Zapraszamy na filmową podróż kolejką wąskotorową przez wyjątkowe zakątki Puszczy Białowieskiej

Początek funkcjonowania kolejki wąskotorowej przypada na okres I-szej wojny światowej, gdy okupanci niemieccy rozbudowywali sieć kolejkowych torowisk w celach transportu drewna pozyskiwanego w rabunkowej eksploatacji, której skutki odczuwa Puszcza do dzisiaj.

Kolejka służyła także do wywozu drewna osławionej firmie angielskiej, zwanej potocznie „Centurą”, która w pierwszej połowie dwudziestolecia międzywojennego miała licencję na wyrąb lasów w ówczesnych dziewięciu nadleśnictwach puszczańskich.

W historię kolejki wpisywały się dramatyczne wydarzenia okresu wojny i powojennego zrywu antykomunistycznego.

Dzisiaj kolejka pełni rolę atrakcji turystycznej, ułatwiającej przybyszom kontakt z puszczańską przyrodą, na urokliwym szlaku Hajnówka - Topiło.

Film został zrealizowany przez Pana Jacka Frankowskiego, leśnika, absolwenta SGGW w Warszawie, obecnie prowadzącego kanał Artwizja Archiwum Youtube.

Zapraszamy do oglądania filmu "Filmowa podróż kolejką wąskotorową przez wyjątkowe zakątki Puszczy Białowieskiej". Film otwiera się w oknie youtube.

źródło: https://hajnowka.bialystok.lasy.gov.pl

Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.