Artykuły
Poświęcenie Kościoła przy klasztorze Mniszek Klarysek od Wieczystej Adoracji
- Utworzono: poniedziałek, 16, sierpień 2010 21:43
- Odsłony: 7586
Poświęcenie Kościoła to piękna i długo oczekiwana chwila nie tylko dla Mniszek Klarysek od Wieczystej Adoracji, ale również dla wszystkich wiernych.
Ogromna to radość. Trudno to ująć w jakieś większe słowa. Nie spodziewałyśmy się, że w naszym życiu będzie spełnione marzenie, o którym nawet nie marzyłyśmy – powiedziała siostra Bogumiła.
Mniszki Klaryski przyjechały do Hajnówki na zaproszenie księdza biskupa Dydycza 25 stycznia 2003 r. 5 października 2003 r. rozpoczęły budowę klasztoru, do którego przeprowadziły się 3 grudnia 2005 r. Kilka miesięcy później, 24 lipca 2006 r. rozpoczęto budowę kościoła, którego projekt wykonali Henryk Dołęgowski i Ryszard Suchora. Pracami budowlanymi zajęły się dwie firmy budowlane: Jerzego Górnego i Tomasza Czermaka. 10 sierpnia 2010 r. odbyła się uroczysta konsekracja. Od tej chwili wszyscy wierni mają możliwość uczestniczenia nie tylko w codziennej Mszy św. sprawowanej w kościele, ale także w codziennej adoracji Najświętszego Sakramentu.
OBRZĘDY POŚWIĘCENIA
WEJŚCIE DO KOŚCIOŁA
Drzwi kościoła, który miał być poświęcony były zamknięte. Jeszcze przed godziną 16 zaczęli zbierać się wierni, by po raz pierwszy ujrzeć wnętrze nowo wybudowanej świątyni i uczestniczyć w jakże radosnym wydarzeniu w życiu parafii.
W uroczystości uczestniczyli: Ks. Bp. Dr Antoni Pacyfik Dydycz, kapłani koncelebrujący, Ks. prał. dr Stanisław Ulaczyk, Ks. Józef Poskrobko - Proboszcz Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, diakoni i posługujący. Biskup oddawszy mitrę i pastorał, pozdrowił wszystkich zebranych. W świętym Kościele Boga łaska i pokój niech będą z wami wszystkimi.
Procesja, w której uczestniczyli ministrant z krzyżem, posługujący, Siostry Klaryski niosące relikwie Świętej Klary, kapłani koncelebranci biskup i dwaj diakoni, zatrzymała się przed drzwiami kościoła. Siostry Klaryski przekazały budynek biskupowi, podając mu klucze.
Przełożona miejscowej wspólnoty Siostra Maria Franciszka Bobowska przedstawiła kryteria artystyczne i funkcjonalne, którymi kierowano się przy budowie Kościoła.
Drzwi otworzył Ks. Józef Poskrobko. Kiedy procesja po raz pierwszy przekraczała próg świątyni, Chór Męski i Chłopięcy Filharmonii Poznańskiej pod dyrygenturą prof. Stefana Stuligrosza zaśpiewał Psalm 24[23] z antyfoną: „Bramy, podnieście swe szczyty, aby mógł wkroczyć Król chwały”.
BŁOGOSŁAWIEŃSTWO WODY
Biskup pobłogosławił wodę przeznaczoną do pokropienia wiernych na pamiątkę chrztu i na znak pokuty oraz do poświęcenia ścian i ołtarza nowego kościoła.
LITURGIA SŁOWA
Niech w tej świątyni zawsze rozbrzmiewa słowo Boże, aby wam odsłaniać tajemnicę Chrystusa i przyczyniać się do waszego zbawienia w Kościele – powiedział biskup po uroczystym wniesieniu i pokazaniu wiernym Lekcjonarza mszalnego.
MODLITWA POŚWIĘCENIA I NAMASZCZENIE
Prosimy Cię, Boże, przyjmij nasze modlitwy za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Panny i wszystkich Świętych i spraw, aby ten budynek, który Tobie poświęcamy, stał się domem zbawienia i łaski. Niech lud chrześcijański, który się tutaj gromadzi, uwielbia Cię w duchu i prawdzie i wzrasta w miłości. Przez Chrystusa, Pana naszego – zwrócił się do Boga biskup Dydycz.
Po tych słowach w przygotowanym miejscu zostały złożone relikwie św. Klary.
NAMASZCZENIE OŁTARZA I ŚCIAN KOŚCIOŁA
Biskup stojąc przed ołtarzem powiedział - Niech Bóg swoją mocą uświęci ten ołtarz i kościół, który namaszczamy jako Jego słudzy, aby wyrażały tajemniczy związek Chrystusa i Kościoła.
OKADZENIE OŁTARZA I KOŚCIOŁA
Po namaszczeniu ołtarza i ścian nastąpiło okadzenie ołtarza i Kościoła.
