Dyskusja nt. rozwoju mobilności regionu

1m

Zwiększenie nakładów na inwestycje w zakresie infrastruktury drogowej, rozwijanie sieci transportu publicznego oraz mobilnych e-usług, także w zakresie dostępności do zintegrowanej informacji – to główne wnioski płynące ze spotkania, które odbyło się 4 listopada br. Kolejny raz spotkaliśmy się w celu podyskutowania nad problemami mobilności w regionie. Poprzedni razem, tj. 21.10 rozmawialiśmy na ten temat z przedstawicielami samorządów; tym razem do dyskusji zaprosiliśmy mieszkańców, przedstawicieli przedsiębiorstw transportowych i branży turystycznej. Spotkanie odbyło się w ramach realizacji projektu MARA – Mobility and Accessibility in Rural Areas – New approaches for developing mobility concepts in remote areasGrupy warsztatowe pracowały pod okiem Zespołu MARA z Politechniki Białostockiej: spotkanie poprowadziły dr hab. Ewa Glińska, prof. PB, dr inż. Halina Kiryluk, dr Urszula Ryciuk oraz dr Ewa Rollnik-Sadowska.

Uczestnicy zapoznali się z tematyką projektu, jego założeniami oraz dotychczas zrealizowanymi działaniami. W dalszej części warsztatów, w wyniku dyskusji i prac w grupach dokonano diagnozy mobilności, wskazując w szczególności na: brak zintegrowanego i uaktualnionego źródła kompleksowej informacji o usługach transportowych – stacjonarnie i on-line, brak węzła przesiadkowego w Hajnówce, niedostateczne wykorzystanie proekologicznych środków transportu (np. system miejskich rowerów, elektryczna hulajnoga) oraz niedostateczną ilość połączeń pasażerskich, której skutkiem są komunikacyjne „białe plamy” na mapie regionu oraz brak skomunikowania turystycznych miejscowości.

W celu efektownego zaprojektowania i wdrożenia rozwiązań zmierzających do poprawy dostępności komunikacyjnej regionu, zgodnie potwierdzono konieczność zaangażowania innych grup interesariuszy: przedstawicieli władz lokalnych i regionalnych, mediów, mieszkańców i organizacji pozarządowych, przy czym uczestnicy spotkania zaakcentowali rolę inicjatyw oddolnych w zakresie kreacji rozwiązań mobilnych.

Wnioski płynące ze spotkania posłużą sformułowaniu rekomendacji, ujętych w Strategii Partycypacji, opracowanej przez Zespół MARA Politechniki Białostockiej. Społeczność lokalna zostanie zapoznana z dokumentem podczas serii spotkań organizowanych w przyszłym roku, zapisy strategii posłużą jako kierunek działań projektowanych oraz wdrażanych przez lokalnych decydentów w przyszłości.

Choć formuła bezpośrednich spotkań w ramach identyfikacji potrzeb w zakresie mobilności została wyczerpana, wszystkich chętnych, którzy chcieliby zabrać głos i tym samym przyczynić się do podniesienia mobilności mieszkańców i turystów w naszym regionie, zachęcamy do wypełnienia ankiety przygotowanej przez Politechnikę Białostocką.  Podziel się z nami swoimi spostrzeżeniami, każdy głos jest dla nas ważny!!!

link do ankiety w polskiej wersji:

https://www.webankieta.pl/ankieta/447270/mara-2019-polska-wersja-dla-turystow.html

i do angielskiej wersji:

https://www.webankieta.pl/ankieta/452332/mara-2019-questionnaire-for-tourists.html

Ankiety w wersji papierowej dostępne są także w Punkcie Obsługi Klienta Starostwa Powiatowego mieszczącego się w holu Urzędu.

Katarzyna Miszczuk


Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.