczyć w Hajnówce:

Rodzinna strefa zabaw przy Hajnowskim Domu Kultury – plac zabaw stworzony z myślą
o najmłodszym pokoleniu. Składa się z dwóch dużych urządzeń zabawowo-sprawnościowych. Do dyspozycji dzieci są także huśtawki, bujaki, karuzele. Na placu znajduje się wiata z systemem zasilania solarnego (z możliwością ładowania urządzeń mobilnych), z dostępem do wi-fi oraz stoliki do gry w szachy. Dorośli mają do dyspozycji wygodne wyprofilowane leżaki wraz z parkowymi stolikami.
Opuszczając strefę zabaw warto zajrzeć do znajdującego się tuż obok Hajnowskiego Domu Kultury i obejrzeć czasowe wystawy malarskie, rzeźbiarskie prezentowane przez lokalnych artystów i nie tylko.

ul. T. Sołoniewicz 4, tel. 85 682 32 03

www.hdk.hajnowka.plOśrodek Sportu i Rekreacji kompleks sportowo-rekreacyjny zlokalizowany w centrum miasta wraz
z małą infrastrukturą rozlokowaną w różnych miejscach w przestrzeni miejskiej oferujący wiele aktywności. W okresie letnim ucieszy wszystkich basen rekreacyjny. Miłośników sportu przyciągnie
z pewnością
stadion lekkoatletyczny wyposażony w bieżnię 4-torową o długości 400 m i bieżnię sprinterską 6 torową o długości 130 m, skocznię do skoku w dal i trójskoku, rzutnię do pchnięcia kulą, dwa rozbiegi do rzutu oszczepem, boisko piłkarskie, boisko do siatkowej piłki plażowej, jak również korty tenisowe. Tuż obok kompleksu OSiR można sprawdzić swoją wytrzymałość fizyczną na sprzętach street workout parku (strefa do ćwiczeń, składająca się z kompleksu drążków zamocowanych na różnej wysokości i poręczy równoległych).

ul. Ks. A. Dziewiatowskiego 2, tel. 85 682 27 76

www.osir.hajnowka.pl1. Sobór Św. Trójcy – perła hajnowskiej architektury sakralnej, dwupoziomowa świątynia
z ciekawą architekturą prof. Aleksandra Grygorowicza, mieszcząca 5 tys. wiernych, co czyni ją jedną
z największych w kraju. Przekraczając próg cerkwi możemy poczuć się jak zawieszeni między niebem
a ziemią. W duchowy klimat wprowadza odwiedzających wnętrze cerkwi, które zdobią piękne polichromie stanowiące ilustracje z Nowego Testamentu greckiego artysty Dymitriosa Andonopulosa, ceramiczny ikonostas oraz ogromny żyrandol w kształcie krzyża. Każdego roku w maju w Soborze i całej Hajnówce rozbrzmiewają przepiękne soprany, alty, tenory i basy chórzystów z całego świata, uczestników Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.

ul. Ks. A. Dziewiatowskiego 15, tel. 85 873 29 712. Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa – prywatne muzeum powstało w 2003 r. z inicjatywy Pana Stanisława Mierzwińskiego na bazie rodzinnej kuźni. Stanowi swoisty hołd przodkom i przykład wielkiej pasji oraz kultywowania tradycji rodzinnych. Wśród eksponatów muzeum znajdują się: narzędzia, wyroby i urządzenia kowalskie, maszyny rolnicze, modele pieców, urządzenia niezbędne do wytopu żelaza z rud darniowych, żużle po piecowiskach z okresu prehistorycznego, maszyny i urządzenia rolnicze. Rodzinne zbiory ogółem liczą ponad 580 sztuk. W muzeum organizowane są warsztaty, w czasie których uczestnicy poznają podstawy kowalskiego fachu. Każdy może sam spróbować wykuć podkowę, która według przekazów ludowych jest symbolem ochronnym, przynoszącym szczęście domowi na którym ją zawieszono.

ul. Lipowa 1, tel. 85 682 25 64Hajnówka Centralna. Przesiadkowa Stacja Kultury” - inicjatywa adaptacji budynku po byłym dworcu pkp na cele edukacji i kultury stworzona przez prężnie działające od przeszło 13 lat w Hajnówce Stowarzyszeniu Kulturalne „Pocztówka”, organizatora Wertep Festiwal. To centrum wolontariatu, edukacji młodzieży i osób starszych, jednocześnie proponujące spektakle, koncerty, projekcje oraz warsztaty. Obiekt rozpoczął swoją aktywność w 2020 r. Budynek dworca zdobi ciekawy, a zarazem pierwszy hajnowski drewnal z wizerunkiem Niny i Mikołaja Bujnowskich – potomków pierwszych Hajnowian, wykonany przez Arkadiusza Andrejkowa. Dodatkową atrakcją tego miejsca jest stała wystawa pt. „Historie utkane z nici”. To prezentacje rękodzieła utkanego w tym regionie na przestrzeni ostatnich 100 lat (możliwość zwiedzania po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu).