OŚWIETLENIE OŁTARZA I KOŚCIOŁA
Następnie mniszki Klaryski nakryły ołtarz i ozdobiły go kwiatami.
Diakon podał biskupowi zapaloną świecę mówiąc - Niech w Kościele jaśnieje światło Chrystusa, aby wszystkie ludy osiągnęły poznanie prawdy.
Na znak radości zapalono wszystkie świece, świeczniki umieszczone przed namaszczonymi krzyżami i inne lampy kościoła.
LITURGIA EUCHARYSTYCZNA
To był ważny dzień dla wiernych, w związku z czym wielu przyjęło Św. Komunię.
ODCZYTANIE DEKRETU KONSEKRACJI
Pod Dekretem Konsekracji, odczytanym przez Ks. prał. dr Zbigniewa Rostkowskiego – Kanclerza Kurii Diecezji Drohiczyńskiej, złożyli podpisy wszyscy obecni w kościele kapłani, siostry zakonne i wybrani goście, wśród których był również gospodarz miasta – Anatol Ochryciuk.
PODZIĘKOWANIAPrzełożona Wspólnoty – Siostra Maria Franciszka i Siostra Bogumiła, w imieniu wszystkich mniszek Klarysek podziękowały za pomoc w spełnieniu ich największego marzenia.
- Nasze serca przepełnione są tak wielką radością. Tron Eucharystyczny już jest, nareszcie jest! Pragniemy w imieniu Mniszek Klarysek od Wieczystej Adoracji w Hajnówce podziękować przede wszystkim Panu Bogu. Za to, że pozwolił nam tu przybyć, tu pracować i patrzeć z radością jak rośnie kościół, jak powstaje Tron Eucharystyczny dla Pana Jezusa.
Kościół św. Klary i nasz klasztor tu w Hajnówce to Boży plan i Jego dzieło. Aby tego dokonać Pan Bóg posłużył się nie tylko nami. Współpracowników Bożego dzieła było bardzo wielu. Przez tych 7 lat, gdy tu jesteśmy poznałyśmy szlachetnych i wielkodusznych ludzi, o otwartych na Boże natchnienia sercach.
Mniszki podziękowały księdzu Biskupowi Antoniemu Dydyczowi. To on nas zaprosił do Hajnówki. Jest nie tylko naszym opiekunem diecezjalnym, ale troszczy się o nas jak prawdziwy ojciec. Podziękowały księżom i kapłanom za modlitwy, zainteresowanie, dobre słowo oraz wsparcie duchowe.
Wybudowanie takiego kościoła w ciągu czterech lat było nie lada wyzwaniem. W związku z czym podziękowaniom nie było końca…Dziękujemy naszym dobrodziejom, którzy wspierali nas materialnie: panu Tadeuszowi Romańczukowi z Bielska Podlaskiego, panu Andrzejowi Grabosiowi z Bielska-Białej, panu Robertowi Dynarowskiemu z Warszawy. Bez waszej pomocy nasza budowa trwałaby bez wątpienia o wiele dłużej.
Dziękujemy naszym współpracownikom z placu budowy: panom Jerzemu Górnemu, Tomaszowi Czermakowi wraz całą firmą, państwu Janiszewskim, panom: Augustynowi Całce, Ludwikowi Wasilewskiemu, Wacławowi Burneckiemu, Janowi Trofimiukowi, Kazimierzowi i Damianowi Kaślewiczom, Andrzejowi Kirylukowi, Mirosławowi Kuczko, Pawłowi Kuźmie. Bez Waszej ciężkiej pracy nie byłoby tego dzisiejszego świętowania. Dziękujemy za życzliwość i pomoc panu burmistrzowi Hajnówki Anatolowi Ochryciukowi. Dyrekcji PSS Społem w Hajnówce, Dyrekcji Szpitala Powiatowego, pani Marii Stelmach – kierowniczce stołówki przy szpitalu. Panom Stanisławowi i Bogdanowi Jakimom, za troskę o nasze zaplecze kulinarne. Dziękujemy naszym rodzinom, naszym rodzicom, rodzeństwu z rodzinami, na których zawsze możemy liczyć i którzy dzielnie pomagali nam przygotować tę uroczystość.
Szczególne podziękowania pragniemy skierować wspaniałemu dyrygentowi Chóru Męskiego i Chłopięcego Filharmonii Poznańskiej, panu profesorowi Stefanowi Stuligroszowi. Dziękujemy za odpowiedź na nasze zaproszenie i ubogacenie pięknym śpiewem tej uroczystości.
Dziękujemy także naszym dobrodziejom z Belgii, za dzwon, który codziennie rozbrzmiewa z naszej wieży, przyjaciołom z Niemiec i księdzu Paulowi Szpetlingowi.
BŁOGOSŁAWIEŃSTWO
Błogosławieństwo wiernych zakończyło uroczystość poświęcenia Kościoła przy klasztorze Mniszek Klarysek.
Emilia Rynkowska