Wieczór Prawosławnej Poezji Religijnej
- Utworzono: niedziela, 09, grudzień 2012 12:57
- Odsłony: 6436
7 grudnia 2012 r. po raz ósmy z błogosławieństwa Jego Eminencji Metropolity Sawy w Hajnowskim Domu Kultury odbył się Wieczór Prawosławnej Poezji Religijnej. Przed publicznością wystąpili laureaci Konkursu Recytatorskiego Prawosławnej Poezji Religijnej p.t. „Poezja źródeł”, który odbył się 29 listopada 2012r.
Konkurs i Wieczór został zorganizowany przez doradcę metodycznego ds. nauczania religii prawosławnej dr Lillę Busłowską przy wsparciu parafii p.w. Świętej Trójcy w Hajnówce i Bractwa Młodzieży Prawosławnej przy tejże parafii oraz Hajnowskiego Domu Kultury.
Uroczystość zaszczycili swą obecnością: ks. mitrat Sergiusz Korch proboszcz parafii p.w. św. Mikołaja w Białowieży wicedziekan Hajnowski; wizytatorzy nauczania religii prawosławnej Diecezji Warszawsko-Bielskiej: ks. Andrzej Busłowski, ks. Mirosław Niczyporuk, ks. Paweł Sterlingow; duchowni a także: Pan Jerzy Sirak burmistrz Hajnówki, Pani Olga Rygorowicz wójt gminy Hajnówka, Pan Rościsław Kuncewicz Dyrektor Hajnowskiego Domu Kultury, dyrektorzy przedszkoli i szkół powiatu hajnowskiego, katecheci, nauczyciele przedszkoli i szkół powiatu hajnowskiego, sponsorzy, rodzice i dziadkowie uczniów, dzieci i młodzież oraz miłośnicy poezji religijnej. Wieczór prowadzili członkowie BMP przy parafii Św. Trójcy w Hajnówce Justyna Iwaniuk i Dawid Jakubowski.
Podczas Wieczoru zgromadzoną licznie publiczność powitała Lilla Busłowska, - organizatorka. Odczytała list Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy, Metropolity Warszawskiego i całej Polski skierowany do uczestników Wieczoru: …„Na początku było Słowo…(J 1,1)” i oprócz Słowa nie było nikogo i niczego. Pokonało pustkę wypełniając ją treścią i życiem. Jak źródło zalało ją wodą bytów. „Bóg rzekł: Niech się stanie światłość! I stała się światłość (Rdz 1,3)… Niechaj ziemia wyda rośliny zielone (1,11)… Uczyńmy człowieka na Nasz obraz, podobnego Nam (1,26)” i wyrosły rośliny i powstał człowiek. Słowo to siła. To akt tworzenia. Nim Bóg powołał do istnienia wszystko co nas otacza. Słowem Swym błogosławił stworzenie by trwało po kres tego świata. Słowem Swym w dniu Sądu Ostatecznego zdecyduje też co do dalszych jego losów – być czy zniknąć.
Wielka jest siła słowa. To miecz o dwóch ostrzach. W ręku obrońcy ratuje życie. W dłoni wroga odbiera je. W ustach świętego przywraca życie. W ustach grzesznika uśmierca.
Czym jest słowo w Waszych ustach? Co zrodzi – życie czy śmierć?
Św. Apostoł Jakub stwierdza: „Z tych samych ust wychodzi błogosławieństwo i przekleństwo. Tak być nie może, bracia moi! Czyż z tej samej szczeliny źródła wytryska woda słodka i gorzka? Czy może, bracia moi, figowiec rodzić oliwki albo winna latorośl figi? Także słone źródło nie może wydać słodkiej wody (3,10-12)”.
Dzisiaj piękne słowa słodkiej wody prawosławnej poezji religijnej popłyną z Waszych ust. Tym samym dajecie światu słowa nadziei, otuchy i życia. Słowa, które sycą intelekt i serce człowieka. Pobudzają go do poszukiwania Królestwa Bożego tu i teraz. Otwierają go na świat niebiański i zachęcają przekroczyć jego próg jeszcze za życia. Zrywają zasłony śmierci, by rozkoszować się prawdziwym życie wieczności. Poezja jest bowiem modlitwą, przelaniem w słowa bądź na papier tego, co nosimy w swoim sercu. Tak jak teologiem może być tylko ten, który się modli, tak poetą jest jedynie ten, który umie kochać świat, człowieka i ich Stwórcę. Wiedza bez modlitwy prowadzi do herezji. Poezja bez wewnętrznej głębi, bogactwa ducha do rzemiosła i rutyny. Usycha jak drzewo pozbawione soków ziemi. Zostając Laureatami Konkursu Recytatorskiego Prawosławnej Poezji Religijnej udowodniacie jak żywym jest wasze wnętrze. Korzeniami osobistej modlitwy czerpiecie soki prawosławnej tradycji minionych pokoleń by dać owoce życia wszystkim, którzy zechcą ich skosztować. Stajecie się Słowem w ustach Pana, który pragnie dać temu światu nieco ciepła i piękna. Jesteście latarnią, która rozświetla mrok dużo głębszy niż ten dzisiejszego wieczoru. Jesteście nadzieją, której dzisiaj nie ma zbyt wiele. Ufam, że takimi będziecie już zawsze. Chrońcie ten dar czystego źródła serc Waszych, a słowo Wasze nabierze siły większej niż przypuszczacie. Może nie stworzycie nowych światów. Lecz uratujecie ten, który został nam dany.
