Nie żyje Archimandryta Gabriel - znany uzdrowiciel i duchowny

18.11.26 gabriel

Z wielkim niedowierzaniem i smutkiem w czwartek po południu przyjęliśmy wieść o odejściu Ojca Gabriela - człowieka głębokiej wiary, duchowego pustelnika, twórcy jednego z najbardziej mistycznego miejsca w naszym regionie Skitu w Odrynkach-Kudaku, uzdrowiciela duszy oraz ciała, zielarza. Ceniony za mądrość, poczucie humoru...To ogromna strata. Był "duszą i sercem" pustelni - bez niego nie będzie już taka sama...Zachowajmy go w pamięci oraz sercach, zadbajmy o jego "dom"(skit) - największą pamiątkę jaką po sobie zostawia...

 

To cios i nieodżałowana strata dla polskiego kościoła prawosławnego. 22 listopada w wieku 56 lat zmarł polski duchowny prawosławny - archimandryta Gabriel. Do ostatnich chwil przebywał w szpitalu zakaźnym w Białymstoku. Od kilku lat chorował. Naprawdę nazywał się Jerzy Giba.

Duchowny urodził się 24 lipca 1962 w Sokółce. Śluby monastyczne małej schimy złożył 6 kwietnia 1986 w monasterze Zwiastowania Bogurodzicy w Supraślu. Otrzymał imię Gabriel na cześć Archanioła Gabriela. 30 marca 1999 został podniesiony do godności archimandryty.

Archimandryta Gabriel jest bohaterem filmu dokumentalnego pt. Archimandryta (2012 rok) w reżyserii Jerzego Kaliny.

 

źródło: https://www.facebook.com/hajnowkawita/

Fot. B.Tekieli

 

Śpieszmy się kochać ludzi,

Tak szybko odchodzą

Ks. Jan Twardowski

Ze smutkiem żegnamy

Archimandrytę o. Gabriela

Odszedł od nas założyciel i opiekun skitu św. Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich w Odrynkach, kapłan, który ujmował siłą charakteru, dobrocią i otwartym sercem. Credo posługi kapłańskiej o. Gabriela wypełniła bezinteresowna pomoc innym. O. Gabriel pozostawił po sobie wiele trwałych śladów, które na zawsze wpisały się w historię Powiatu Hajnowskiego.

Łączymy się w bólu, smutku i w modlitwie,

przekazując szczere współczucia w imieniu własnym i pracowników.

Starosta Hajnowski 

Andrzej Skiepko 

      Wójt Gminy Hajnówka

      Lucyna Smoktunowicz

    Burmistrz Miasta Hajnówka

    Jerzy Sirak


 

Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.