Kuraszewo - I TAM ŻYWUĆ LUDZI
- Utworzono: piątek, 01, sierpień 2014 15:31
- Odsłony: 4553
Kuraszewo to dziś duża wieś we wsi Czyże o bogatej historii. Bowiem tereny wokół Kuraszewa zaludnione były już w starożytności. Świadczą o tym dwa duże kurhany z okresu wpływów rzymskich (IV-V w.n.e.) zwane „zamczyskiem". Z XI-XII w. pochodzi zaś cmentarzysko szkieletowe. Pierwsze wzmianki w dokumentach drukowanych pojawiają się w 1576 r. Wieś liczyła wówczas 60 włók, miała dwa młyny wodne oraz dwie karczmy. W 1775 Kuraszewo liczyło 68 domów i zamieszkiwało 298 mieszkańców, ponad sto lat później już 129 domów zamieszkiwało 876 osób. W 1868, na lokalnym cmentarzu wybudowana została cerkiew prawosławna pw. św. Antoniego Pieczerskiego. W trakcie I wojny światowej, w 1914 część mieszkańców udała się na bieżeństwo uciekając przed zbliżającymi się wojskami niemieckimi. We wsi pozostało tylko kilkanaście rodzin, puste domy zajęli Niemcy. Po powrocie z uchodźctwa w 1923 r. w Kuraszewie mieszkało 545 prawosławnych Białorusinów, niewiele ponad połowa przedwojennej populacji. Ciekawostką jest również fakt, iż w latach 1935- 37 w cerkwi w Kuraszewie służył o.Serafim Szachmuć, zaliczony do grona świętych Cerkwi Białoruskiej.
Wieś ta leży na Podlaskim Szlaku Kulturowym „Drzewo i Sacrum" opracowanym przez Związek Młodzieży Białoruskiej. I to właśnie w Kuraszewie 13 lipca 2014 r. odbył się drugi w tym sezonie a trzydziesty ósmy licząc od początku, czyli od 2009 roku białoruski festyn cyklu „I tam żywuć ludzi". W miejscu gdzie od zawsze tłumnie ludzie ściągali – na łące przy mleczarni pod zielonym namiotem wystąpiły zespoły śpiewacze z gminy Czyże: pełne sił i energii NIEZABUDKI z Kuraszewa, ZBUCZANKI, CZYŻOWIANIE, oraz WIERASY. Na scenie pod wieczór zagrały również instrumentalnie DEKADA BAND z Białegostoku z nową wokalistką, HAY z Białegostoku oraz ART.PRONAR z Narwi. A na zakończenie tego niedzielnego upalnego dnia zabawa z zespołem METRO z Hajnówki.
Podczas festynu nie mogło zabraknąć kramiku muzealnego z literaturą białoruską i rękodziełem ludowym. Nie mogło również zabraknąć konferansjerek Marioli German oraz Pauliny Pawluczuk-Kośko, które niezmiennie są z nami od 2005 roku.
Zapraszamy serdecznie na kolejne festyny z cyklu I TAM ŻYWUĆ LUDZI- najbliższy już 3 sierpnia 2014 w Szczytach (gm. Orla), oraz Siemianówce (gm.Narewka).
ORGANIZATOR: Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce
PARTNER: Urząd Gminy w Czyżach / Gminny Ośrodek Kultury w Czyżach
Festyn realizowany jest dzięki dotacji Ministra Administracji i Cyfryzacji
Agnieszka Tichoniuk