Nieuwaga zabija, bądź uważny, szanuj życie
- Utworzono: czwartek, 02, maj 2013 13:00
- Odsłony: 3671
To hasło kolejnej edycji Międzynarodowego Dnia Bezpieczeństwa na Przejazdach Kolejowych ILCAD (International Level Crossing Awareness Day) obchodzonego w tym roku 7 maja. Akcja została zapoczątkowana w 2009 roku w 28 krajach na całym świecie, a jej celem jest uświadomienie zagrożeń wynikających z nieprawidłowego zachowania się na przejazdach kolejowych.
Problem bezpiecznego zachowania na przejazdach kolejowych i prawidłowego ich przekraczania występuje na całym świecie. Zgodnie z danymi ILCAD opartymi o statystyki europejskie wypadki na przejazdach kolejowych stanowiąc zaledwie 1,2 proc. zdarzeń na drogach, są jednocześnie przyczyną aż 29 proc. ofiar śmiertelnych, pośród wszystkich zdarzeń z udziałem kolei.
Wypadek na przejeździe, oprócz ludzkich tragedii, których wymiar jest nie do oszacowania, powoduje szereg kosztów ekonomicznych, jak: zniszczenia taboru, torów, sieci trakcyjnej czy elementów sterowania ruchem, aż po koszty społeczne jak: opóźnienia pociągów, pasażerów, leczenie i rekonwalescencja rannych czy pomoc socjalna nad rodzinami ofiar wypadków. Podstawową i główną przyczyną wypadków na przejazdach kolejowych jest łamanie przepisów o ruchu drogowym polegające na niezachowaniu należytej ostrożności przy przejeżdżaniu przez tory lub zwykła brawura. Narodowy zarządca infrastruktury od początku jest aktywnym uczestnikiem ILCAD, a oficjalne rozpoczęcie edycji 2011 miało miejsce w Warszawie.
PKP Polskie Linie Kolejowe nieprzerwanie od 2005 roku prowadzą kampanię społeczną Bezpieczny przejazd - „Zatrzymaj się i żyj!”, której celem podnoszenie świadomości o zagrożeniach wynikających z niezachowania należytej ostrożności na przejazdach oraz kształtowanie zachowań i utrwalanie postaw społecznie pożądanych.
W tym roku oficjalne rozpoczęcie edycji 2013 kampanii, zaplanowane jest na 24 maja, chociaż działania edukacyjne prowadzone są przez cały rok. W marcu rozdano nagrody zwycięzcom konkursu na happening edukacyjny, w który udział wzięło ponad 70 szkół w całym kraju.
Zapraszamy do czynnego włączenia się w promocję bezpiecznego zachowania się na przejazdach kolejowych. Więcej informacji na www.bezpieczny-przejazd.pl oraz na www.ilcad.org.
PKP Polskie Linie Kolejowe