Warsztaty dotyczące zjawiska przemocy w rodzinie
- Utworzono: środa, 24, kwiecień 2013 15:15
- Odsłony: 4531
Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Hajnówce zorganizowała warsztaty dotyczące zjawiska przemocy w rodzinie dnia 22 kwietnia 2013 r. Uczestniczyło w zajęciach 30 osób przedstawicieli różnych służb zajmujących się pomaganiem rodzinom dotkniętym przemocą.
Główne tematy warsztatów:
- Z czym mamy do czynienia - kilka słów o aspektach przemocy.
- Osoby uwikłane w przemoc - wskazówki do pracy z osobami doznającymi i stosującymi przemoc, dzieci uwikłane w przemoc.
- Analiza przepisów i dokumentacji procedury "Niebieskie Karty" w praktycznym ujęciu.
- Zasady współpracy służ- prawa i obowiązki, kompetencje.
- Interwencja a pomoc - zasady konstruowania indywidualnych planów pomocy rodzinie. Jak skutecznie przeprowadzić rozmowę interwencyjną
- Analiza przypadków.
Doświadczanie przemocy domowej jest złożonym problemem i często do wyjścia z przemocy potrzebna jest pomoc innych osób a nawet wsparcie wielu służb. W sytuacji, w której doświadczamy jakiejkolwiek formy przemocy wskazana jest pomoc z zewnątrz, która pomoże podjąć działania służące ochronie. Ta pomoc może przyjść ze strony przedstawicieli różnych służb - psychologa, prawnika, policjanta, lekarza, pracownika socjalnego. Czasem potrzebni są oni wszyscy naraz. Pomoc psychologiczna wspiera na ścieżce wychodzenia z przemocy. Pomoc prawna pozwala postawić sprawcy granice prawne, które uniemożliwią kontynuowanie przemocy. Celem działania pomocy społecznej (zgodnie z ustawą o pomocy społecznej) jest umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężenia trudnych sytuacji życiowych, których same nie są w stanie pokonać, a także zapobieganie powstawaniu tych sytuacji. Pomoc społeczna jest udzielana między innymi w przypadku przemocy w rodzinie.
Celem szkolenia było rozwijanie kompetencji zawodowych w obszarze pomagania rodzinom dotkniętym problemem przemocy domowej w kontekście współpracy w Zespole Interdyscyplinarnym i w grupach roboczych.
Joanna Wróbel