POWER szansą na zdobycie nowych doświadczeń

3

W dobie postępującego procesu globalizacji państwa członkowskie UE, takie jak Polska stawiają nacisk na dynamiczny rozwój kluczowych kompetencji swoich obywateli podnosząc ich wiedzę, umiejętności oraz kwalifikacje zawodowe.


Większość z nas kojarzy Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (POWER) z projektami miękkimi dotyczącymi podnoszenia kwalifikacji osób bezrobotnych, przekwalifikowaniem osób poszukujących pracy, czy też projektami służącymi podnoszeniu kompetencji kluczowych. Tymczasem  POWER pod auspicjami Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji działając na zasadach Erasmus+ stworzył bogatą ofertę dla różnych obszarów edukacji. Nasza kadra skorzystała z mobilności nauczycieli w ramach tegoż programu.
Siedemnastu pracowników Szkoły Podstawowej nr 2 im. Władysława Jagiełły w Hajnówce wykorzystało swój czas wolny na podniesienie własnych kwalifikacji. Podczas ferii zimowych w dniach 21- 25.01.2019 uczestniczyliśmy w projekcje pt. Mobilność  kadry z SP2 w Hajnówce realizowanego w ramach projektu Ponadnarodowa mobilność kadry edukacji szkolnej  ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na zasadach programu Erasmus+, sektor Edukacja szkolna, w ramach którego odbyliśmy mobilność na Malcie.

 

Podczas wyjazdu nauczyciele korzystali z formy doskonalenia zawodowego w postaci kursów. Tego typu wyjazd miał na celu podniesienie jakości i atrakcyjności kształcenia oraz podwyższenie kompetencji kadry.
Realizację projektu poprzedziło złożenie wniosku do FRSE. Zebraliśmy chętnych nauczycieli do udziału w projekcie, a p. Anna Maria Bowtruczuk zgodziła się być jego koordynatorem. Dzięki niej na bieżąco otrzymywaliśmy informacje o kolejnych etapach projektu. Dopiero po otrzymaniu pozytywnej oceny złożonego przez nas wniosku ruszyły przygotowania, w tym takie kwestie formalne jak  podpisywanie umów i porozumień, gromadzenie dokumentów, etc.  Przed wyjazdem na mobilność nasza kadra odbyła cykl szkoleń w ramach tzw. przygotowania pedagogiczno-kulturowo-językowego, których celem było m.in. podniesienie kompetencji językowych i społecznych. Zajęcia realizowane były w małych grupach, podobnie jak mobilność, tj. uczestnictwo w kursach.
Każda z grup uczestniczyła w innym kursie, tak by osiągnąć efekt synergii i zapewnić jak najbardziej efektywną wymianę doświadczeń:
1grupa Temat: Trudności w uczeniu się

Marta Łukaszuk - lider
Ilona Wasiluk
Urszula Skalska
Jolanta Parfieniuk
Aneta Korobkiewicz
Joanna Kierdelewicz

2 grupa Temat: Nauczanie wielokulturowe

Bartosz Downarowicz - lider
Marcin Sawczyński
Monika Nesterowicz
Marta Oniszczuk
Małgorzata Kordecka
Anna Konarzewska

3 grupa Temat: Kreatywność i innowacyjność w nauczaniu i uczeniu

Anna Maria Bowtruczuk-lider
Adam Chudek
Henryk Łukaszewicz
Małgorzata Wiszniewska
Alina Teśluk
Osoby uczestniczące w kursach na Malcie pozyskały praktyczne doświadczenie zawodowe w środowisku międzynarodowym. Zapoznały się z kulturą, odmiennymi zwyczajami, poszerzając swoje horyzonty oraz poznając nowoczesne systemy działania placówek edukacyjnych w tym kraju. Kluczowym jednak aspektem,a tym samym efektem naszego projektu jest wiedza i umiejętności, które nabyliśmy w obszarach tematycznych kursów, tj. trudności w uczeniu się, nauczanie wielokulturowe oraz kreatywność i innowacyjności w nauczaniu i uczeniu.
Dzięki uprzejmości partnera i jednocześnie organizatora kursów, tj. Paragon Europe w czasie wolnym od zajęć mieliśmy możliwość odbycia nieformalnych wizyt w kilku maltańskich placówkach edukacyjnych. A były to:
- San Andrea School
- Maria Regina College Mosta Primary
- Maria Regina College Naxxar Primary School
- St. Pauls Missionary College
- St. Nicholas College, Mgarr Primary School.

Malta  to kraj ludzi życzliwych, kulturalnych i otwartych na innych. Najbardziej spodobały nam się uśmiechnięte twarze dzieci różnego pochodzenia. Po rozmowach trenerami prowadzącymi kursy, z przedstawicielami partnera, z dyrektorami i nauczycielami szkół dowiedzieliśmy się, jak bardzo wielokulturowy jest to kraj, jak wiele narodowości uczniów jest w jednej szkole (Hiszpanie, Włosi, Wenezuelczycy, Francuzi, Japończycy, a także Polacy). Wszyscy traktują siebie z szacunkiem, są otwarci, chętni do dialogu i współpracy. Mieliśmy możliwość zaobserwowania ciekawych metod i technik nauczania. Oprócz zaplecza metodycznego mieliśmy przyjemność poznać nauczycieli, wymienić z nimi doświadczenia zawodowe, poznać ich charakter pracy, zarobki, zarówno w szkołach prywatnych jak i państwowych. Nauczyliśmy się i poszerzyliśmy zasób słownictwa z zakresu aktywności szkolnych, kultury maltańskiej i systemu edukacyjnego.

Małgorzata Wiszniewska
Joanna Kierdelewicz
Anna Maria Bowtruczuk


Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.