Jubileuszowy 35 Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej rozpoczęty

25i

Śpiew cerkiewny jest skarbem Cerkwi prawosławnej. - Wielce Błogosławiony Sawa

 

 

Jubileuszowy 35 Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej rozpoczęty

Śpiew cerkiewny jest skarbem Cerkwi prawosławnej. - Wielce Błogosławiony Sawa

 

Zebranych w Soborze Świętej Trójcy gości i mieszkańców miasta Hajnówka powitał Dyrektor Festiwalu Ks. Mitrat Michał Niegierewicz. Zaproszenie na koncert inauguracyjny przyjęli: zwierzchnik cerkwi prawosławnej Jego Ekscelencja Wielce Błogosławiony Sawa Metropolita Warszawski i całej Polski, Prawosławny Ordynariusz Wojska Polskiego Jego Ekscelencja Biskup Siemiatycki Jerzy, Jego Ekscelencja Biskup Drohiczyński Tadeusz Pikus, politycy, przedstawiciele duchowieństwa obu wyznań, samorządów województwa podlaskiego i podległych im jednostek, służb mundurowych, a także sponsorzy.

- Rozpoczynając Festiwal - inaugurujemy mistyczną liturgię, bowiem śpiew jest najwspanialszą formą duchowej radości, jaką człowiek może wyrazić. Łączy on człowieka z jego stwórcą - Bogiem. – stwierdził metropolita Sawa. – Festiwal Hajnowski przyczynia się do poznawania przez współczesnych bogactwa duchowej kultury, zapoznając się z przykładami duchowego piękna naszych przodków, staje się swoistym balsamem kojącym obolałą duszę człowieka. Watro tu przytoczyć piękne słowa Św. Proklusa: "Śpiew psalmu likwiduje zmartwienia duszy, wyrywa z korzeniami przygnębienie, usuwa niepokój, uśmierza ból, leczy zbędne troski, prostuje tych, których doświadczyły problemy życiowe, grzeszników skłania do nawrócenia, wzbudza pobożność, wprowadza ład w państwie, klasztorom dodaje mocy, uczy łagodności, umacnia miłość bliźniego, uzdalnia do cierpliwości, podnosi ku niebu, uświęca kapłanów, wypędza szatana, wprowadza w Boże tajemnice". (…) Śpiew cerkiewny jest skarbem Cerkwi prawosławnej. Z nim czujemy się dobrze i dlatego przekazujemy go nowym pokoleniom. W śpiewie uczestniczy ciało, umysł i dusza. (...)

Podczas inauguracji festiwalu Metropolita Sawa pobłogosławił chórzystów, komisję i słuchaczy. W tym roku przepiękną pieśń Gaude Mater Polonia wykonał Katedralny Chór Soboru Świętej Trójcy w Hajnówce.

 

Tradycją się stało, iż hajnowski festiwal otwiera gospodarz miasta.

Jerzy Sirak, Burmistrz Miasta Hajnówka powitał zebranych w Soborze i pogratulował wszystkim laureatom otrzymanych wyróżnień. - Jest to duże wydarzenie artystyczne, kulturalne, ale też bardzo duże wydarzenie religijne. Festiwal muzyki cerkiewnej jest wydarzeniem szczególnym. Świadczy o tym błogosławieństwo Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy, oraz wielokrotny patronat, jakim objęli go prezydenci Polski: Aleksander Kwaśniewski, Bronisław Komorowski, dziś Andrzej Duda.

Głos zabrał również wielokrotnie obecny na festiwalu Wicemarszałek Maciej Żywno.

 

Jubileuszowa edycja festiwalu to wspaniała okazja do odznaczenia setnego Kawalera Orderu ECCE HOMO. To wspaniałe wyróżnienie otrzymał Jego Ekscelencja Wielce Błogosławiony Sawa Metropolita Warszawski i całej Polski. Inicjatorem i pomysłodawcą odznaczenia jest Dariusz Walczak, specjalista rehabilitacji, nauczyciel, założyciel i długoletni dyrektor Ośrodka Rehabilitacji dla Dzieci Niepełnosprawnych w Tomaszowie, który obecnie pełni funkcję kanclerza Kapituły. Odznaczenia dokonał ks. Roman Pawlas sekretarz Kapituły Orderu Ecce Homo.

