To jest czas na społeczność lokalną

4

42 podlaskie gminy przygotują programy rewitalizacji dzięki unijnemu wsparciu. W środę, 7 grudnia, Zarząd Województwa podpisał umowy z ich przedstawicielami. Samorządy, które otrzymają dotacje, ubiegały się o nie w konkursie ogłoszonym w ramach Programu Pomoc Techniczna przez Ministerstwo Rozwoju i Zarząd Województwa Podlaskiego. Łącznie otrzymają 2,8 mln zł dofinansowania na opracowanie lub aktualizację programów rewitalizacji.

  Konkurs trwał od 1 kwietnia do 30 czerwca 2016 roku i był skierowany do gmin miejskich, miejsko-wiejskich i wiejskich z naszego regionu. Preferowano w nim gminy ze słabszym potencjałem, znajdujące się w długotrwałej sytuacji kryzysowej.

Stop kubaturom

Chodziło o wsparcie gmin w przygotowaniu działań rewitalizacyjnych, uwzględniających zarówno elementy infrastrukturalne, jak i gospodarcze, społeczne.

– Kiedy mówimy o rewitalizacji społecznej, to nie chodzi o poprawę wyglądu budynków, a raczej o to, jak chcemy ożywić nasze społeczności lokalne. Tak, by radziły sobie lepiej z problemami, które je dotykają. Dlatego mówimy teraz stop kubaturom, zielone światło na obiekty i takie przedsięwzięcia, które będą rozwijały społeczność lokalną – mówił w czasie uroczystości wręczenia umów wicemarszałek województwa Maciej Żywno.

Na opracowanie lub aktualizację programów rewitalizacji gminy mają czas do 31 sierpnia 2017 roku.

Kolejna szansa w przyszłym roku

Programy te będą stanowiły podstawę do starania się o wsparcie na działania rewitalizacyjne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.

– Państwa aktualizacje i nowo opracowywane programy będą podstawą do ubiegania się o środki o wartości 23 mln euro – dodała Anna Naszkiewicz, wicemarszałek województw. Podkreśliła jednocześnie, że wszyscy spóźnialscy lub ci, którzy nie zdecydowali się teraz ubiegać o te środku – będą jeszcze mieli szansę. W pierwszym kwartale 2017 roku planowane jest ogłoszenie kolejnego konkursu na tworzenie programów rewitalizacyjnych.

Lista gmin, które podpisały umowy (DOCX,17,8 kB)

Źródło i więcej fot. https://rpo.wrotapodlasia.pl/pl/wiadomosci/to-jest-czas-na-spolecznosc-lokalna.html

Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.