Podlascy Terytorialsi świętowali odzyskanie niepodległości

03

W swoich Małych Ojczyznach, od stolicy województwa poprzez miasta i miasteczka, wspólnie z mieszkańcami szesnastu miejscowości. Tak w skrócie wyglądały obchody Narodowego Święta Niepodległości w 1 Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

To już trzecie Święto Niepodległości, w którym mieli zaszczyt uczestniczyć podlascy Terytorialsi. Warto zaznaczyć, że do walczącej o niepodległość Polskiej Organizacji Wojskowej należał Władysław Liniarski, patron brygady.

Na zaproszenie władz samorządowych żołnierze 1PBOT zaangażowali się w aż 24 różne uroczystości, których wspólnym celem było świętowanie 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Białystok: 11 batalion lekkiej piechoty, kompania dowodzenia, kompania logistyczna

Już w piątek, 8 listopada, siedmioosobowa reprezentacja brygady wystartowała w IV Biegu Niepodległości zorganizowanym przez Komendę Wojewódzką Policji w Białymstoku. Trzecie miejsce na dystansie 3000 m w kategorii kobiet służb mundurowych zdobyła kpr. Emilia Zduniewicz z 14 batalionu lekkiej piechoty w Hajnówce.

W Białymstoku podlascy Terytorialsi brali udział w głównych obchodach na Rynku Kościuszki oraz w uroczystościach towarzyszących (m.in. w capstrzyku na Cmentarzu Wojskowym oraz w Biegu Niepodległości). Była to pierwsza uroczystość państwowa, w czasie której uczestniczyła kompania honorowa ze sztandarem 1 Podlaskiej Brygady OT.

Ponadto 11 listopada Terytorialsi wystawili wartę przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sokółce, przy Pomniku Niepodległości w Goniądzu oraz na Placu Niepodległości w Łapach. Podczas obchodów w Tykocinie żołnierze zorganizowali punkt promocyjny.

Suwałki: 12 batalion lekkiej piechoty i kompania dowodzenia

W trakcie głównych obchodów w Suwałkach 12 batalion lekkiej piechoty oraz kompania wsparcia wystawiły pododdział towarzyszący ze sztandarem Okręgu Białystok Światowego Związku Żołnierzy AK oraz posterunek honorowy przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego. W niedzielę, wspólnie z 14 Pułkiem Artylerii Przeciwpancernej, suwalscy Terytorialsi uczestniczyli w pikniku "Służymy Niepodległej" zorganizowanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Łomża: 13 batalion lekkiej piechoty i kompania saperów

Podczas uroczystości "Łomża dla Niepodległej" żołnierze 13 batalionu lekkiej piechoty i kompanii saperów wystawili pododdział ze sztandarem Obwodu Łomża Światowego Związku Żołnierzy AK oraz posterunki honorowe przy tablicach pamiątkowych i miejscach pamięci. Ponadto zaangażowanie łomżyńskich Terytorialsów widoczne było również podczas obchodów Święta Niepodległości w Drozdowie, Szczuczynie, Kolnie i Wąsoszy. W tym czasie żołnierze oddali także 7 litrów krwi.

W niedzielę Terytorialsi, wspólnie z 18 Pułkiem Logistycznym, uczestniczyli w pikniku "Służymy Niepodległej" zorganizowanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Hajnówka: 14 batalion lekkiej piechoty

Terytorialsi wzięli udział w uroczystościach w każdym z czterech powiatów swojego rejonu odpowiedzialności. Dowództwo batalionu uczestniczyło w obchodach w Bielsku Podlaskim. Po południu żołnierze wystawili stoisko promocyjne podczas "Koncertu dla Niepodległej". Ponadto Terytorialsi wystawili wojskową asystę honorową w Domanowie, Hajnówce, Siemiatyczach i w Wysokiem Mazowieckiem.

W tym tygodniu żołnierze 1 Podlaskiej Brygady OT wezmą jeszcze udział w uroczystościach w Sokółce i Sobolewie.

fot. 1PBOT


Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.