 

Wzorcem lat ubiegłych, podczas Festiwalu wręczono nagrody im. księcia Ostrogskiego. Wyróżnienia przyznawane są za zasługi w rozwoju myśli, kultury i duchowości prawosławia oraz za działalność na rzecz jednoczenia chrześcijan. Laureatów wybiera kapituła skupiona przy redakcji miesięcznika „Przegląd Prawosławny”. W tym roku zdecydowano przyznać pięć odznaczeń:

  • Prof. filozofii Souheil Farah, wykładowca Uniwersytetu Libańskiego i Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego, został wyróżniony za - jak to ujęła kapituła nagrody - "trud w dziele dialogu i zbliżenia, zwłaszcza między prawosławnymi i rzymskimi katolikami, pojmowany jako odpowiedź na wyzwania niesione przez świat islamu".
  • Siergiija Bujczyk założyła archiwum monasteru św. Eufrozyny w Połocku (Białoruś) i od 25 lat zajmuje się wydawnictwami białoruskiej Cerkwi. Jak napisano w uzasadnieniu nagrody, książki przygotowane przez zespół przez nią kierowany wpływają na "kształtowanie duchowej kultury Białorusinów w kraju i w Polsce".
  • Archimandryta dr hab. Warsonofiusz (Bazyli Doroszkiewicz) jest pracownikiem naukowym katedry teologii prawosławnej Uniwersytetu w Białymstoku. Wyróżniono go za przybliżanie polskiemu czytelnikowi źródeł rozłamu chrześcijaństwa na wschodnie i zachodnie.
  • W imieniu Ławry Poczajowskiej (prawosławnego klasztoru) wyróżniony został metropolita Włodzimierz, wikariusz diecezji kijowskiej. Jak uzasadniła kapituła, w historii prawosławia w RP ławra ta odegrała znaczącą rolę w kształtowaniu "duchowości i tożsamości prawosławnych" i odgrywa ją do dziś.
  • Działające w województwie podlaskim Stowarzyszenie Rodzin Ofiar Pomordowanych przez Zbrojne Podziemie w 1946 roku wyróżniono za ochronę pamięci o mieszkańcach wsi, które zostały wówczas spacyfikowane, położonych w obecnych powiatach bielskim i hajnowskim. Nagroda została przyznana w 70. rocznicę tamtych tragicznych wydarzeń.

Uroczystego wręczenia honorowych medali i dyplomów dokonali Eugeniusz Czykwin i Anna Radziukiewicz.

W drugiej, i jakże oczekiwanej, części inauguracji jubileuszowego festiwalu wystąpił wspaniały Chór Moskiewskiego Państwowego Konserwatorium Muzycznego im. P. Czajkowskiego z Rosji.

Chór jest jednym z najstarszych zespołów muzycznych. Jego początki sięgają kwietnia 1860 rok. Na przestrzeni lat kierowało nim wielu znanych i cenionych dyrygentów i pedagogów. Od dwudziestu lat chór prowadzi profesor Stanisław Kalinin, uznany pedagog, znakomity specjalista chóralistyki, w latach 1969-1987 dyrygent Rosyjskiego Państwowego Akademickiego Chóru ZSRR oraz honorowy profesor uniwersytetu w Phenianie (Chiny), obecnie dziekan Wydziału Dyrygentury oraz kierownik katedry Dyrygentury Chóralnej Moskiewskiego Konserwatorium. Chór wielokrotnie zdobywał najwyższą nagrodę – Grand Prix. Podczas koncertu inauguracyjnego chór wykonał szesnaście utworów, między innymi „Wieruju”, „Mati Boża”, „Bohorodice Diewo”, „Dostojno Jest” i „Chwalitie imia Hospodnie”.

Przez kolejne cztery dni w Soborze św. Trójcy w Hajnówce trwać będą przesłuchania konkursowe. Przed publicznością i jury zaprezentuje się ponad 31 chórów z Białorusi, Gruzji, Łotwy, Rosji, Rumunii, Ukrainy i Polski. W ramach festiwalu, w kilku miejscowościach województwa podlaskiego i w Warszawie odbędą się koncerty. Na wielką uwagę zasługuje koncert plenerowy w Ośrodku „Jagiellońskie” w Białowieży. W puszczańskiej scenerii, w blasku pochodni odbędzie się muzyczna uczta folklorystyczna.

ORGANIZATORZY:

  • Społeczny Komitet Organizacyjny,
  • Stowarzyszenie „Miłośnicy Muzyki Cerkiewnej"
  • Hajnowski Dom Kultury

WSPÓŁORGANIZATORZY:

  • Parafia Prawosławna Świętej Trójcy w Hajnówce
  • Bractwo Młodzieżowe przy Parafii Świętej Trójcy w Hajnówce

Emilia Rynkowska


 

 

 

Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.