Dziedzictwo Kulinarne Formą Integracji Społecznej

001

„Dziedzictwo Kulinarne Formą Integracji Społecznej" to tytuł projektu realizowany przez grupę mieszkańców zrzeszonych w Stowarzyszeniu „Na Górnej". Projekt realizowany od sierpnia do grudnia 2019 r. pod patronatem Stowarzyszenia Samorządu Euroregionu Puszcza Białowieska ze środków Programu „Działaj Lokalnie" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Ośrodki Działaj Lokalnie.

W ramach projektu odbyły się dwa spotkania organizacyjno – integracyjne, których celem było złamanie barier nieufności, wyzwolenie energii społecznej, zaplanowanie realizacji działań z podziałem odpowiedzialności poszczególnych osób. Celem projektu była edukacja historyczna oraz integracja społeczna.

Z projektu, świetlica dzielnicowa została wyposażona w lodówkę, zmywarkę oraz przepływowy podgrzewacz wody. Zakupiony sprzęt oznaczono etykietami z logo i nazwą projektu. Wyposażenie dało możliwość realizacji warsztatów kulinarnych. Odbyło się 11 warsztatów kulinarnych z udziałem 95 osób, w tym 9 warsztatów poświęcono wyrobom pierogów i innych smakowitości. Przygotowywano różnorodne pierogi: tradycyjne, francuskie, kruche. Były i gotowane i pieczone. Atrakcję stanowiły pieczone kruche pierożki w kształcie rybek. Z wielkim zainteresowaniem spotkały się dwukrotnie zorganizowane warsztaty pieczenia ciast i sztuki zdobienia potraw. Warsztaty przeprowadziła Irena Sajewicz – nauczyciel Technikum Gastronomicznego Zespołu Szkół Zawodowych w Hajnówce. Gościem jednego warsztatu była Laura Żurawska – nauczyciel duchowy. Ufundowała lekcję duchowości, mówiła o wartościach nadrzędnych: miłości, przyjaźni, życzliwości, pomaganiu i dobrze wspólnym. Panie zainspirowane wykładem blogerki z niecierpliwością oczekują na jej kolejne szkolenia.

Potomkowie mieszkańców dawnej wsi Górna zamieszkują tu od 1670 r. a niewiele wiedzą o historii miasta i swojej ulicy. Zorganizowano trzy spotkania edukacyjne. W formie prezentacji multimedialnej "Historię Hajnówki od uroczyska leśnego (1670) do nadania praw miejskich (1951)" oraz "Historię ulicy Górnej i jej mieszkańców" w formie prezentacji multimedialnej przedstawiła Alla Gryc. "Bieżeństwo - exodus Podlasia" w formie wykładu i trzech prezentacji multimedialnych przedstawiła Joanna Sapieżyńska - nauczyciel historii ZSZ w Hajnówce. Prezentacja "Dzieci bieżeńcy" na podkładzie muzycznym pieśni ludowych wywołała śpiew publiczności "Matko moja wiem ile nocy nie spałaś...". Goście uroczystości nie potrafili ukryć wzruszenia, łzy były widoczne nie tylko u kobiet. Przedstawiony Teatr Cieni o bieżeństwie także wywołał wielkie wzruszenia i emocje. Spotkania przybliżyły mieszkańcom historię, rozbudziły zainteresowania i służyły integracji, kończyły się degustacją dań przygotowanych na warsztatach i wspomnieniami o historii swoich rodzin, rodziców i dziadków. Wiele osób sięgnęło do starych albumów, przynoszono i pokazywano rodzinne fotografie.

Projekt wywołał też nową inicjatywę. Panie zgłosiły się do udziału w kiermaszu świątecznym. Przygotowały potrawy wigilijne i ozdoby świąteczne. Utarg z kiermaszu w wysokości 180 zł. przeznaczono na wkład własny projektu. Panie prezentowały swoje potrawy także na wieczorze wigilijnym z Wicemarszałkiem Województwa Podlaskiego - Stanisławem Derehajło, organizowanym dla Kół Gospodyń Wiejskich.

Powarsztatowym spotkaniom towarzyszył duet muzyczny. Dziękujemy Annie Karetko-Pietruczuk (śpiew) i Piotrowi Skiepko (śpiew, akordeon). Końcowe warsztaty zbiegły się z okresem przedświątecznym, tym samym czasem śpiewania kolęd. Grudniowe warsztaty kończyły się wspólnym śpiewaniem kolęd. Z inicjatywy Piotra Skiepko pojawiła się kolejna inicjatywa - udział w przeglądzie kolęd. Przegląd kolęd w Narewce zakończył się sukcesem zrodzonego na warsztatach zespołu. Zespół otrzymał „Wyróżnienie" oraz nagrodę finansową. Gratulacje!!!

Serdecznie dziękuję zespołowi projektu: Tamarze Osipiuk, Irenie i Włodzimierzowi Fiedoruk, Lucynie Bowtruczuk, Antoninie German, Halinie Jerzyk, Elżbiecie Jurczuk, Marii Juźwiuk, Halinie Kondraciuk, Lidii Raczkiewicz, Alicji Sikorskiej, Joannie Sikorskiej i Marii Zieniuk. Serdecznie dziękuję naszym wolontariuszom: Halinie Jerzyk, Irenie Sajewicz, Joannie Sapieżyńskiej, Joannie Sikorskiej. Serdecznie dziękujemy sponsorom: Lucynie Bowtruczuk, Irenie i Włodzimierzowi Fiedoruk, Antoninie German, Alli Gryc, Halinie Jerzyk, Annie Karetko-Pietruczuk, Michałowi Puc, Barbarze Sacharczuk, Irenie Sajewicz, Joannie Sikorskiej, Krystynie Sikorskiej, Piotrowi Skiepko, Lidii Raczkiewicz, Nadziei Tofiluk i Laurze Żurawskiej.

W imieniu „Stowarzyszenia Na Górnej" szczególne podziękowania składamy Jerzemu Sirakowi - Burmistrzowi Miasta, Małgorzacie Siegień – Dyrektor Stowarzyszenia Samorządów Euroregionu Puszcza Białowieska. Dziękujemy również naszym Radnym Januszowi Puch i Jerzemu Charytoniukowi oraz Anatolowi Łapińskiemu - Dyrektorowi ZGM. Serdeczne podziękowania za użyczenie sprzętu kierujemy do Marii Skwarczyńskiej – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej. Dyrektor Annie Czykwin dziękujemy za możliwość skorzystania z profesjonalnej wiedzy nauczycieli Zespołu Szkół Zawodowych.

Poza jedną osobą z zespołu realizującego projekt, nikt inny nie miał żadnych doświadczeń z realizacją projektów. Bez Państwa życzliwości i ogromnego wsparcia projekt „Dziedzictwo Kulinarne Formą Integracji Społecznej" nie byłby zrealizowany i nie przyniósłby tak efektownych rezultatów.

 Alla Gryc


Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.