Gratuluję Wam wspaniałych poetyckich sukcesów i życzę kolejnych. …
Te piękne, słowa listu Jego Eminencji niezwykle poruszyły wszystkich zgromadzonych. Stanowiły wyjątkową chwilę tego wieczoru. Pragniemy wyrazić serdeczne słowa podziękowania Jego Eminencji za wsparcie, troskę i duchowa opiekę.
Sala kolumnowa Hajnowskiego Domu Kultury podczas Wieczoru zgromadziła pełną widownię. Licznie zgromadzeni goście mieli okazję wysłuchać pięknych recytacji wierszy laureatów konkursu poezji, mogli też obejrzeć w holu HDK dwie wystawy pokonkursowe: konkursu plastycznego p.t. „Moja cerkiew parafialna” zorganizowanego przez Bractwo Młodzieży Prawosławnej przy parafii p.w. Św. Trójcy w Hajnówce i konkursu makiet p.t. „Przedmioty cerkiewne i utensylia liturgiczne” zorganizowanego przez nauczycielki religii: Panią Eugenię Kazimiruk i Ewę Awksietijuk. Laureaci obu konkursów podczas wieczoru zostali uhonorowani pamiątkowymi dyplomami i upominkami.
Podczas Wieczoru Laureaci konkursu poezji pamiątkowe dyplomy i upominki odbierali od znamienitych gości: w kategorii przedszkoli pamiątkowe dyplomy i upominki wręczyła Pani Olga Rygorowicz wójt gminy Hajnówka. Ks. Sergiusz Korch gratulował laureatom w kategorii szkół podstawowych kl. I - III i szkól specjalnych. Ks. Paweł Sterlingow wizytator nauczania religii prawosławnej pamiątkowe dyplomy i upominki wręczył laureatom kategorii szkół podstawowych kl. IV - VI. Ks. Mirosław Niczyporuk, wizytator nauczania religii prawosławnej wręczył upominki laureatom szkół gimnazjalnych. Pan Jerzy Sirak Burmistrz Miasta Hajnówka pogratulował wszystkim uczestnikom wspaniałych recytacji, wręczył dyplomy i upominki najstarszym uczestnikom Konkursu – laureatom w kategorii szkół ponadgimnazjalnych.
Był to wieczór pełen wrażeń artystycznych i przeżyć duchowych. Uczniowie wspaniale przygotowali się do konkursu, pod okiem swych nauczycieli, rodziców, dziadków. Wszystkim tym, którzy wspierali uczniów w ich pracy serdecznie gratulujemy i dziękujemy.
Konkurs Poezji religijnej mógł odbyć się dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta w Hajnówce w ramach wykonania zadania publicznego dotyczącego wspierania inicjatyw kulturalnych mniejszości narodowych zamieszkujących na terenie miasta Hajnówka oraz ofiarności sponsorów, którym serdecznie dziękujemy.
Dziękujmy Panu Włodzimierzowi Pietroczukowi – Staroście hajnowskiemu, oraz Pani Oldze Rygorowicz – Wójtowi Gminy Hajnówka za ufundowanie nagród dla laureatów konkursu.
Dzięki ofiarności licznych sponsorów laureaci otrzymali dyplomy oraz upominki. Wszystkim sponsorom organizatorzy serdecznie dziękują.
SPONSORZY
Fundusz Katechetyczny Warszawskiej Metropolii Prawosławnej
Parafia Prawosławna p.w. św. Trójcy w Hajnówce
Urząd Miasta w Hajnówce
Starostwo Powiatowe w Hajnówce
Urząd Gminy w Hajnówce
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o. o. w Hajnówce
Kancelaria Notarialna Pan Marek Wasiluk
Bank Spółdzielczy w Hajnówce
Zakład Stolarski Import-Export "Olga" Sławomir Bołtromiuk
Przedsiębiorstwo „Karmel” Import-Eksport s.j.
Pan K. Bołtryk i Sz. Andrejuk
Telewizja Kablowa s.c. w Hajnówce Pan Michał Kiryluk i Jan Kędyś
Pan Jan Bołtruczuk „AUTO-MAG”
Pan Michał Puc Zakład „Domlux”
Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Hajnówce
Pan Grzegorz Kicel Transport Międzynarodowy i Krajowy „BOJAR”
Hajnowski Dom Kultury
Apteka Melisa Pani Wiera Jałoza i Pani Ludmiła Wiluk
Serwis Ogumienia Pani Alicja Maciuka
Piekarnia Rogale Narewka
Tekst: ks. Andrzej Busłowski
Zdjęcia: ks. protodiakon Marek Maciuka