MF HDMC - Pierwszy dzień przesłuchań konkursowych za nami

40f

Pierwszego dnia przesłuchań wystąpiło pięć chórów parafialnych wiejskich, jeden miejski i jeden klasyfikowany w kategorii chóry dziecięco-młodzieżowe.

 

 

Jako pierwszy wystąpił Chór Parafii Prawosławnej pw. Ścięcia Głowy Jana Chrzciciela w Szczytach, pod dyrygenturą absolwentki Studium Psalmistów w Hajnówce – matuszki Marii Stepaniuk.W obecnym czasie zespół liczy ponad 20 osób, ze wszystkich wsi należących do parafii.

Chór Aksios – Synkowiczi (Białoruś), pod dyrygenturą Iriny Filimowicz powstał w 2015 roku. I niespełna po kilkumiesięcznej pracy został laureatem międzynarodowego festiwalu „Kołożkij błahowiest”. Aktualnie chór przygotowuje nagranie dwóch płyt.

Chór parafii prawosławnej pw. Św. Archanioła Michała w Orli jest typowym chórem parafialnym, który uświetnia niedzielne i świąteczne nabożeństwa. Chór prowadzi Dymitr Martyniuk.

Chór Parafii Prawosławnej Wniebowstąpienia Pańskiego z Nowoberezowa prowadzony jest przez Walentynę Radczuk. Repertuar zespołu poza typowymi utworami, bogaty jest w pieśni paraliturgiczne, o małym zasięgu występowania, co decyduje o unikalności ich wykonawstwa.

Z Chórem Parafii prawosławnej Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Bielsku Podlaskim od ośmiu lat pracuje Marta Zinkiewicz – absolwent Instytutu Muzykologii na Uniwersytecie w Warszawie. Ich występ zaskoczył chyba wielu słuchaczy. Ostatni utwór zespół zaśpiewał z zaprzyjaźnioną grupą dzieci.

- W Bielsku Podlaskim mamy taką tradycję współpracy chóru parafialnego z zespołem przedszkolnym i chcieliśmy się nią po prostu pochwalić przy okazji tak znakomitej uroczystości, jaką jest Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce. - informuje dyrygentka. - Współpraca z zespołem rozpoczyna się od mojej osobistej współpracy z panią Joanną Chilkiewicz w Przedszkolu Prawosławnym im. Św. Młodzieńca Gabriela w Bielsku Podlaskim, gdzie już cztery lata temu założyłyśmy białoruski zespół „Ranok”. Dzieci, które zakończyły edukację w przedszkolu i poszły do Szkoły Podstawowej Nr 3 z Dodatkowym Językiem Nauczania Białoruskiego zapragnęły, aby istniała tam kontynuacja tego zespołu. Pomimo szerokiej gamy istniejących tam zespołów muzycznych, rodzice tychże dzieci wystąpili z inicjatywą do Burmistrza Miasta o finansowanie dodatkowej grupy. Zespół „Ruczniczok” istnieje od września 2015 roku i zajmuje się wspieraniem i kultywowaniem kultury białoruskiej, podlaskiej i cerkiewnej. Prowadzi go Joanna Chilkiewicz. - Dzieci są żywiołowe, ale pełne muzykalności, pełne otwartości na różne sceny i koncerty. Tylko czekają, aż im się coś zaprezentuje – informuje pani Joanna. - Do występu przygotowywaliśmy się na początku oddzielenie. Później połączyliśmy swoje siły na śpiewkach, co wszystkim bardzo się podobało. Dla dorosłych było bardzo miło patrzeć na te maluchy, a dla maluchów – miło patrzeć jak śpiewają dorośli. To też kroczek do przodu i wielkie wyróżnienie.

Wybór utworu nie był trudny. Bowiem obie panie połączyła miłość do twórczości matuszki Denisowej. - „Wsieho-to nawsieho” – jest to kompozycja paraliturgiczna. Tekst jest wybitnie symboliczny: tylko tytle – pokochaj, tylko tyle – wybacz, tylko tyle – nie miej w sercu zawiści. Proste słowa żeby mieć pokorę, żeby spoglądać na wszystko z innej perspektywy, z perspektywy Bożej. Słowa szczególnie wymownie brzmią w ustach dzieci, które dokładnie rozumiały o czym śpiewały – wyjaśnia dyrygentka chóru.

Chór Parafii Prawosławnej p.w. Świętego Apostoła Jakuba „Harmoń” - Łosinka. Chórem dyryguje Maria Paszko. Zespół bierze udział w koncertach muzyki nie tylko cerkiewnej, ale i ludowej. W 2014 zajął I miejsce w Konkursie Muzyki Białoruskiej. - Staraliśmy się, ale jak wypadliśmy oceni komisja – podsumowuje występ dyrygentka. - Ostatnio skład chóru zmienił się nieznacznie. Nasz chór składa się z chórzystów z Zaranoczki, z Ramonki i z Harmoni. Doszła również nastolatka, która chciała śpiewać z naszym składem. Do festiwalu przygotowywaliśmy się ok 4 miesięcy. Wybór utworów należał do dyrygentki, chórzyści wierzą, że to dobry wybór. A jak wiadomo: raz można zaśpiewać lepiej, innym razem gorze. Życzę wszystkim dobrych miejsc....

Dziecięco-młodzieżowy chór „Błahowiest” szkoły niedzielnej Soboru pw. Św. Szymona Słupnika w Brześciu (Białoruś) powstał w 2004 roku. Od czasu powstania chóru, dyryguje nim Tamara Kołtunowa. Na repertuar zespołu składają się zarówno utwory sakralne, jak i świeckie.

Tegoroczna komisja obraduje w tym samym składzie, jak w roku ubiegłym:

  • Ks. mitrat Leoncjusz Tofiluk, przewodniczący komisji

  • Ks. Alexandrel Barnea

  • Ks. mitrat Jerzy Mackiewicz

  • Profesor dr hab. Grzegorz Pecka

  • Wladimir Lebieckij

  • Iwan Taranienko

  • Profesor dr hab. Włodzimierz Wołosiuk

  • Profesor Michaił Driniewskij

  • Docent Nikołaj Denisow

  • Ireneusz Ławreszuk

Emilia Rynkowska

filmy: Tomasz Onikijuk













więcej filmów na: https://www.youtube.com/user/onik454.

Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.