Drugi dzień przesłuchań konkursowych Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej
- Utworzono: czwartek, 12, maj 2016 13:53
- Odsłony: 2572
11 maja 2016r. odbyły się kolejne przesłuchania w ramach Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej. Przed publicznością i komisją zaprezentowało się siedem chórów, w tym trzy z zagranicy.
Pierwszy zaprezentował się Chór Parafii Prawosławnej Narodzenia św. Jana Chrzciciela - Hajnówka. W tym roku chór, tak jak i rodzima parafia, obchodzi 20-lecie powstania chóry. - Z tej okazji można życzyć nam rozwoju i więcej młodych głosów – mówi dyrygentka Vita Kotsyubaylo. Chór należy do typowego chóru parafialnego, dla którego najbardziej liczy się udział w festiwalu, a nie wyróżnienia. Zespół bierze udział w wielu festiwalach i konkursach zdobywając nagrody i wyróżnienia, między innymi w Bułgarii, Serbii i na Ukrainie. - Nie przyszliśmy tu dla oceny, przyszliśmy, bo dawno nie byliśmy. Warto jest ćwiczyć i udoskonalać się, by być lepszymi.
Chór Parafii Prawosławnej p.w. Świętego Wielkomęczennika Jerzego - Białystok, pod dyrygentura Anny Cyruk wykonał 5 utworów. Chór powstał 20 lat temu. Skład chóru tworzą licealiści, studenci oraz młodzież pracująca. Chór wielokrotnie brał udział w hajnowskim festiwalu . W 2014 roku zajął 2 miejsce, w kategorii chóry parafialne miejskie. Ważny dorobek artystyczny zespołu stanowią wydane do tej pory cztery płyty.
Chór parafii prawosławnej pw. Św. Mikołaja – Irpień z Ukrainy powstał 2000 roku. Członkami tego zespołu są absolwenci szkół muzycznych, studenci, urzędnicy i chórzyści innych profesji. Łączy ich wspólne uczestnictwo w nabożeństwach i jednakowa miłość do śpiewu cerkiewnego. Chór prowadzi Anna Kifienko.
Reprezentacyjny chór „Kupalinka” Dziecięcej Szkoły Sztuki w Kobryniu – Kobryń z Białorusi tworzą uczniowie starszych klas i nauczyciele szkoły muzycznej, będący jednocześnie absolwentami tej szkoły. Jego dyrektorem i dyrygentem jest Alla Prijmaczuk. W repertuarze chóru znajduje się klasyka muzyki wokalnej zarówno rosyjskiej jak i zagranicznej, opracowania pieśni ludowych, muzyka sakralna.
Debiutujący na festiwalu Kwintet Dołgij wieczer - Hajnówka, to wychowankowie Młodzieżowego Chóru Soboru Świętej Trójcy. Chór wspólnie śpiewa ok 1,5 roku. Pierwszym ich oficjalnym występem był koncert w ramach Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” w styczniu 2015r. W 2016 roku zajął pierwsze miejsca na festiwalach „Hajnowskie Spotkania z Kolędą Prawosławną 2016 i „Piosenka Białoruska”. - Nie łatwo śpiewa się w swoim mieście – podsumowuje występ dyrygent Kamil Wasiluk. - Cerkiew jest nam miejscem bardzo znajomym, więc nie powinno śpiewać się trudno. Znamy akustykę, znamy warunki, ale znamy też większość widowni. Kiedy wyjeżdża się daleko słyszą nas ludzie pierwszy raz, pierwszy raz też nas widzą. To jest trochę takie bez zobowiązań. Natomiast tutaj czuje się większą presję tego, że trzeba pokazać się dobrze, bo ludzie to zapamiętają. Rodzina, znajomi zawsze są blisko – dziś też byli. Repertuar dzisiejszego przesłuchania członkowie chóru wybrali wspólnie. - Chcieliśmy połączyć muzykę różnych okresów. Chcieliśmy zaśpiewać też coś z repertuaru bardziej koncertowego, jak i typowo śpiew użytkowy.
Chór Duchowieństwa Diecezji Białostocko-Gdańskiej - Białystok będzie oceniany w kategorii chóry inne. Chór ma wieloletnią tradycję. Powstał w 1982 roku z błogosławieństwa J.E. Wielce Błogosławionego Sawy Metropolity Warszawskiego i całej Polski, wówczas biskupa Białostockiego i Gdańskiego. W skład chóry wchodzą duchowni, lektorzy i dyrygenci, którzy na co dzień zajmują się śpiewem cerkiewnym w swoich parafiach. Chór wielokrotnie występował w Hajnówce.
Młodzieżowy Chór Wisson – Mińsk z Białorusi powstał w 2010r. Tworzą go muzycy, chórzyści chórów cerkiewnych oraz miłośnicy śpiewu na co dzień nie związani profesjonalnie z muzyką. Repertuar chóru to głównie utwory muzyki ludowej, utwory i opracowania białoruskich autorów oraz muzyka cerkiewna.
Więcej filmików z Festiwalu na
https://www.youtube.com/user/onik454
Emilia Rynkowska
filmy: Tomasz Onikijuk