Artykuły
Rok Miłosza w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hajnówce
- Utworzono: środa, 04, maj 2011 21:00
- Odsłony: 2485
Rok 2011 uchwałą Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej poświęcony został pamięci Czesława Miłosza. Przypadającą 30 czerwca setną rocznicę urodzin Miłosza wpisano do kalendarza rocznic UNESCO, a uroczystości towarzyszące obchodom będą odbywały się nie tylko w Polsce i na Litwie, ale też w Stanach Zjednoczonych, Chinach, Indiach, Izraelu, Rosji czy Francji. Do programu obchodów Roku Miłosza włącza się również hajnowska Miejska Biblioteka Publiczna, która na tę okazję przygotowała specjalną ofertę.
Wystawa w hallu bibliotecznym poświęcona życiu i twórczości poety przybliża najważniejsze wydarzenia związane z jego osobą. Urodzony w Szetejniach, w sercu litewskiego matecznika, wygnany stamtąd przez tragiczne wydarzenia XX wieku, mieszkał kolejno w Warszawie, Krakowie, Paryżu, Stanach Zjednoczonych, by u kresu życia powrócić do Polski. Warto wspomnieć o epizodzie hajnowskim Miłosza, który odwiedził nasze miasto w sierpniu 1998 roku, przy okazji wizyty w Puszczy Białowieskiej. Czesław Miłosz, z racji swego litewskiego pochodzenia, z wielkim sentymentem zawsze traktował Kresy. Zwiedzając Muzeum Kultury Białoruskiej z szacunkiem odnosił się do naszej lokalnej, wieloetnicznej społeczności, która poniekąd przypominała mu rodzinne Szetejnie.
12 maja br. o godz. 1700 w Czytelni dla Dorosłych MBP odbędzie się uroczysty wieczór ph. „Śladami Czesława Milosza…”, a prezentacja multimedialna i krótki wykład przybliżą sylwetkę poety, który przez lata budził w nas, Polakach, tak wiele skrajnych emocji. O najciekawszych faktach z burzliwego życiorysu Miłosza będzie można dowiedzieć się w trakcie spotkania, na które już dziś zapraszamy wszystkich hajnowian.
Biblioteka pamięta też o młodzieży- uczniowie szkół średnich do końca 2011 roku będą mieli okazję poznać twórczość noblisty w trakcie lekcji bibliotecznych, z których ofertą wystąpiliśmy do hajnowskich szkół. Zachęcamy wychowawców i polonistów do skorzystania z tej niecodziennej „lekcji literatury”.
Mamy nadzieję, że stulecie urodzin Czesława Miłosza stanie się okazją do ponownego spotkania z jego dziełem, które nie od dziś pobudza do twórczej refleksji nad kondycją współczesnego świata. Pamiętajmy, że dobra i mądra literatura nigdy nie jest łatwa i przyjemna, najważniejsze, by działała na nasze emocje i zmuszała do myślenia, a taka bezwzględnie jest spuścizna, którą pozostawił po sobie Czesław Miłosz.