 

Stowarzyszenie Kulturalne „Pocztówka”

ul. Dworcowa 1, tel. 601 479 9993. Kościół PW. Podwyższenia Krzyża Świętego – obiekt sakralny, w murach którego znajdują się unikatowe, zabytkowe 28 głosowe organy z wrocławskiej pracowni firmy „Schlag und Söhne", wykonane na przełomie XIX i XX wieku. Pięknego brzmienia ich dźwięków można posłuchać podczas Koncertów Muzyki Kameralnej i Organowej, które odbywają się podczas wakacji w naszym mieście.

ul. Ks. P. Ściegiennego 7, tel. 85 682 22 50

www.farahajnowka.pl4. Informacja Turystyczna – Lokalna Organizacja Turystyczna „Region Puszczy Białowieskiej", sklep z pamiątkami, INFOKIOSK (24h) – to tu można uzyskać rzetelną
i najbardziej aktualną informację na temat oferty turystycznej regionu oraz promocyjne foldery, informatory turystyczne. W sklepiku można również zakupić ciekawe pamiątki z regionu.

ul. 3 Maja 45, tel. 85 682 42 81

www.bialowiezatravel.pl5. Hajnowski Ryneczek – miejsce , w którym skupia się cala lokalność, od naturalnych produktów, aż po relacje międzyludzkie, opierające się o „swojskość" i tutejszą gwarę. Ożywa w każda środę (dzień targowy). W zależności od pory roku możesz na nim zakupić świeże, ekologiczne produkty, pochodzące
z okolicznych gospodarstw domowych – jajka, sezonowe warzywa i owoce, miody, grzyby, własnoręcznie wyrabiane twarogi, rękodzieło: serwetki, chodniki, obrusy.

ul. 3 Maja6. Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej – to jedyny ośrodek prezentujący bogactwo kulturowe, historię i tradycje Podlasia zamieszkałego przez białoruską mniejszość narodową. Muzeum organizuje wystawy okresowe dotyczące twórczości lokalnych artystów jak również artystów z Białorusi. Poza tym posiada spore zbiory zabytków kultury materialnej Podlasia prezentowane na trzech stałych ekspozycjach. To tu można zobaczyć typową wiejską zagrodę gospodarską Białorusinów Podlasia, podpatrzyć jak wyglądało ich życie i praca. Wśród eksponatów znajdują się sprzęty domowego użytku, sprzęty gospodarskie, archiwalne fotografie. Eksponaty pochodzą z XIX i XX wieku. Muzeum prezentuje również tradycyjne rzemiosła, które odeszły w niepamięć – kowalstwo, garncarstwo, stolarstwo, kołodziejstwo czy bednarstwo.

ul. 3 Maja 42, tel. 85 682 28 89

www.muzeumbialoruskie.hajnowka.plPark miejski – to „zielone serce miasta” oferujące spacerowiczom wiele alejek poprowadzonych pośród wiekowego drzewostanu: dębów, lip, brzóz, klonów, głogów itd. Mieści się w miejscu dawnej fabryki terpentyny. Przemierzając go wytyczonymi ścieżkami napotkamy interesujące rzeźby nawiązujące do historii miasta. Najokazalsza z nich to grupa kilkumetrowych, drewnianych figur pod nazwą „Niezłomnym". Imponujące rzeźby, które dziś możemy podziwiać, są repliką prac prof. Józefa Marka
z krakow
skiej Akademii Sztuk Pięknych. Poświęcone robotnikom leśnym okresu międzywojennego oryginały powstały w 1976 r. podczas pleneru rzeźbiarskiego i dotrwały do lutego 2016 r.(ze względu na zły stan figur, podjęto decyzję o ich usunięciu). W październiku 2016 r. ustawiono repliki autorstwa miejscowych rzeźbiarzyWiktora Kabaca i Stanisława Żywolewskiego, wykonane z drewna sosnowego.
W parku odnajdziemy również ustawione w duchu współczesnego street artu instalacje artystyczne. Przy głównej alei, ujrzymy także dwa głazy upamiętniające wydarzenia historyczne: Pomnik Konstytucji 3 Maja oraz Pomnik III Pułku Strzelców Konnych. Na terenie parku znajduje się także plac zabaw dla dzieci
z wieloma urządzeniami do aktywnej zabawy.

