Kolorowe Ferie z DĘBEM - 2019

42

Od kilku lat Stowarzyszenie Abstynentów i Rodzin Klub DĄB w Hajnówce składa w Urzędzie Miasta oferty i przeprowadza zajęcia w ramach działalności na rzecz dzieci i młodzieży, to jest ich wypoczynku letniego i zimowego.

 

Dzięki wsparciu Burmistrza Miasta Hajnówka projektu Akcja Zima 2019 również w bieżącym roku ponownie zorganizowaliśmy „Kolorowe ferie z Dębem", które okazały się być ciekawym pomysłem na spędzenie części ferii zimowych przez nasze dzieciaki, jak też i przez rodziców. Jak widać na załączonych zdjęciach, świetnie bawiły się dzieciaki ale też dorośli – choć się trochę napracowali – to bawili się nie mniej świetnie.

Na przełomie stycznia i lutego 2019 r. odbyły się 6-dniowe warsztaty, które łączyły prace plastyczne

z warsztatami kulinarnymi. Aby uatrakcyjnić czas feryjny, aby zmotywować dzieci do pracy, zajęcia rozłożone zostały tak, że warsztaty kulinarne przeplatały się z zajęciami plastycznymi.

Spędzanie czasu w sposób atrakcyjny i kreatywny musi zakładać aktywność własną dzieci.

Pod fachowym okiem Ali, Mani i Basi, dzielnie wspieranych przez Dianę, dzieci mogły wypróbować swoje siły

w kuchennych zadaniach. Dzieci wraz z opiekunkami w kolejnych dniach zajęć robiły zapiekanki, do których składniki dobierały samodzielnie i każdy mógł rozwinąć swoją wyobraźnię tak, jak tylko chciał, rogaliki

z marmoladką, które miały niebiański smak, ożywiały gotowane jajka (zwierzaczki można podziwiać na zdjęciach, pizzerynki, które także każdy sam dekorował, sałatkę owocową – czysta ambrozja!!! – i przeróżne kanapeczki, które rozwijały wyobraźnię i fantazję dzieciaków, a które ostatnią swoją podróż odbyły do naszych wygłodniałych brzuszków.

Na zajęciach kulinarnych dzieci poznały przepisy i nauczyły się samodzielnego wykonania kilku atrakcyjnych potraw od podstaw – od składników po gotowy produkt. Za każdym razem ogromną atrakcją była wspólna biesiada po zakończonej pracy, a to, co się zrobi samodzielnie – zawsze smakuje najbardziej.

Gdy brzuszki były pełne – można było zająć się twórczością artystyczną - w pełnym tego słowa znaczeniu.

I tu wkraczała Bogusia, nasza plastyczka - czarodziejka.

Jeśli chodzi o warsztaty plastyczne, to w tym roku były to zajęcia z dekupażu (decoupage - pochodzi od francuskiego czasownika „decouper" – wycinać ) — czyli techniki zdobniczej polegającej na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię (praktycznie każdą: drewno, metal, szkło, tkanina, plastik, ceramika) wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej (technika serwetkowa). Decoupage klasyczny polega na naklejaniu wzoru z papieru i pokryciu go wieloma warstwami lakieru tak, aby wtopił się całkowicie i nie był wyczuwalny przy dotknięciu. W zamyśle ma on wyglądać jak namalowany.

Podczas warsztatów plastycznych dzieci mogły nauczyć się nowej techniki artystycznej – wcale niełatwej, ale efekty końcowe były zaskakująco piękne i praktyczne: pudełeczka mogą służyć na chowanie w nich przeróżnych skarbów czy ustawianie książek, zeszytów, kredek, długopisów – to już kwestia własnej inwencji każdego dziecka, a flakony mogą być wykorzystane na wstawianie do nich kwiatów lub po prostu posłużyć jako elementy dekoracyjne wnętrz. Cała praca ukierunkowana była na pobudzenie twórczego myślenia młodych ludzi.

Po zakończeniu warsztatów kulinarnych i artystycznych pojechaliśmy do kina HELIOS w Białymstoku. Byliśmy na dwóch filmach. Obejrzeliśmy film „Asteriks i Obeliks – Tajemnica magicznego wywaru", jest to film przygodowo - komediowy, na którym wszyscy bawili się świetnie; śmiechu było co nie miara. Drugi film nosi tytuł „Pies. który wrócił do domu". Jest to film przygodowy i tu już było – co prawda – wiele zabawy, ale też wiele wzruszeń i łez, taki „chwytający za serce". Wzruszony Igor powiedział: „na taki film więcej nie jadę". Na całe szczęście film dobrze się kończy, więc wszyscy odetchnęliśmy z ulgą.

Na zakończenie ferii zorganizowane zostało w Siemianówce u Iwony i Marka wspólne ognisko – dzieci, rodziców, instruktorów, członków Stowarzyszenia i jego przyjaciół. Zabawa – jak zwykle - była przednia! No i ten kontakt z naturą... jak zwykle bezcenny!

Organizacja wypoczynku feryjnego przez Stowarzyszenie Abstynentów i Rodzin miała na celu pokazanie dzieciom i młodzieży, że można – choć pracowicie – to też wesoło i kreatywnie, kulturalnie i smakowicie spędzać czas wolny - bez odurzania się jakimikolwiek substancjami psychoaktywnymi, ale też pozwoliła na wspólne spędzenie czasu przez dzieci i rodziców, zacieśnianie więzi tak rodzinnych, jak i koleżeńskich.

Wspólna praca i zabawa pomagają budować wzajemne zaufanie, poprawiają umiejętności komunikacyjne między dziećmi i rodzicami, poprawiają relacje rodzinne i społeczne, ale też aktywizują i rozwijają wyobraźnię, uczą nawyków kreatywnego i aktywnego spędzania czasu wolnego oraz pozwalają na nabycie nowych umiejętności – tak społecznych, jak i osobistych.

Prezes Stowarzyszenia

Andrzej Szerenos


Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.