Artykuły

Poświęcenie Kościoła przy klasztorze Mniszek Klarysek od Wieczystej Adoracji

miniPoświęcenie Kościoła to piękna i długo oczekiwana chwila nie tylko dla Mniszek Klarysek od Wieczystej Adoracji, ale również dla wszystkich wiernych.

 

Ogromna to radość. Trudno to ująć w jakieś większe słowa. Nie spodziewałyśmy się, że w naszym życiu będzie spełnione marzenie, o którym nawet nie marzyłyśmy – powiedziała siostra Bogumiła.

Mniszki Klaryski przyjechały do Hajnówki na zaproszenie księdza biskupa Dydycza 25 stycznia 2003 r. 5 października 2003 r. rozpoczęły budowę klasztoru, do którego przeprowadziły się 3 grudnia 2005 r.  Kilka miesięcy później, 24 lipca 2006 r. rozpoczęto budowę  kościoła, którego projekt wykonali Henryk Dołęgowski i Ryszard Suchora. Pracami budowlanymi zajęły się dwie firmy budowlane: Jerzego Górnego i Tomasza Czermaka. 10 sierpnia 2010 r. odbyła się uroczysta konsekracja. Od tej chwili wszyscy wierni mają możliwość uczestniczenia nie tylko w codziennej Mszy św. sprawowanej w kościele, ale także w codziennej adoracji Najświętszego Sakramentu.

 

OBRZĘDY POŚWIĘCENIA

WEJŚCIE DO KOŚCIOŁA

Drzwi kościoła, który miał być poświęcony były zam­knięte. Jeszcze przed godziną 16 zaczęli zbierać się wierni, by po raz pierwszy ujrzeć wnętrze nowo wybudowanej świątyni i uczestniczyć w jakże radosnym wydarzeniu w życiu parafii.

W uroczystości uczestniczyli: Ks. Bp. Dr Antoni Pacyfik Dydycz, kapłani koncelebrujący, Ks. prał. dr Stanisław Ulaczyk, Ks. Józef Poskrobko - Proboszcz Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, diakoni i posługujący.  Biskup oddawszy mitrę i pastorał, pozdrowił wszystkich zebranych. W świętym Kościele Boga łaska i pokój niech będą z wami wszystkimi.

Procesja,  w której uczestniczyli ministrant z krzyżem, posługujący, Siostry Klaryski niosące relikwie Świętej Klary, kapłani koncelebranci biskup i dwaj diakoni, zatrzymała się przed drzwiami kościoła. Siostry Klaryski przekazały budynek biskupowi, podając mu klucze.

Przełożona miejscowej wspólnoty Siostra Maria Franciszka Bobowska przedstawiła kryteria artystyczne i funkcjonalne, którymi kierowano się przy budowie Kościoła.

 01

03

04

02

05

Drzwi otworzył Ks. Józef Poskrobko. Kiedy procesja po raz pierwszy przekraczała próg świątyni, Chór Męski i Chłopięcy Filharmonii Poznańskiej pod dyrygenturą prof. Stefana Stuligrosza zaśpiewał Psalm 24[23] z antyfoną: „Bramy, podnieście swe szczyty, aby mógł wkroczyć Król chwały”.

 06

07

08

09

10

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO WODY

Biskup pobłogosławił wodę przeznaczoną do pokropienia wiernych na pamiątkę chrztu i na znak pokuty oraz do poświęcenia ścian i ołtarza nowego kościoła.

11

LITURGIA SŁOWA

Niech w tej świątyni zawsze rozbrzmiewa słowo Boże, aby wam odsłaniać tajemnicę Chrystusa i przyczyniać się do waszego zbawienia w Kościele – powiedział biskup po uroczystym wniesieniu i pokazaniu wiernym  Lekcjonarza mszalnego.

12

13

MODLITWA POŚWIĘCENIA I NAMASZCZENIE

Prosimy Cię, Boże, przyjmij nasze modlitwy za wsta­wiennictwem Najświętszej Maryi Panny i wszystkich Świętych i spraw, aby ten budynek, który Tobie poświęcamy, stał się domem zbawienia i łaski. Niech lud chrześcijański, który się tutaj gromadzi, uwielbia Cię w duchu i prawdzie i wzrasta w miłości. Przez Chrystusa, Pana naszego – zwrócił się do Boga biskup Dydycz.

Po tych słowach w przygotowanym miejscu zostały złożone relikwie św. Klary.

15

NAMASZCZENIE OŁTARZA I ŚCIAN KOŚCIOŁA

Biskup stojąc przed ołtarzem powiedział - Niech Bóg swoją mocą uświęci ten ołtarz i kościół, który namaszczamy jako Jego słudzy,  aby wyrażały tajemniczy związek Chrystusa i Kościoła.

16

17

OKADZENIE OŁTARZA I KOŚCIOŁA

Po namaszczeniu ołtarza i ścian nastąpiło okadzenie ołtarza i Kościoła.

