Powiat realizuje projekt MARA

Mając na względzie rozwój mobilności oraz innowacyjności, Powiat Hajnowski jest partnerem w międzynarodowym projekcie badawczym MARA – Mobility and Accessibility in Rural Areas – New approaches for developing mobility concepts in remote areas. Projekt MARA – Mobility and Accesibility in Rural Areas (Mobilność i dostępność na obszarach wiejskich) finansowany jest z Programu Interreg Baltic Sea 2014-2020. W przedsięwzięciu uczestniczy 12 partnerów z 9 krajów, a liderem jest Ministerstwo Energetyki, Digitalizacji i Infrastruktury z Niemiec (Mecklenburg-Vorpommern).Tematem wiodącym projektu jest zrównoważony transport i ruch turystyczny na obszarach peryferyjnych państw basenu Morza Bałtyckiego. Docelowo projekt ma przyczynić się do podniesienia mobilności mieszkańców i turystów w naszym regionie.

W 2019 r. wspólnie z parterem – Politechniką Białostocką przeprowadziliśmy badania społeczne, włączające do projektu mieszkańców, turystów, branżę turystyczną i transportową. Na przełomie września i października 2019 r. przeprowadzono badania ankietowe oraz dwa warsztaty fokusowe – w październiku i listopadzie 2019 r., podczas których wspólnie z uczestnikami szukaliśmy odpowiedzi na pytanie jak zwiększyć mobilność w regionie. Uczestnicy ocenili dostępność komunikacyjną w regionie, wskazali źródła problemów oraz ich potencjalne rozwiązania. Podczas dyskusji padło wiele ważnych postulatów mających na uwadze poprawę istniejących modeli mobilności oraz propozycji nowych rozwiązań.

2020r. to czas kolejnych wyzwań. W terminie 05-07.02.2020r. uczestniczyliśmy w spotkaniu roboczym wszystkich parterów w Pietrozawodsku (Federacja Rosyjska), podczas którego dokonano podsumowania efektów dotychczasowych prac oraz wytyczono plan działań na najbliższą przyszłość. Spotkanie stanowiło także platformę wymiany doświadczeń w temacie rozwoju innowacyjnych modeli mobilności. Okazuje się, że w krajach skandynawskich idea e-bike (elektrycznych rowerów) jest na tyle rozwinięta, że ten rodzaj transportu jest alternatywnym środkiem komunikacji. Jako że Powiat Hajnowski może pochwalić się siecią szlaków rowerowych, spinających siedziby gmin, a jednocześnie prowadzących do najważniejszych atrakcji turystycznych w regionie, w ramach projektu chcemy podjąć się zadania opracowania innowacyjnych koncepcji mających na celu promocję i wdrożenie innowacyjnych rozwiązań mobilności. Aktualnie zespoły robocze – MARA – Powiat Hajnowski i MARA – Politechnika Białostocka pracują nad podsumowaniem działań przeprowadzonych w ubiegłym roku. Synteza badań zostanie ujęta w Strategii Partycypacji, włączona do dokumentów strategicznych Powiatu Hajnowskiego.

Katarzyna Miszczuk

Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.