Wycieczka członków Polskiego Związku Niewidomych Koła Terenowego w Hajnówce do Bujenki i Grabarki
- Utworzono: piątek, 18, wrzesień 2020 09:22
- Odsłony: 650
W słoneczny sobotni poranek, 5 września 2020 roku, grupa 20 członków hajnowskiego stowarzyszenia wraz z przewodnikami po około godzinnej podróży, dotarła w okolice Ciechanowca - do Bujenki, w której znajduje się agroturystyczne gospodarstwo hodowli alpak. Obecnie w gospodarstwie znajduje się 140 zwierząt różnie umaszczonych, o dwóch rodzajach sierści, dla pozyskiwania której prowadzona jest hodowla. Przebywanie wśród tych przyjaznych i sympatycznych ssaków z rodziny wielbłądowatych sprawiło nam wielką przyjemność.
Dowiedzieliśmy się wielu interesujących informacji o ich życiu. Czy wiecie, że:
-
ciąża u alpak trwa około 11 miesięcy i rodzi się zazwyczaj jedno młode,
-
wełna alpak jest cieplejsza i lżejsza od wełny owczej, posiada jedwabisty połysk, a w dodatku nie zawiera lanoliny, co sprawia, że jest hipoalergiczna,
-
te, pochodzące z Andów, zwierzęta nie wymagają specjalnych warunków klimatycznych, rzadko chorują, hoduje się je więc również z powodzeniem na innych kontynentach,
-
Z uwagi na swój łagodny i przyjazny charakter, świetnie sprawdzają się w terapii osób ze spektrum autyzmu i niepełnosprawnością intelektualną?
Znalazła się nawet osoba, której zamarzył się zakup parki tych zwierząt do swojego gospodarstwa. Wielki entuzjazm wzbudził spacer z Leonem, łagodnym samczykiem. Można było także sfotografować się z nim i kilkoro z nas przywiozło sobie magnesy z tej sesji. Na terenie gospodarstwa znajduje się także sklepik w pamiątkami-wyrobami z wełny tych zwierząt. Po alpakoterapii popróbowaliśmy, jak wykonuje się korale z filcowanej w kuleczki wełny, z których powstał różnobarwny sznur, zdobiący teraz siedzibę naszego Koła. Warsztaty przebiegały w dość dużym tempie. Ani się spostrzegliśmy, że czas spędzony w zagrodzie alpak minął tak szybko. Ognisko zostało rozpalone. Posileni upieczonymi przez siebie kiełbaskami, wyruszyliśmy w drogę powrotną, odwiedzając po drodze Świętą Górę Grabarkę, miejsce, które zawsze wycisza i skłania do refleksji.
W ostatnich promieniach towarzyszącego nam przez cały dzień słońca, wróciliśmy do Hajnówki. Była to pierwsza nasza wyjazdowa impreza od chwili wybuchu pandemii. Po tak długim czasie z radością spotkaliśmy się i spędziliśmy razem czas.
Wycieczka została zrealizowana dzięki dofinansowaniu z Urzędu Miasta w ramach zadania „Aktywni niewidomi”. Dziękujemy.
Dorota Królikowska-Łapińska
W poniższej galerii zdjęć znajduja się fotografie przedstawiające uczestników wycieczki oraz alpaki. Na jednym zdjęciu uczestnicy wycieczki stoja na tle Cerkwi na Świętej Górze Grabarce.