18

19

OŚWIETLENIE OŁTARZA I KOŚCIOŁA

Następnie mniszki Klaryski nakryły ołtarz  i  ozdobiły go kwiatami.

Diakon podał biskupowi zapaloną świecę mówiąc - Niech w Kościele jaśnieje światło Chrystusa, aby wszystkie ludy osiągnęły poznanie prawdy.

Na znak radości zapalono wszystkie świece, świeczniki umieszczone przed namaszczonymi krzyżami i inne lampy kościoła.

20

21

LITURGIA EUCHARYSTYCZNA

To był ważny dzień dla wiernych, w związku z czym wielu przyjęło Św. Komunię.

23

24

25

26

27

28

ODCZYTANIE DEKRETU KONSEKRACJI

Pod Dekretem Konsekracji, odczytanym przez Ks. prał. dr Zbigniewa Rostkowskiego – Kanclerza Kurii Diecezji Drohiczyńskiej, złożyli podpisy wszyscy obecni w kościele kapłani, siostry zakonne i wybrani goście, wśród których był również gospodarz miasta – Anatol Ochryciuk.

31

32

33

34

35

36

37

PODZIĘKOWANIA

Przełożona Wspólnoty – Siostra Maria Franciszka i Siostra Bogumiła, w imieniu wszystkich mniszek Klarysek podziękowały za pomoc w spełnieniu ich największego marzenia.

- Nasze serca przepełnione są tak wielką radością. Tron Eucharystyczny już jest, nareszcie jest! Pragniemy w imieniu Mniszek Klarysek od Wieczystej Adoracji w Hajnówce podziękować przede wszystkim Panu Bogu. Za to, że pozwolił nam tu przybyć, tu pracować i patrzeć z radością jak rośnie kościół, jak powstaje Tron Eucharystyczny dla Pana Jezusa.

Kościół św. Klary i nasz klasztor tu w Hajnówce to Boży plan i Jego dzieło. Aby tego dokonać Pan Bóg posłużył się nie tylko nami. Współpracowników Bożego dzieła było bardzo wielu. Przez tych 7 lat, gdy tu jesteśmy poznałyśmy szlachetnych i wielkodusznych ludzi, o otwartych na Boże natchnienia sercach.

Mniszki podziękowały księdzu Biskupowi Antoniemu Dydyczowi. To on nas zaprosił do Hajnówki. Jest nie tylko naszym opiekunem diecezjalnym, ale troszczy się o nas jak prawdziwy ojciec. Podziękowały księżom i kapłanom za modlitwy, zainteresowanie, dobre słowo oraz wsparcie duchowe.

Wybudowanie takiego kościoła w ciągu czterech lat było nie lada wyzwaniem. W związku z czym podziękowaniom nie było końca…Dziękujemy naszym dobrodziejom, którzy wspierali nas materialnie: panu  Tadeuszowi Romańczukowi z Bielska Podlaskiego, panu Andrzejowi Grabosiowi z Bielska-Białej, panu Robertowi Dynarowskiemu z Warszawy. Bez waszej pomocy nasza budowa trwałaby bez wątpienia o wiele dłużej.

Dziękujemy naszym współpracownikom z placu budowy: panom Jerzemu Górnemu, Tomaszowi Czermakowi wraz całą firmą, państwu Janiszewskim, panom: Augustynowi Całce, Ludwikowi Wasilewskiemu, Wacławowi Burneckiemu, Janowi Trofimiukowi, Kazimierzowi i Damianowi Kaślewiczom, Andrzejowi Kirylukowi, Mirosławowi Kuczko, Pawłowi Kuźmie. Bez Waszej ciężkiej pracy nie byłoby tego dzisiejszego świętowania. Dziękujemy za życzliwość i pomoc panu burmistrzowi Hajnówki Anatolowi Ochryciukowi. Dyrekcji PSS Społem w Hajnówce, Dyrekcji Szpitala Powiatowego, pani Marii Stelmach – kierowniczce stołówki przy szpitalu. Panom Stanisławowi i Bogdanowi Jakimom, za troskę o nasze zaplecze kulinarne. Dziękujemy naszym rodzinom, naszym rodzicom, rodzeństwu z rodzinami, na których zawsze możemy liczyć i którzy dzielnie pomagali nam przygotować tę uroczystość.

Szczególne podziękowania pragniemy skierować wspaniałemu dyrygentowi Chóru Męskiego i Chłopięcego Filharmonii Poznańskiej, panu profesorowi Stefanowi Stuligroszowi. Dziękujemy za odpowiedź na nasze zaproszenie i ubogacenie pięknym śpiewem tej uroczystości.

Dziękujemy także naszym dobrodziejom z Belgii, za dzwon, który codziennie rozbrzmiewa z naszej wieży, przyjaciołom z Niemiec i księdzu Paulowi Szpetlingowi.

 29

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO

Błogosławieństwo wiernych zakończyło uroczystość poświęcenia Kościoła przy klasztorze Mniszek Klarysek.

39

40

30

41

42

38

43

44

45

Emilia Rynkowska

Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.