Centrum Turystyczno-Rekreacyjne – korty tenisowe, boisko do koszykówki i siatkówki, skate park, ścianka wspinaczkowa i fun boxy przeznaczone do aktywności na deskorolkach, rolkach i wrotkach.7. Fontanna na skwerze im. Plutonowego Bolesława Bierwiaczonkaprzyjazna przestrzeń w centrum miasta dla mieszkańca i strudzonego wędrowca. Kolorowa fontanna i okrążające ją ławeczki tworzą miejsce spotkań, odpoczynku i refleksji.8. Pomnik Żubraodlana z brązu, naturalnej wielkości sylwetka żubra – króla puszczy, usytuowana na skwerze im. Dymitra Wasilewskiego. Autorem pomnika jest artysta rzeźbiarz Jan Siuta, absolwent ASP
w Krakowie – autor sarkofagu prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i pierwszej damy na Wawelu z 2010 r. Miejsce z którego można przywieść ciekawą pamiątkę w postaci fotografii.9. Park Wodny – idealne miejsce na relaks i aktywne spędzenie czasu, a zarazem jeden
z najatrakcyjniejszych tego typu obiektów w woj. podlaskim. Do dyspozycji użytkowników pływalni pozostaje 6 torów basenu sportowego o długości 25 m, jak również basen rekreacyjny wyposażony w dwa tory do nauki pływania, masaże ławeczkowe, gejzer podwodny, przeciwprąd, sztuczną rzekę, kulę wytwarzającą fale, urządzenia do masażu karku i masaże ścienne oraz wannę jacuzzi. Dodatkową atrakcją są dwie zjeżdżalnie: mała wewnętrzna i duża zewnętrzna, ślimakowa o długości całkowitej 132 m. Ponadto do korzystania przez odwiedzających są dwie sauny:
sucha i parowa oraz tężnia. Dodatkowo w SPA można odbyć odprężającą podróż do krainy przyjemności, nasyconą dźwiękami relaksującej muzyki i aromatycznym zapachem olejków eterycznych. Cały obiekt jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

ul. 3 Maja 50, tel. 85 876 78 60

www.parkwodny.hajnowka.pl10. Kościół PW. Św. Cyryla i Metodego – nowoczesna świątynia zbudowana w stylu neobarokowym. Od frontu po obu stronach głównego wejścia stoją dwie wysokie na 38 metrów wieże z tarasem widokowym między nimi. Natomiast w jej wnętrzu podziwiać można unikatowe żyrandole, kinkiety i świeczniki
z poroży jelenia wykonane przez Pawła Kordeckiego i Henryka Borowego. Główny ołtarz poświęcony jest tajemnicy fatimskiej. Boczne ołtarze, stacje Drogi Krzyżowej, konfesjonały wyrzeźbione w drewnie wykonał Stanisław Żywolewski. Na ścianach można podziwiać obrazy autorstwa hajnowskich artystów: Henryka Kuradczyka, Zbigniewa Budzyńskiego, a także ikony napisane przez Halinę Kabac.

ul. 3 Maja 65, tel. 85 679 60 3511. Turystyczna Kolejka Wąskotorowasieć kolejek wąskotorowych zbudowana przez Niemców eksploatujących puszczę w czasie I wojny światowej. Były one wykorzystywane do końca lat 80-tych XX wieku do wywozu drewna z puszczy, a obecnie stanowią jedną z najciekawszych atrakcji regionu oryginalną formę poznania przyrody. Podróż kolejką pozwala podziwiać otaczającą naturę i chłonąć niesamowite zapachy i niepowtarzalne barwy Puszczy Białowieskiej.

