Bajki pouczają, bawią i wzruszają
- Utworzono: poniedziałek, 09, czerwiec 2014 16:32
- Odsłony: 2581
15 maja 2014 r. zaprosiliśmy do Miejskiej Biblioteki Publicznej sympatyków książki i biblioteki, czytelników z najmłodszych klas szkół podstawowych na spotkanie z teatrem. W Czytelni odbył się spektakl teatralny w wykonaniu aktorów białostockiego „Teatrzyku Conieco" pt. „Nowe szaty cesarza, Dziewczynka z zapałkami, Czerwony Kapturek – na wesoło i bez słów".
Wszyscy wiemy, że bajki pouczają, bawią i wzruszają. Mają ogromny wpływ na moralny rozwój dziecka, bowiem nigdzie tak wyraźnie nie jest przedstawiony problem konfliktu dobra i zła. Bohaterami bajek są ludzie, a także zwierzęta, przedmioty i zjawiska, które uosabiają typy ludzkie, cechy charakteru lub przeciwstawne poglądy i stanowiska. Bajki wzruszają dzieci do głębi i każą im stanąć po stronie pozytywnych wartości, piętnując przy tym negatywne cechy, takie jak chciwość i egoizm, wszechobecne we współczesnych czasach. Bajki czynią dzieci lepszymi dorosłymi, wzbogacają ich wnętrze, kształtują uczucia i postawy społeczne oraz uczą szacunku dla drugiego człowieka.
Przedstawiony spektakl był pouczającą historią o próżnym cesarzu, który chce być najpiękniejszy na świecie. Wciąż zamawia nowe stroje, przebiera się, grymasi, aż trafia na nieuczciwego krawca, który udaje, że przygotowuje mu piękną szatę. Gdy cesarz ukazuje się w nowym stroju, wszyscy poddani widzą, iż jest nagi, lecz milczą. Jedynie dziecko ma odwagę powiedzieć to wprost i na głos.
Druga scena to alternatywna interpretacja opowieści o czerwonym kapturku. Wesoły czerwony kapturek i sympatyczny wilk bawią się razem; pomimo dramatycznych zdarzeń, cała historia skupia się na pozytywnych elementach opowieści i nie ma nic wspólnego ze smutkiem.
W ostatniej scenie aktorzy zabierają widzów do krainy wzruszeń. Dziewczynka z zapałkami przegrywa swoją walkę z trudami życia i umiera, lecz bajka się na tym nie kończy. Dziewczynka ożywa w rękach Animatora, w lepszym i przyjaźniejszym dla niej świecie.
Nasi mali goście bardzo ciepło przyjęli to niezwykle kształcące przedstawienie, nagradzając aktorów gromkimi i licznymi brawami.
Alla Gryc w imieniu Zespołu Pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Tadeusza Rakowieckiego.
Fot. Tamara Kuźma