Nagroda Burmistrza Miasta Hajnówka "QUERCUS 2016"

01

 W dniu 29 stycznia 2016 r. podczas uroczystej gali w Hajnowskim Domu Kultury z udziałem przedsiębiorców, władz miasta, powiatu i gmin, duchowieństwa, radnych miasta oraz dyrektorów i prezesów instytucji miejskich zostały wręczone Honorowe Nagrody Burmistrza Miasta Hajnówka - "QUERCUS 2016". Quercus to lokalne wyróżnienie skierowane do osób, organizacji oraz innych podmiotów będące ukłonem w kierunku szczególnych zasług na rzecz Miasta Hajnówka. Galę po raz drugi otworzył i poprowadził znany dziennikarz i reżyser - Dariusz Szada-Borzyszkowski.

 

Wśród tegorocznych laureatów, których sylwetki zostały przedstawione w krótkich filmach zaprezentowanych podczas uroczystości i przygotowanych przez lokalną Telewizję Kablową znaleźli się:

Wiera Pawluczuk - swoją drogę zawodową rozpoczęła w OSM w Bielsku Podlaskim, gdzie po ukończeniu Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie (Wydział Technologii Mleczarskiej i Żywności), została stypendystką. Pnąc się po kolejnych szczeblach kariery zawodowej, w 1982 roku została prezesem zarządu tejże spółdzielni. W roku 2000 objęła stanowisko prezesa zarządu OSM w Hajnówce. Działalność OSM jest doceniana zarówno w kraju jak i zagranicą, o czym świadczą sukcesywnie zdobywane nagrody i wyróżnienia mi.in Gazele Biznesu, Podlaska Marka Roku 2012, Międzynarodowy certyfikatu BRC Global Standard – FOOD. Sery żółte, mleko w proszku znalazły uznanie wśród klientów Czech, Węgier, Rosji, Holandii, Niemiec, Włoch, Algierii. Export stanowi ponad 40% ogólnej sprzedaży spółdzielni.

Prof. dr hab. inż. Lech Dzienis - rektor Politechniki Białostockiej na kadencję 2012-2016, specjalizuje się w dziedzinie zarządzania i ochrony zasobów wodnych przed zanieczyszczeniem. Politechnika Białostocka jest największą uczelnią techniczną północno-wschodniej Polski, uczelnią  z 65-letnią tradycją. W Hajnówce funkcjonuje Zamiejcowy Wydział Leśny, wzbogacony o Centrum Naukowo-Badawcze, w którym naukowcy będą mogli m.in. wykorzystywać termowizję do analizy obiektów przyrodniczych oraz fotoeklektory do badania owadów, pozyskiwać substancje lecznicze z roślin i grzybów. Rektor otrzymał tytuł Profesora Honorowego Białoruskiego Państwowego Uniwersytetu Technicznego za znaczący wkład w rozwój współpracy międzynarodowej w dziedzinie nauki, oświaty i kultury oraz wzmocnienie przyjacielskich relacji pomiędzy PB i BPUT. W bieżącym roku uhonorowany tytułem "Zasłużony dla powiatu hajnowskiego". Autor szeregu innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie techniki - projektant 100 oczyszczalni ścieków oraz systemów wodociągowych i kanalizacyjnych. W swoim dorobku naukowym ma 45 prac monograficznych, 55 artykułów i referatów.

Mirosława Pawłowska - od 2008 r. prezes aktywnie działającego stowarzyszenia Uniwersytet III Wieku w Hajnówce mającego na celu m.in: stymulowanie rozwoju osobowego oraz intelektualnej, psychicznej i fizycznej sprawności osób starszych, aktywizację społeczną osób starszych i propagowanie aktywnego trybu życia, podtrzymywanie więzi społecznych i komunikacji międzyludzkiej wśród seniorów oraz podejmowanie działań na rzecz osób niepełnosprawnych.

Stanisław Żywolewski - artysta-samouk, malarz, rzeźbiarz. W twórczości odważny i kontrowersyjny. Swoją sztuką pragnie uświadomić zagrożenia ekologiczne, upadek moralności, przedstawić różne aspekty życia społecznego i politycznego. Śmiało korzysta z ikonografii chrześcijańskiej, zręcznie balansując między sakrum a profanum. Obrazy artysty znajdują się w muzeach: w Białymstoku, Toruniu, Warszawie, Katowicach, Muzeum Polskim w Raperswill w Szwajcarii. Wiele prac znalazło się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą, m.in. w Kanadzie, Szwecji, Francji, Belgii, Izraelu i Niemczech.

Uroczystego wręczenia statuetek przy akompaniamencie fanfar granych przez młodych adeptów Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Hajnówce dokonał Jerzy Sirak - Burmistrz Miasta Hajnówka, któremu towarzyszył Jakub Ostapczuk- Przewodniczący Rady Miasta Hajnówka. Uroczystość uświetnił mini recital duetu Izabeli Szafrańskiej i Pawła Sokołowskiego.

Monika Aleksiejuk, Urząd Miasta

Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.