,,Pracownia Gobelinu” działająca przy Hajnowskim Domu Kultury obchodzi mały jubileusz 10-lecia istnienia

30

"Pracownia Gobelinu” to miejsce zdobywania nowych umiejętności, rozwijania talentów, ale również miejsce spotkań grupy przyjaciół, bo pielęgnowanie wspólnych pasji bardzo zbliża. Tkanie jest pracą wymagającą cierpliwości i precyzji, tu trzeba znać sens każdej kładzionej nitki. Niezbędne jest wyciszenie a nawet pokora wobec mozolnej techniki, w zamian otrzymuje się psychiczne odprężenie i ogromną satysfakcję. Działalność plastyczna, a więc także tkactwo artystyczne, wzmacnia poczucie własnej wartości, uwrażliwia na piękno natury i sztuki.

 

Amatorzy gobeliniarstwa dowodzą, że tradycyjne techniki tkania są nadal wspaniałym sposobem wypowiedzi twórczej. Z kłębowiska kolorowych nici wyczarowują pejzaże, kwiaty, ikony czasem motywy niefiguratywne. Źródłem inspiracji są dzieła malarskie, fotografie i tkaniny unikatowe innych artystów, często własna wyobraźnia. Tkaczki pokazują paletę pomysłów technicznych, którymi wzbogacają fakturę swoich wyrobów. Zajęcia warsztatowe oferują pomoc w realizacji projektów, uczą technik tkackich ale też sposobów na wygenerowanie własnych splotów.

Do dziś w zajęciach "Pracowni Gobelinu” uczestniczą osoby, które pamiętają jej początki.

Od 2004 r. powstało blisko 100 prac w technikach gobelinowych, sumakowych i strzyżonych. Tkacki dorobek był prezentowany na wystawach w HDK (m.in. ,,Miniatura” 2011r.), Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej ("Sploty- sploteczki”2008r.) i Bibliotece Pedagogicznej ("Dotyk sacrum” 2010r.) oraz na miejskich imprezach plenerowych (Jarmark Żubra). Gobeliny uczestniczyły w ogólnopolskich wystawach: XIV i XV Biennale Amatorskiej Tkaniny Unikatowej w Bydgoszczy oraz Triennale Nieprofesjonalnej Twórczości Tkackiej "Turek 2013”.

Obecna wystawa w MiOKB w Hajnówce jest przeglądem najciekawszych prac dziesięciolecia, ale też prezentuje nowe zrealizowane projekty pn ,"Dzieła wielkich mistrzów” i "Drzewa”.

Zapraszamy do oglądania wystawy do 7 września 2014r.

Zenaida Jakuć


Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.