Trzeci dzień przesłuchań konkursowych Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej

15f

W czwartkowe popołudnie w Soborze Świętej Trójcy w Hajnówce zaprezentowało się siedem churów.  Niestety jeden chór - Gieorgielebi z Gruzji nie mógł wziąć udziału w tegorocznym festiwalu.

 

Chór parafii prawosławnej pw. Śww. App. Piotra i Pawła z Siemiatycz powstał 28 lat temu z inicjatywy obecnego proboszcza ks. mitrata Andrzeja Jakimiuka, który był jego pierwszym dyrygentem. Tworzy go młodzież i osoby dorosłe, które łączy zamiłowanie do śpiewu. Chór śpiewa w czasie nabożeństw niedzielnych i świątecznych. W 2012 r. chór otrzymał wyróżnienie na Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej. W tym samym roku została wydana płyta „Podlaskie kolędowanie”. Zespół wystąpił pod dyrygenturą Jolanty Awksietijuk.

Chór Ferchisa – Tbilisi powstał w 2008 roku z inicjatywy Natii Datuaszwili, obecnej dyrygentki. Na jego repertuar składają się pieśni ludowe i muzyka różnych regionów Gruzji. Zespół regularnie uczestniczy w przedsięwzięciach związanych z kultywowaniem tradycji muzyki cerkiewnej. Od 2014 roku „Fechrisa” śpiewa w cerkwi Św. Jerzego w Tbilisi. Jednocześnie chór organizuje wiele koncertów charytatywnych uczestniczy w wielu festiwalach i konkursach.

Katedralny Chór Soboru Świętej Trójcy w Hajnówce w Hajnówce ma wiloletnią tradycję. Chór powstał w 1942 roku, z chwilą erygowania parafii. Pracowało z nim wielu dyrygentów, m.in. księża mitraci Leoncjusz Tofiluk i Michał Niegierewicz, Mirosława Maciuka. Od 2012 chórem kieruje ks. Paweł Korszak . Zespół posiada bogaty i różnorodny repertuar, od starych monasterskich melodii do muzyki cerkiewnej wieków XVIII i XIX. Od początku aktywnie uczestniczy w życiu religijnym parafii. Występował z koncertami w Finlandii, Rosji, Białorusi, Słowacji, Czechach. Brał udział w MF Kolęd Wschodniosłowiańskich w Terespolu. W roku 2009 został nagrodzony na MF Śpiewów Prawosławnych Kołożskij Błahowiest w Grodnie na Białorusi. Uczestniczył w niemal wszystkich edycjach MF HDMC, gdzie był wielokrotnie wyróżniany i nagradzany.

Chór dziecięco-młodzieżowy „Polifonia” Politechniki Białostockiej (Białystok) jest jednym z najmłodszych chórów występujących w tegorocznej edycji. Powstał w styczniu 2016 roku. W jego skład wchodzą dzieci pracowników i absolwentów Politechniki Białostockiej, a także inni mali miłośnicy muzyki cerkiewnej i folkloru wschodniego. Inspiracją dla powstania chóru dziecięco-młodzieżowego było wspólne uczestnictwo w koncertach z osobami dorosłymi z Chóru Polifonia Politechniki Białostockiej. Chórami dyryguje Katarzyna Żemczużnikowa.

Kwintet „Preobrażenije” - Żytomir (Ukraina) powstał w 2014 roku przy katedralnej cerkwi pw. Przemienienia Pańskiego w Żytomierzu. Repertuar zespołu tworzą zarówno utwory muzyki cerkiewnej jak i pieśni ludowe. Szczególnie wiele pracy poświęcono utworom związanym z Bożym Narodzeniem, kolędom i szczedriwkom. W okresie świąt kwintet często występuje w zakładach penitencjarnych i szpitalach. Kwintet „Preobrażenije” prowadzi wieloletni chórzysta arcybiskupiego chóru soboru Przemienia Pańskiego w żytomierzu, Aleksandr Tkaczenko.

Chór „POLIFONIA” Politechniki Białostockiej (Białystok)

Chór powstał w 2002 r. W jego skład wchodzą pracownicy, a także studenci i absolwenci uczelni. Zespół specjalizuje się w wykonywaniu utworów religijnych, zwłaszcza cerkiewnych oraz pieśni ludowych. Wiele koncertuje, bierze też udział w uroczystościach akademickich. Uczestniczył w wielu festiwalach. Koncertował w Finlandii, w Filharmonii Białostockiej, Teatrze im. A. Węgierki, w świątyniach wielu polskich miast. W latach 2004 i 2005 otrzymał Grand Prix na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Białoruskiej. Zespół ma na swym koncie nagrania dla radia i TV, nagrał 3 płyty CD. W hajnowskim festiwalu występuje po raz piąty, był wyróżniany i nagradzany. W obecnym składzie i z obecnym dyrygentem „Polifonia” pracuje od roku. Ostatni utwór chór wykonał wspólnie z Chórem dziecięco-młodzieżowym "Polifonia" Politechniki Białostockiej.

Zespół wokalny „Pokrow” z Kijowa powstał w 2001 r. Jego skład stworzyli profesjonalni muzycy, absolwenci Państowej Akademii Muzycznej Ukrainy. W 2007 r. został laureatem pierwszej nagrody Międzynarodowego Festiwalu im. B. Latoszynskoho. Chór brał udział w wielu festiwalach min. „Kiev Music Fest”, „Premiery siezona”, „Kijew zołotowierchij”, często występuje w  salach koncertowych całej Ukrainy. Prócz tego zespół „Pokrow” regularnie śpiewa podczas cerkiewnych nabożeństw. Repertuar zespołu jest bardzo szeroki. Znajdziemy w nim zróżnicowane utwory od melodii jednogłosowych, poprzez dawne śpiewy greckie, kijowskie, bułgarskie po kompozycje autorów współczesnej muzyki cerkiewnej. Na swoim koncie zespół posiada nagrania DVD „Pod Twoju miłost’” i CD – „Drewnierusskaja Pascha”, a w 2015 wydał płytę z utworami współczesnej kompozytorki muzyki cerkiewnej Tatiany Jaszwili. Dyrygent: Jelena Rad’ko.

Emilia Rynkowska

filmy: Tomasz Onikijuk

więcej filmików  https://www.youtube.com/user/onik454

 










 

Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.