Poznajemy stolicę Polski - wycieczka hajnowskiej młodzieży do Warszawy

14

 W dniach 1-2 lutego br. w czasie ferii odbył się dwudniowy wyjazd młodzieży z Bractwa działającego przy parafii Św. Trójcy w Hajnówce do Warszawy. Wyjazd organizowany był z parafii Św. Trójcy w Hajnówce. Wyruszyliśmy o godzinie 7:00 spod Hajnowskiego Domu Kultury.

 

Po czterogodzinnej jeździe autokarem dojechaliśmy do Warszawy i do naszego pierwszego celu, jakim był Stadion Narodowy. Przewodnik oprowadził nas po Stadionie m.in. byliśmy w lożach, w szatniach piłkarzy, na trybunach, widzieliśmy trasę piłkarza i  wiele innych miejsc Stadionu Narodowego. Następnie udaliśmy się  do centrum stolicy przed Pałac Kultury i Nauki i do  Galerii Handlowej "Złote Tarasy". Mieliśmy tam czas wolny i mogliśmy się wtedy posilić, zrobić zakupy. Wieczorem pojechaliśmy do Prawosławnego Seminarium Duchownego, gdzie zostaliśmy zakwaterowani. Dzień zakończyliśmy kolacją i  wieczorną modlitwą.

Drugi dzień rozpoczęliśmy poranną modlitwą i śniadaniem. Następnie mieliśmy spotkanie z księdzem rektorem Jerzym Tofilukiem, który opowiedział nam historię Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie. Potem wyruszyliśmy autokarem ponownie na Stadion Narodowy, ale tym razem naszym celem było udanie się na lodowisko. Po miłym spędzeniu czasu na lodowisku, zwiedziliśmy katedrę św. Marii Magdaleny. Została nam przybliżona historia soboru. Mieliśmy też możliwość zobaczyć dolną cerkiew, gdzie znajdują się fragmenty mozaik, które pochodzą ze zburzonego, warszawskiego Soboru św. Aleksandra Newskiego. Następnie zwiedziliśmy kaplicę Św. Cyryla i Metodego w Centrum Kultury Prawosławnej. Byliśmy również w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, gdzie mogliśmy zobaczyć sale wykładowe. Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzenie cerkwi Św. Trójcy na Podwalu. Historię tej kapliczki opowiedział nam o. Andrzej Baczyński, opowiedział nam również o świątyni, która została zburzona w czasie Powstania Warszawskiego. Z wyposażenia poprzedniej cerkwi przetrwała kopia Poczajowskiej Ikony Matki Bożej, znajdująca się obecnie w nowej kaplicy. Wracając do autokaru przeszliśmy uliczkami Starego Miasta. Wróciliśmy do Seminarium na pyszny obiad, po którym wracaliśmy już do Hajnówki.

 Dziękujemy serdecznie ojcu rektorowi ks. prof. Jerzemu Tofilukowi za gościnność i umożliwienie noclegu w Prawosławnym Seminarium Duchownym w Warszawie.

Wyjazd młodzieży mógł odbyć się dzięki wykonaniu zadania:  Organizacji czasu wolnego podczas ferii zimowych dla dzieci i młodzieży - Akcja Zima 2016. Wycieczka autokarowa do Warszawy: Poznajemy stolicę Polski.

Emilia Stepaniuk, Bractwo Młodzieży Prawosławnej Hajnówka
Zdjecia: Ks. Andrzej Busłowski

Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.