Hajnowskie dzieci już cieszą się nową rodzinną strefą zabaw

20

W czwartek, 12 września 2019 r. dokonano symbolicznego otwarcia rodzinnej strefy zabaw przy Hajnowskim Domu Kultury.

Strefa ta obejmuje liczne urządzenia dla dzieci i młodzieży – od małych sprężynowych bujaków - do dużych urządzeń jak „sterowiec” czy „stadion” o długości ponad 25 m. Ponadto jest karuzela z elementami wspinaczki i inne urządzenia sprawnościowe, podwójne huśtawki, huśtawki okrągłe, huśtawki 4-osobowe, huśtawki bocianie gniazda czy dwa stoły do gry w szachy. Ustawione konstrukcje linowe dają dzieciom możliwość lepszego rozwoju psychoruchowego, nie odbierając frajdy z zabawy, umożliwiają równoczesną zabawę wielu dzieciom, nie zajmując zbyt wiele przestrzeni – urządzenia typu sterowiec czy stadion mogą pomieścić nawet 700 osób. Urządzenia dostępne są głównie dla dzieci i młodzieży w wieku 3-15/16 lat. Niektóre z nich dopuszczają dostęp dla dzieci już w wieku od 0 lat, zgodnie z informacjami na urządzeniach i na odpowiedzialność opiekunów. Dla rodziców i opiekunów znajdą się ławki, leżaki parkowe do odpoczynku i czytania, stoliki parkowe, zamontowano stojaki na rowery. Dodatkowo ustawiono ławkę (wiatę) z systemem zasilania solarnego, umożliwiającą m.in. ładowanie urządzeń mobilnych i turystycznych podczas odpoczynku oraz bezpłatny dostęp do WiFi. Na dokończenie czaka jeszcze ogrodzenie tego terenu.

 

Wysoki, niespotykany dotąd w regionie standard i estetyka urządzeń, bezpieczne syntetyczne podłoże, ławka solarna z dostępem do WiFi z możliwością ładowania urządzeń mobilnych czy monitorowanie terenu nadają tej przestrzeni wyjątkowy i atrakcyjny charakter.

Ta nowa urządzona przestrzeń publiczna w naszym mieście ma stać się miejscem do spędzania wolnego czasu z najmłodszymi, sposobem na oderwanie dzieci od elektronicznych urządzeń, integracji rodzin i mieszkańców w plenerze, przestrzenią do organizacji wydarzeń dla najmłodszych i animacji, nieco starsze dzieci mogą odnaleźć miejsce do spotkań. Hajnowskie dzieci zyskały nowe miejsce dla siebie, które ma im dać lepsze, dodatkowe warunki wypoczynku i rozwoju. Powstała dodatkowa atrakcja turystyczna, która powiększyła dotychczasowy ich zasób – dzięki realizacji projektu Hajnówka zyska na atrakcyjności zarówno pod kątem turystycznym jak i inwestycyjnym. Na tym polega między innymi efekt rewitalizacji.

Nowopowstała strefa to element większego projektu z zakresu rewitalizacji, obejmującego inwestycje na całym kompleksie sportowo-kulturalnym. Kilka miesięcy temu ukończono budowę basenów, trwają prace przy nowym stadionie i infrastrukturze sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji – te prace mają być ukończone jeszcze w tym roku. Ponadto do końca czerwca 2020 r. będzie zagospodarowany i uporządkowany teren na całym kompleksie – powstaną m.in. nowe drogi dojazdowe, parkingi, a przy HDK wydzielony plac do organizacji plenerowych potańcówek. Odnowiony i rozbudowany kompleks może stanowić atrakcyjną przestrzeń dla lokowania tam aktywności gospodarczej, głównie branży usługowej (np. animacje, zajęcia i warsztaty na nowej, atrakcyjnej przestrzeni, drobny handel artykułami spożywczymi, wypożyczalnie sprzętu do rekreacji itp.). Zgodnie z ideą rewitalizacji samorząd postawił na możliwie szerokie udostępnianie powstałej infrastruktury, stąd nie planuje pobierania opłat od użytkowników. Tak przyjęte założenia były także najbardziej korzystnym finansowo wariantem dla samorządu w procesie ubiegania się o środki unijne.

Samorząd Hajnówki pozyskał środki na realizację tych inwestycji z Regionalnego programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 w kwocie 9 372 619,16 zł. Wszystkie działania zostaną zrealizowane dzięki złożonemu i dofinansowanemu przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego projektowi pn. „Hajnówka OdNowa” – rewitalizacja strefy urbanistycznej „Chemiczna” na terenie Miasta Hajnówka. Całkowita wartość inwestycji wyniesie zgodnie z tym projektem 14 034 898,01 zł. Koszt budowy strefy zabaw przy HDK to 1 793 614,68 zł, dofinansowanie: 80%.

 

Otwarcie ostatniej inwestycji zostało zauważone w mediach:

https://poranny.pl/hajnowka-rodzinna-strefa-zabaw-zostala-oficjalnie-otwarta-burmistrz-jerzy-sirak-przecial-wstege-zdjecia/ar/c1-14419795

https://www.radio.bialystok.pl/pogon/index/id/173598

https://hajnowka.naszemiasto.pl/uroczyste-otwarcie-rodzinnej-strefy-zabaw-w-hajnowce/ar/c1-7335201

http://rpo.wrotapodlasia.pl/pl/wiadomosci/zajrzyj-do-rodzinnej-strefy-zabaw-w-hajnowce-warto.html

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/173581

Magdalena Chirko

Urząd Miasta Hajnówka

18.04.10 baner EFRR

 

Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.