Bracia generałowie z polskich Kresów

18.06.15 bracia

Wraz z armią ochotników walczyli o niepodległość w wojnie polsko-bolszewickiej. Bracia generałowie Stanisław i Józef Bułak-Bałachowicze i ich podkomendni po latach zapomnienia wracają na karty historii Puszczy Białowieskiej - regionu, z którym byli związani.

11 czerwca 2018 roku w Białowieży odbyło się spotkanie upamiętniające generałów Stanisława i Józefa Bułak-Bałachowiczów, w którym 1 Podlaską Brygadę Obrony Terytorialnej reprezentował cz.p.o. dowódcy mjr Robert Krzemiński wraz z delegacją z 14 batalionu lekkiej piechoty – odpowiedzialnego za ten region Podlasia.

Po inaugurującej uroczystość Mszy św. w intencji Ojczyzny, która odbyła się w Kościele pw. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus, uczestnicy mieli możliwość poznać historię generałów i ich podkomendnych podczas wykładów Bogusława Łabędzkiego z Instytutu Pamięci Narodowej oraz prof. dr hab. Bogumiły Jędrzejewskiej z Białowieskiego Stowarzyszenia Dziedzictwa Puszczy.

100-lecie odzyskania Niepodległości i wydarzenia, które się na to składają

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda określił misję dla każdego obywatela: Stulecie odzyskania niepodległości to sprawa bliska sercom wszystkich Polaków. Ogromnie zależy mi na tym, aby jubileusz stał się świętem całej polskiej wspólnoty i by każdy z nas, obywateli Rzeczpospolitej, czuł się zaproszony nie tylko do udziału w uroczystościach i innych wydarzeniach rocznicowych, ale przede wszystkim do ich współtworzenia.

Podlascy Terytorialsi aktywie wspierają wydarzenia promujące historię walki o niepodległość – zwłaszcza oddziałów ochotniczych, do których nawiązują tradycje przyjęte przez Wojska Obrony Terytorialnej. W Białowieży zapewnili asystę honorową podczas kulminacyjnego punktu spotkania, jakim był marsz z udziałem Grupy Rekonstrukcji Historycznych „Kresy” na cmentarz, gdzie nad grobem gen. Józefa Bułak-Bałachowicza złożono kwiaty wraz z uroczystym capstrzykiem.

Bałachowcy. Wkład w obronę niepodległości Polski i rozwój regionu Puszczy Białowiejskiej

Żołnierze Ochotniczej Sprzymierzonej Armii gen. S. Bułak-Bałachowicza, głównie Rosjanie i Kozacy dońscy. Po wojnie polsko-bolszewickiej rząd polski nadał bałachowcom obywatelstwo polskie i zapewnił możliwość zamieszkania i zatrudnienia w Polsce. W 1921 r. w okolicach Puszczy Białowieskiej osiedliło się 2200 bałachowców, którzy pracowali przy wyrębie i wywózce drewna (w celach zarobkowych) oraz utrzymywali gotowość do działania na rzecz ochrony miejscowej ludności . Po wybuchu II wojny światowej większość wyjechała do Europy Zachodniej i Ameryki Południowej. Pozostali ci, którzy założyli rodziny.

 

***

1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego
ps. „Mścisław”
została powołana w pierwszym etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest województwo podlaskie.

 

Kolejne szkolenia ochotników odbędą się w terminach 23 czerwca - 8 lipca (ochotnicy bez przeszkolenia wojskowego) oraz 1 – 8 lipca (żołnierze rezerwy). Wnioski o powołanie do Terytorialnej Służby Wojskowej oraz informacje na temat procesu rekrutacji można znaleźć na stronie internetowej www.terytorialsi.mil.pl.

 

Beata Leszczyńska

rzecznik prasowy

1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej
im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław”


Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.