Obchody Dnia Białej Laski w Kole Terenowym PZN w Hajnówce

02bl

Zbliża się 15 października, data szczególna dla środowiska osób z dysfunkcją wzroku, w tym- zrzeszonych w hajnowskim Kole Polskiego Związku Niewidomych. W naszym kraju, od 1993 roku, dzień ten zwany jest Dniem Białej Laski. Jest on okazją do przybliżenia problemów, ale i pokazania aktywności, pasji i różnorodnych form działalności tej grupy społecznej.

 

W przededniu tego Święta, 3 października 2020 roku, po długich rozważaniach, wynikających z sytuacji epidemicznej, członkowie hajnowskiego stowarzyszenia wyruszyli autokarem sprzed Urzędu Miasta w Hajnówce, skąd udali się do Grabowca w powiecie bielskim. Celem wycieczki było Leśnictwo Grabowiec, gdzie nastąpiło spotkanie z członkami zaprzyjaźnionego Koła PZN w Bielsku Podlaskim.

Wysiedliśmy na terenie leśnictwa, którego obszar stanowi szkółka lasotwórczych sadzonek drzew liściastych, przede wszystkim lipy i dębu szypułkowego, zajmująca około 10 hektarów powierzchni. Po swoim królestwie oprowadzał nas leśniczy i szkółkarz, pan Jerzy Sacharczuk. Ciekawie i z pasją opowiadał o swojej pracy. Dowiedzieliśmy się, że celem tej szkółkarskiej działalności jest zachowanie cennych genetycznie populacji drzew. Pasjonujące było oglądanie upraw, słuchanie o metodach pozyskiwania sadzonek, zapoznanie się z nowoczesną deszczownią i systemem nawadniania. Aż trudno sobie wyobrazić, że do podlewania upraw wykorzystuje się wodę zgromadzoną w dwóch zbiornikach, liczących po 40 tysięcy litrów każdy. Wielkie wrażenie wywarł nowoczesny namiot foliowy, w którym temperatura, wilgotność i ilość światła regulowane są automatycznie. Okazało się, że w szkółce obowiązuje zakaz stosowania herbicydów, co stało się powodem do rozmowy o ochronie przyrody i prowadzeniu upraw w przydomowych ogrodach i ogródkach działkowych. Oprócz materiału sadzeniowego do odnowień i zalesień, w szkółce produkowane są drzewa i krzewy ozdobne. Uradowała nas możliwość zakupu roślin, z czego niektórzy skwapliwie skorzystali.

Początkowo pochmurna aura zmieniła się w cudowny, słoneczny dzień, zwieńczeniem którego była biesiada przy ognisku na terenie leśnictwa w pięknych okolicznościach jesiennej przyrody. Podczas imprezy integracyjnej nie zabrakło muzyki, pląsów i kulinarnych pyszności. Patrząc na całe to rozbawione, rozgadane i uśmiechnięte grono, doszłam do przekonania, że trudno jest znieść konieczność izolacji, a potrzeba wyjścia z domu i przebywania w grupie jest najwłaściwszą formą rehabilitacji.

Wyjazd ten został zorganizowany w ramach zadania „Aktywni niewidomi" dofinansowanego z Urzędu Miasta Hajnówka, za co członkowie Koła PZN składają serdeczne podziękowania.

Tekst: Dorota Królikowsa-Łapińska

W galerii zdnajdują się zdjęcia z wycieczki członków koła Polskiego Związku Niewidomych.


Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.