Szybciej i bezpieczniej do Hajnówki i Białowieży

3d

Po niespełna dwóch latach od rozpoczęcia modernizacji części drogi wojewódzkiej nr 685 Zabłudów-Nowosady trasa jest gotowa. W środę (21.08.) odbyło się oficjalne otwarcie blisko 8,5km odcinka drogi. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonał m.in. Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.

W uroczystości wzięli też udział radna wojewódzka Wanda Mieczkowska, posłowie na Sejm RP prof. Henryk Wnorowski  i Kazimierz Gwiazdowski, dyrekcja Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich oraz przedstawiciele wykonawców inwestycji.

Łatwiej do Hajnówki i Białowieży
- To bardzo ważna inwestycja z punktu widzenia rozwoju gospodarczego, bo na tej trasie funkcjonuje dużo firm, również ze względów społecznych, bo służy przemieszczaniu się mieszkańców na trasie Białystok-Zabłudów-Hajnówka. Ma także ważny aspekt turystyczny, bo dzięki niej można najszybciej dostać się do Białowieży i regionu Puszczy Białowieskiej – powiedział na wstępie Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.
Podkreślił, że inwestycja przebiegła bardzo sprawnie i zakończyła się zgodnie z wcześniejszymi założeniami. - Pragnę podziękować także naszym poprzednikom, wszystkim radnym obecnej, jak i poprzedniej kadencji sejmiku, oraz poprzedniemu Zarządowi Województwa Podlaskiego, że zdecydowali się realizować tą drogę – powiedział.

Zmodernizowany odcinek 8,4 km znajduje się na wyjeździe z Zabłudowa i prowadzi do granicy powiatu białostockiego w  miejscowości Żywkowo. W ramach inwestycji, która trwała 21 miesięcy, poszerzono drogę do szerokości 7 m, zbudowano m.in. most na rzece Rudnia oraz 10 zatok autobusowych, a na prawie całej długości chodniki i ścieżki rowerowe. Przebudowano także sieci wodociągowe, kanalizację sanitarną i deszczową, sieci elektryczne, gazociągi, zbudowani zbiorniki na wody opadowe itd. Wartość wykonanych robót to 48,8 mln zł. Inwestycja została dofinansowywana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu Województwa Podlaskiego w ramach "Programu Operacyjna Polska Wschodnia na lata 2014 – 2020". 

Na odcinku kolejnych 21 km na trasie Żywkowo-Nowosady trwają dalsze prace, które powinny zakończyć się do sierpnia 2021 roku.

źródło: www.wrotapodlasia.pl

Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.