Nadleśnictwo Hajnówka, ul. Kolejki Leśne 12, tel. 85 673 23 78

www.hajnowka.bialystok.lasy.gov.pl12. Krynoczkacudowne źródło o leczniczej mocy w Puszczy Białowieskiej, położone 3 km od Hajnówki, jedno z najważniejszych świętych miejsc prawosławia na Podlasiu. Jak przed wiekami, tak i teraz, pielgrzymi odwiedzający Krynoczkę, chusteczką zwilżoną w jej wodzie przecierają chore miejsce, po czym pozostawiają ją na ogrodzeniu z tyłu za studzienką, w ten sposób symbolicznie pozbywają się choroby.
W pobliżu stoi wzniesiona w 1846 drewniana cerkiew pod wezwaniem Świętych Braci Machabeuszy.13. Cerkiew pw. Narodzenia Św. Jana Chrzcicielacerkiew wybudowana w stylu nowoczesnym. Składa się z części górnej (głównej) oraz dolnej. Wewnątrz świątyni znajduje się murowany ikonostas pokryty ceramiczną mozaiką oraz pozłacany żyrandol (panikadiło) ważący ok. 800 kg, wykonany w Sofrino pod Moskwą. W dolnej części widnieje ikonostas drewniany, pozłacany. Oba ikonostasy zostały wykonane przez artystów z Ukrainy. Nieopoda cerkwi, na cmentarzu prawosławnym, stoi niewielka kapliczka pw. Wszystkich Świętych. Na uwagę zasługuje w niej ikonostas, wykonany ręką Jerzego Nowosielskiego (docenianego artysty malarza, na Podlasiu znanego ze sztuki sakralnej w cerkwiach (m.in. freski, ikony).

ul. Mikołaja Reja 12, tel. 85 682 48 8414. Cerkiew pw. Św. Dymitra Sołuńskiegoświątynia została wyświęcona w 2007 r. Wybudowana
w nowoczesnym stylu architektonicznym, składa się z dwóch poziomów (cerkwi dolnej i górnej). W górnej głównej kondygnacji znajduje się dębowy ikonostas. Ściany ozdabiają polichromie wykonane przez ikonografów z Ukrainy (Charkowa, Kijowa, Poczajewa).

ul. Warszawska 103, tel. 85 683 28 08

15. Ścieżka edukacyjno-przyrodnicza „Judzianka"obiekt łączy edukację z turystyką. Ścieżka zlokalizowana jest na osiedlu Judzianka (przy wyjeździe z Hajnówki w kierunku Kleszczel – po prawej stronie). Utworzono ją w 2018 r. Przybliża ona cenne gatunki roślin naczyniowych, grzybów, porostów oraz typy siedlisk chronionych w programie Natura 2000, których występowanie potwierdziły analizy eksperckie przyrodników. Są to: bory bagienne, torfowiska przejściowe, brzeziny bagienne. Szczęśliwcy
i wnikliwi obserwatorzy mają szansę wypatrzeć leśną zwierzynę. Adresowana jest szczególnie do dzieci
młodzieży. Składa się z dwóch tras: pierwsza o długości 80 m prowadzi do torfowiska przejściowego; druga, 40-metrowa ukazuje siedliska brzeziny bagiennej. Na ścieżce umieszczono 5 tablic informujących o występującej wokół roślinności, cennych gatunkach i siedliskach. Przy ścieżce znajduje się parking, drewniana wiata i stojaki na rowery.16. Ostoja Ptaków Górniańskie Łąkipołożona na obrzeżu Puszczy Białowieskiej, ok. 1 km za Hajnówką, niecały 1 km na prawo od drogi z Hajnówki do Kleszczel, wzdłuż której przebiega szlak Green Velo. Ostoja ma status użytku ekologicznego. Ok. 23 ha terenu stanowi własność Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Obszar stanowi urozmaicona mozaika, złożona z licznych zagłębień terenu o różnym stopniu zatorfienia oraz płaskich wyniesień. Dominują tu tereny otwarte, miejscami luźno zakrzewione. Na terenie ostoi zanotowano obecność około 190 gatunków ptaków. Gniazduje tu m.in.: kropiatka, dubelt, rybitwa białoskrzydła, sowa błotna, krwawodziób, żuraw. Zaobserwować można też wiele ssaków: sarnę, bobra, wydrę, tchórza, gronostaja. Podglądanie przyrody ułatwia ustawiona w centrum obszaru wieża widokowa.17. Park Miniatur Zabytków Podlasiapowstał z myślą ukazania piękna zabytkowej architektury województwa podlaskiego. W Parku podziwiać można tak charakterystyczną dla tego regionu kolorową architekturę drewnianą, obiekty sakralne, pałace, itp. Wszystkie miniatury zostały wykonane w skali 1:25, standardowej skali dla większości parków miniatur w Europie, przez co łatwo można porównać różnice
w wielkości poszczególnych zabytków. Dzięki informacjom umieszczonym przy miniaturach, można również pokrótce zapoznać się z historią danej budowli oraz dowiedzieć się kilku ciekawostek. Przez chwilę można poczuć się jak Guliwer w podróży do krainy Podlasia i odwiedzić nieistniejący od blisko 50 lat Pałac Carski usytuowany niegdyś w Białowieży, Meczet Tatarski z Kruszynian, Pałac Branickich
z Choroszczy i wiele, wiele innych budowli.

ul. Bielska 120, tel. 604 218 864

www.parkminiatur-hajnowka.pl

 

Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.