Warsztaty kulinarne dla członków hajnowskiego Koła niewidomych

02k

„... nie bój się ludzkiej anatemy

nie musisz wszystkim klaskać

i tak nie każdy będzie cię cenił

bo niektórym potrzebna biała laska"

15 października przypada Międzynarodowy Dzień Białej Laski, w tym roku obchodzony już po raz 55. W ramach obchodów tego święta, grupa członków Terenowego Koła PZN w Hajnówce wraz z przewodnikami, spotkała się w gospodarstwie agroturystycznym Białowieskie Sioło. Spotkanie odbyło się w chłodną, lecz słoneczną sobotę, 5 października 2019 roku, w puszczańskiej miejscowości Budy, położonej pomiędzy Hajnówką a Białowieżą.

Pierwszą częścią pikniku były warsztaty kulinarne. Prowadziły je panie Agata i Ania, które przygotowały ciasto i farsz na ruskie pierogi oraz ciasto serowe na oponki-precle. Większość uczestników, z panami włącznie, z zapałem wałkowała ciasto na pierogi, lepiła je, wykrawała oponki oraz ubijała masło tradycyjną metodą. Nasze panie dzieliły się swoimi metodami lepienia pierogów i przepisami na oryginalny pierogowy farsz. Nie zabrakło przy tej okazji tematów grzybiarskich. Wszystkie przygotowane przez nas potrawy zostały ugotowane i usmażone, po czym cała grupa z entuzjazmem przystąpiła do ich konsumowania przy wspólnym biesiadnym stole. Niektórzy rozpoznawali własne wyroby wykonane autorską metodą.

Kolejnym punktem spotkania była wycieczka do puszczy, w której gospodarstwo jest zlokalizowane, z jego właścicielem,  wspaniałym gawędziarzem, miłośnikiem przyrody i tradycji, panem Sergiuszem. Snuł on ciekawe i barwne opowieści o leśnych zwierzętach i roślinach. Doprowadził grupę do potężnego dębu, do objęcia którego potrzeba było aż 7 osób. Pod nogami szeleściły opadłe liście we wszystkich odcieniach złota . Po powrocie do Sioła, wysłuchaliśmy historii oryginalnych zabytkowych obiektów podlaskiej architektury drewnianej, znajdujących się na terenie gospodarstwa.

Na koniec zaś, czekała nas biesiada w „kurnej chacie". Było ognisko, smaczne jedzenie, pląsy i śpiewy. Wiceprezes Koła, pan Janusz, w imieniu Zarządu Koła, złożył wszystkim członkom życzenia z okazji naszego święta. Przekazał także informacje po niedawno odbytych wyborach do Podlaskiego Okręgu PZN.

Wracaliśmy do Hajnówki w pogodnych nastrojach. Nasz młody kolega, Mateusz, wrócił do domu ze ślicznym małym kotkiem, którym opiekowali się pracownicy Sioła, szukając dla niego domu. Dzień był udany i sprzyjający integracji.

Wyrazy serdecznych podziękowań kierujemy do  Starostwa Powiatowego w Hajnówce oraz Urzędu Miasta Hajnówka, sponsorów tej imprezy.

Tekst: Dorota Królikowska-Łapińska

Zdjęcia: Dorota Królikowska-Łapińska, Elżbieta Tomaszuk


Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.