Babia Góra- I tam żywuć ludzi

Na zdjęciu głównym stoją trzej starsi mężczyźni ubrani w stroje ludowe. Grają na instrmentach: tamburynie, talerzach, organach, przed nimi stoja mikrofony.

Pomimo trudności, jakie przyniósł rok 2020, kolejna odsłona festynów z cyklu "I TAM ŻYWUĆ LUDZI" odbyła się, ale została przesunięta w czasie. Festyn w Babiej Górze odbył się 13 września 2020 r. i było to trzecie w tym roku takie wydarzenie, a 73. festyn licząc od 2009 roku, kiedy rozpoczęła się nasza przygoda. Od 11 lat Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce wędruje po małych miejscowościach wschodniej Białostocczyzny, by promować białoruską kulturę.

Na scenie, przy świetlicy wiejskiej, na początku głos zabrali Wójt Gminy Narewka Jarosław Gołubowski, Tomasz Tichoniuk- dyrektor Muzeum, oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Narewce Marcin Siekierko. Na początku wystąpił zespół NAREWCZANKI - w ludowych strojach oraz przy akompaniamencie akordeonu i bębnów zaśpiewał zapomniane już pieśni. Po nich zagrały zespoły instrumentalne AXEL oraz SIABRY z Białegostoku, a na zakończenie RODNY KUT z Narwi. Dodatkową atrakcją festynu były konkursy, w których publiczność chętnie brała udział, odpowiadając na wszystkie, nie zawsze łatwe pytania, i zdobywając przy tym ciekawe nagrody, np. szpadel, czy polewaczkę do ogrodu. Na festynie nie mogło zabraknąć kramiku muzealnego z literaturą białoruską, pamiątkami i rękodziełem ludowym. Przygotowana została również fotowystawa prezentująca zdjęcia z poprzednich edycji festynów. Niejeden mieszkaniec wsi mógł odnaleźć siebie lub sąsiada na zdjęciach z festynów sprzed kilku lat.

 Podczas festynu zorganizowane zostały kiermasze. Słodkości oraz kanapki ze smalczykiem przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich „Jezioranki" w Siemianówce. Zbierane były również pieniążki na Kubusia z Hajnówki, Swoje stoisko miała również „drużyna Mikołaja", który też zmaga się ze śmiertelną chorobą. Mieszkańcy i turyści bawiący się na festynie hojnie wsparli te inicjatywy, za co im serdecznie dziękujemy.

Dzięki festynowi, w przepięknej scenerii, mieszkańcy mogli wspólnie uczestniczyć w święcie swej miejscowości, z sąsiadami, rodziną, oraz przybyłymi licznie turystami. Pod świetlicą do późna grała muzyka, tańcom nie było końca, a mieszkańcy wsi mogli jeszcze integrować się przy wspólnym ognisku, gdzie pieśni brzmiały do późna.

Babia Góra to kolejna historyczna wieś, której nazwa wzmiankowana pojawia się już w XVII wieku. W XIX wieku w Babiej Górze była karczma prowadzona przez żyda. Specjalnością tej karczmy były tzw. "hałuszki" (odmiana pyz ziemniaczanych), robione na trzy sposoby: z makiem, z mięsem lub ze skwarkami. Do dnia dzisiejszego starsze kobiety tych stron przygotowują to danie. Nazwa wsi pochodzi według legendy od góry, na której pośród nadnarwiańskich bagien i puszczańskich ostępów mieszkała samotnie kobieta. Nie jest wiadomym czy ludność tej osady wymarła, czy też wyginęła. Wiadomym jest, że przez wiele lat przebywała tu sama i w związku z tym okoliczni mieszkańcy i wędrowcy określali to miejsce mianem "Babiahara" (kobieta - "baba", góra - "hara").

Muzeum zaprasza na kolejne festyny z cyklu „I tam żywuć ludzi" do Żuk w gminie Kleszczele 20 IX 2020 oraz Grabowca (gm. Dubicze Cerkiewne) 4 X 2020. Będzie to okazja do spotkania się z najbliższymi, rodziną, sąsiadami, wspólnej integracji oraz zabawy w urokliwej scenerii podlaskiej drewnianej architektury i niesamowitej przyrody.

Agnieszka Tichoniuk


Festyn zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Starostwa Powiatowego w Hajnówce.

Poniższa galeria zdjęć przedstawia fotografie osób biorących udział w festynie: zarówno artystów w strojach ludowych, jak i mieszkańców i turystów. Na części zdjęć uwieczniono stare domy.

Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.