Opłatkowe spotkanie Koła Terenowego Związku Sybiraków w Hajnówce

2s

…Gwiazdka pełna wspomnień z kraju. Siedzieliśmy nad jakąś zupą łamiąc się lepioczką  (plackiem pieczonym na gorącej blasze), która zastępowała nam opłatek; przy małej brzózce (bo drzewek iglastych nie było), udekorowanej różnymi papierkami i łańcuchem zrobionym ze skrawków gazety, słuchając opowieści Mamy o Polsce, kolędnikach, ojcu, bo ciągle mieliśmy spodziewaliśmy się, że go spotkamy. Marzyliśmy o przyszłości o powrocie do Polski, śpiewaliśmy kolędy. […] Piękne melodie i słowa sprawiały, że przestał załamywać się głos, wysychały życzeniowe łzy i chociaż przez chwilę zapominało się o miejscu i sytuacji, w jakiej byliśmy….

 

13 grudnia br. w Starostwie Powiatowym, Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko, Wicestarosta Joanna Kojło, Burmistrz Miasta Hajnówka Jerzy Sirak oraz radna Powiatu Hajnowskiego Alla Gryc złożyli noworoczne życzenia członkom Koła Terenowego Związku Sybiraków w Hajnówce. W uroczystości wzięli udział również duchowni, kierownik ZGM  w Hajnówce Anatol Łapiński oraz rodziny Sybiraków. Wigilia hajnowskich Sybiraków jest tradycją pielęgnowaną od ponad 20 lat. To było niezwykłe spotkanie – pełne wspomnień, zadumy i wzruszeń. Wiele emocji wywołał występ uczniów Zespołu Szkół Zawodowych, którzy przy akompaniamencie kolęd, przywołali wspomnienia Sybiraków oddające magię świąt – opierające się posępnej, sybirackiej rzeczywistości. Boże Narodzenia z okresu zesłania było światełkiem nadziei w ciemnym tunelu pustkowia Syberii. Kilkadziesiąt lat później słowa kolęd i piękno melodii nadal przyspiesza bicie serca i wzrusza równie mocno, jak wtedy….

Spotkanie opłatkowe było też okazją do podsumowania dotychczasowej działalności Sybiraków – prezentacji dokonała Pani Irena Kostera, Przewodnicząca Koła Terenowego Związku Sybiraków w Hajnówce. Organizacja prelekcji dla mieszkańców i w szkołach, zabieganie o utworzenie i dbanie o miejsca pamięci tragicznie zmarłych, wreszcie – przy pomocy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce, wydanie książki stanowiącej zapis wspomnień o zsyłce na Syberię – Sybiracy pomimo trudnych doświadczeń oraz wieku nadal aktywnie uczestniczą w życiu miasta. A przede wszystkim – wspierają się wzajemnie. Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko uczestniczący w spotkaniu opłatkowym, życzył Sybirakom zdrowia i sił do dalszego działania.

Jako, że okres świąteczny w pełni, przez cały ten czas przedstawiciele samorządu powiatowego uczestniczą w różnorodnych spotkaniach opłatkowych składając mieszkańcom najserdeczniejsze życzenia.  Dotychczas przedstawiciele samorządu powiatowego odwiedzili z kolędą Klub Amazonek w Hajnówce oraz  członków Stowarzyszenia Diabetyków Oddziału Rejonowego w Hajnówce.

Katarzyna Miszczuk


Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.