„Opowiedz mi dziadku..." – warsztaty dziennikarskie

09w

Podczas ferii z inicjatywy Stowarzyszenia Bractwa Prawosławnego św. św. Cyryla i Metodego odbyły się warsztaty dziennikarskie dla uczniów pt. "Opowiedz mi dziadku...".


Zadanie polegało na zorganizowaniu warsztatów dziennikarskich dla uczniów z hajnowskich szkół podstawowych i gimnazjów. Podczas warsztatów uczestnicy poznali hajnowskich, bielskich i białostockich dziennikarzy. Dowiedziały się od nich jak zaczęła się ich przygoda z dziennikarstwem i czym zajmują się na co dzień oraz otrzymali praktyczne wskazówki jak zrobić ciekawy wywiad. Uczestnicy warsztatów odwiedzili siedzibę Związku Kombatantów i Inwalidów Wojennych i Wojskowych w Hajnówce, poznali prezesa – Bazylego Laszkiwicza oraz pracowników, zapoznali się z kronikami.
Zanim udaliśmy się na wywiady spotkaliśmy się z doświadczonym historykiem i pedagogiem – Eugeniuszem Jańczukiem, który przybliżył dzieciom i młodzieży czasy II Wojny Światowej na naszych terenach. Następnie podzieliliśmy się na 5 grup, wyłoniliśmy liderów i opracowaliśmy kluczowe pytania. Podczas naszych spotkań odwiedziliśmy uczestników II wojny światowej. Uczniowie wystąpili w roli dziennikarzy, a właściwie „wnuków" , bowiem prosili każdego z nich „Opowiedz mi dziadku (babciu)...". Nasze spotkania zostały zarejestrowane na kamerze. Spodziewamy się, iż na przełomie kwietnia/maja dostaniemy już zmontowany film.
Warsztaty miały na celu przybliżenie młodzieży historii naszej małej ojczyzny, zwrócenie uwagi na to, że wśród nas żyją jeszcze prawdziwi bohaterzy i że w tym roku przypada 70 rocznica od zakończenia II Wojny Światowej. Historie opowiedziane przez „dziadków" odkryły nie tylko karty z historii, ale również pokazały młodzieży jakimi wartościami kierowali się niegdyś ludzie, jak silne były związki międzyludzkie (zarówno z kolegami/koleżankami, jak i rodziną) i jaki jest klucz do życiowego spełnienia.
Zwieńczeniem trudów pracy dzieci były wycieczki do TV Podlasie i do Białegostoku.
Nasza lokalna TV zrobiła na wszystkich wrażenie, dziennikarze (Barbara Woszczenko i Arkadiusz Panasiuk) pozwolili się bowiem wcielić w ich role i na kilka minut oddali młodemu pokoleniu „Prasę pod lupą". Niektórzy wcielili się w dziennikarzy, a niektórzy w operatorów.
W drodze do Białegostoku odwiedziliśmy Izbę Pamięci w Rajsku (Niemcy w 1942 r. rozstrzelali 149 mieszkańców i spalili 150 domów), na grobie poległych odmówiliśmy modlitwę i zapaliliśmy znicze. Historię tego miejsca opowiedziała nam ocalała wówczas dziewczynka – dziś cudowna, ciepła kobieta. W Białymstoku odwiedziliśmy siedzibę radia, spotkaliśmy się ze dziennikarzami: Michałem Stepaniukiem i Anną Petrovską, podpatrzyliśmy jak wygląda ich praca. Po obiedzie udaliśmy się do Soboru Św. Mikołaja, aby pomodlić się przed moszczami św. Mł. Gabriela.
Na zakończenie udaliśmy się na lodowisko.
Dziękujemy UM Hajnówka za umożliwienie nam zrealizowania projektu oraz WSZYSTKIM, KTÓRZY ZECHCIELI NAM O TYCH TRUDNYCH I BOLESNYCH CZASACH OPOWIEDZIEĆ.

 

Katarzyna Czurak


Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.