Sputnik nad Polską i wydarzenia towarzyszące

22s

10 edycja Festiwalu Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską zawitała i w tym roku do Hajnówki. W ramach festiwalu w Hajnówce odbyła się projekcja filmu „Mnich i demon" w reż N. Dostała z 2016 r. Film zdobył już rozgłos za naszą wschodnią granicą (i nie tylko). Jesienią ubiegłego roku obraz ten został laureatem Grand Prix Festiwalu „Pokrow" w Kijowie. Klasyfikuje się go jako komedię historyczną i rzeczywiście na projekcji w Hajnówce w sali często można było usłyszeć żywe reakcje publiczności. Jednak śmiech dość szybko zastępowała refleksja. Film Dostała dotyka spraw niezwykle poważnych, ale mówi o nich w lekko przekornym tonie dzięki czemu przypadł do gustu zarówno starszej jak i młodszej publice.

Bezpośrednio przed projekcją widzowie mogli usłyszeć pieśni ukraińskie i rosyjskie w wykonaniu chóru dziecięcego z Parafii Św. Jana Chrzciciela „Szyszkin lies" pod dyr. Pauliny Skiepko. Głos zabrał również burmistrz miasta Pan Jerzy Sirak, który wyraził zadowolenie, że Hajnówka znalazła się w gronie miast promujących bogatą kinematografię rosyjską.

Urząd Miasta Hajnówka dofinansował tegoroczne działania towarzyszące Sputnikowi w Hajnówce. W ramach tych działań odbyły się warsztaty kulturalno-językowe dla dzieci i młodzieży „Poznajemy naszych wschodnich sąsiadów". We współpracy ze Stowarzyszeniem Kulturalnym POCZTÓWKA przygotowaliśmy pokaz współczesnych krótkometrażowych animacji białoruskich w jęz. rosyjskim, których lektorami (na żywo) byli aktorzy Teatru A3 Olesia i Stanislav Voitshechovscy. Bezpośrednio po nich odbyły się warsztaty rękodzielnicze dla dzieci. Przedszkolaki pod okiem aktorów wykonały piękne ptaki z kolorowych nici, które później (jak nam przekazano) ożyły w domu.

W ofercie dla młodzieży (gimnazjum i szkoły średnie) znalazły się zajęcia językowe. Było to spotkanie z pochodzącymi z Ukrainy wolontariuszami Teatru Wertep i aktorami Teatru A3. Mieliśmy również gościa z Francji. Spotkanie było prowadzone w jęz. rosyjskim, a więc była to niecodzienna okazja do wykorzystania umiejętności wyniesionych z tradycyjnych szkolnych lekcji. Uczniowie mieli okazję zadać pytania. Dzięki prezentacji, którą przygotowała Elena Stupa, dowiedzieliśmy się sporo o kulturze Ukrainy, m.in. co to oseledec, hopak, szukaliśmy ukraińskich motywów w filmie „Kevin sam w domu", a na koniec zaśpiewaliśmy razem piosenkę „Nese Hala wodu". Najważniejsze co wynieśliśmy z tego spotkania to przekonanie, że więcej nas łączy niż dzieli. Takie międzynarodowe spotkania są niezwykle ciekawe i inspirujące.

Mamy nadzieję, ze to dopiero początek naszej współpracy ze Stowarzyszeniem Pocztówka. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy w mniejszym lub w większym stopniu przyczynili się do realizacji naszych działań.

Członkowie Stowarzyszenia Metamorphosis

Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.