„Hajnówka Centralna. Przesiadkowa stacja kultury” - prezentacja w Warszawie
- Utworzono: poniedziałek, 15, październik 2018 09:26
- Odsłony: 1385
Już w poniedziałek, 15 października Dariusz Skibiński, podlaski animator kultury i twórca m.in. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego WERTEP zaprezentuje w Warszawie prezentację wyjątkowego projektu łączącego aspekty kultury wysokiej, działań art edukacji, ekonomii społecznej, a wszystko w ramach rewitalizacji dworca kolejowego w Hajnówce.
Prezentacja projektu rozpocznie się o godz. 12.00 w dniu 15.10.2018 r. w Instytucie Teatralnym w Warszawie (Jazdów 1). W spotkaniu poza Dariuszem Skibińskim weźmie także udział Jerzy Sirak, burmisrtrz Hajnówki. Spotkanie odbędzie się z inicjatywy Instytutu Teatralnego w Warszawie, który wskazuje na działania godne promowania w całym środowisku teatralnym. Prezentacja skierowana jest do ludzi mediów kultury i artystów, jako zapowiedź powstania nowego miejsca na kulturalnej mapie Polski, miejsca, które w założeniu ma być też miejscem rezydencji artystycznych.
Liderem projektu jest Stowarzyszenie Kulturalne „Pocztówka”, które wykreowało takie zjawiska jak Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wertep, A3Teatr i od lat prowadzi ogólnopolską i międzynarodową działalność artystyczną.
„Hajnówka Centralna. Przesiadkowa stacja kultury” są częścią projektu Miasta Hajnówka „Hajnówka OdNova” realizowanego wspólnie z OWOP.
Budynek ma służyć lokalnej społeczności, a będą w nim realizowane zadania artystyczne, społeczne, kulturalne.
- Naszym celem jest wzbogacenie oferty kulturalnej i edukacyjnej dla mieszkańców miasta i regionu – mówi Agata Rychcik-Skibińska. – Chcemy, by Hajnówka Centralna miała naprawdę szeroki zakres działalności: od warsztatów, wystaw, przez organizowanie imprez kulturalnych czy choćby oferując miejsce rezydencji artystycznych. Ma to tworzyć coś w rodzaju hajnowskiego klastra edukacyjno-kulturalnego i ekonomii społecznej, co z kolei idealnie wpisuje się w ideę projektu realizowanego przez miasto „Hajnówka OdNova”.
A Dariusz Skibiński, który poza organizowaniem festiwalu teatralnego Wertep zajmuje się także działalnością edukacyjna, ale przede wszystkim prowadzi Teatr A3 zaznacza: - Nie chcemy sami jako Teatr, animatorzy kultury, monopolizować tego miejsca. Wręcz przeciwnie naszym celem jest, aby wszyscy mieli do niego swobodny dostęp. Każda inicjatywa będzie mile widziana.