Zagrożenie afrykańskim pomorem świń w powiecie hajnowskim

Powiat hajnowski poza gminami Czeremcha i Kleszczele, w związku z zagrożeniem afrykańskim pomorem świń został uznany za obszar ochronny.
Na terenie całego powiatu istnieje możliwość przeprowadzania uboju gospodarczego na użytek własny po spełnieniu niżej podanych przepisów

Ubój zwierząt w gospo­darstwie na potrzeby własne
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 21.10.2010 r. w sprawie wymagań wetery­naryjnych przy produ­kcji mięsa na użytek własny (Dz. U. 2010.207.1370), ubój zwierząt w gospo­darstwie na potrzeby własne jest dopusz­czalny po spełnieniu określo­nych wymo­gów, w szczególności:
1. Na potrzeby własne można ubić drób, zajęczaki oraz świnie, cielęta do 6 miesiąca życia oraz owce i kozy.
2. Zamiar przeprowadzenia uboju należy zgłosić do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Hajnówce na co najmniej 24 godziny przed planowanym ubojem (nie dotyczy drobiu i zajęczaków).
Druki zgłoszeniowe są do pobrania na stronie www.piw-hajnowka.pl w zakładce < Pliki > , lub w siedzibie Inspektoratu.
3. Ubojowi można poddać tylko zwierzęta zdrowe, nie podlegające ograni­czeniom wynika­jącym ze zwalczania chorób zakaźnych, po upływie okresów karencji po stosowaniu środków lecz­niczych, a także przy zachowaniu przepisów dotyczą­cych humani­tarnego uboju oraz przepisów o systemie identyfikacji i rejes­tracji zwierząt.
4. Uboju może dokonać osoba przyuczona do wyko­ny­wania uboju zwierząt po pozba­wieniu zwierzęcia świado­mości.
5. Uboju nie wolno wykonywać w obecności dzieci.
6. Przy uboju świń i nutrii obowiązuje bezwzględny obowiązek badania w kierunku włośni.
7. Przy uboju owiec, kóz i cieląt do 6 m-ca życia obowiązuje nakaz zagospodarowania na własny koszt ubocznych produktów (odpadów) szczególnego ryzyka (SRM) poprzez przekazanie ich do upraw­nionego zakładu utyli­zacyj­nego za pokwitowaniem odbioru.
8. Podmiot prowadzący gospo­darstwo, w którym dokonywany jest ubój zwierząt pochodzących z innych gospo­darstw, prowadzi ewidencję przeprowa­dzonych przez niego ubojów oraz przecho­wuje ją przez okres trzech lat od daty dokonania uboju danego zwierzęcia. Szczegóły określa ww. roz­porzą­dzenie.
9. Posiadacz zwierzęcia ma obowiązek zgłoszenia faktu dokonania uboju na potrzeby własne w BP ARiMR w ciągu 30 dni po uboju w przy­padku świń oraz w przy­padku 7 dni po uboju w przypadku owiec, kóz i cieląt.
10.Mięso pozyskane na potrzeby własne nie może być wprowa­dzone do obrotu (nie może być odsprzedane), może służyć do spożycia i przero­bienia na potrzeby własne.


Powiatowy Lekarz Weterynarii
w Hajnówce
Jan Dynkowski

Wyciąg przepisów z niżej podanego rozporządzenia MRiRW dotyczących nakazów w obszarze ochronnym wymienionym w części I ust. 2 załącznika do decyzji wykonawczej Komisji 2014/178/UE z dnia 27 marca 2014 r. w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich
(Dz. Urz. UE L 95 z 29.03.2014, str. 47),

( gminy : Białowieża, Czyże, Dubicze Cerkiewne, Hajnówka, Narew, Narewka, miasto Hajnówka, )

MINISTER ROLNICTWA I ROZWOJU WSI
z dnia 31 marca 2014 r.
w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem u dzików afrykańskiego pomoru świń


Na podstawie art. 47 ust. 1 i art. 48a ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. z 2008 r. Nr 213, poz. 1342, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:

§ 1.
1. W związku z wystąpieniem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej afrykańskiego pomoru świń u dzików, na obszarach wymienionych w części I ust. 2 załącznika do decyzji wykonawczej Komisji 2014/178/UE z dnia 27 marca 2014 r. w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich (Dz. Urz. UE L 95 z 29.03.2014, str. 47), zwanych dalej „obszarami ochronnymi", oraz na obszarach wymienionych w części II ust. 2 załącznika do tej decyzji, zwanych dalej „obszarami objętymi ograniczeniami", nakazuje się:

1) utrzymywanie świń w gospodarstwie w sposób wykluczający kontakt z wolno żyjącymi dzikami;
2) sporządzenie przez posiadaczy świń spisu posiadanych świń, z podziałem na prosięta, warchlaki, tuczniki, lochy, loszki, knury i knurki, oraz bieżące aktualizowanie tego spisu;
3) karmienie świń paszą zabezpieczoną przed dostępem zwierząt wolno żyjących;
4) wyłożenie mat dezynfekcyjnych odpowiednio przed:
a) wjazdami i wejściami do gospodarstw, w których są utrzymywane świnie, oraz wyjazdami i wyjściami z tych gospodarstw,
b) wejściami do pomieszczeń, w których są utrzymywane świnie i wyjściami z tych pomieszczeń – a także stałe utrzymywanie wyłożonych mat w stanie zapewniającym utrzymanie skuteczności
działania środka dezynfekcyjnego;
5) stosowanie przez osoby mające kontakt z dzikami środków higieny niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się afrykańskiego pomoru świń, w tym odkażanie rąk i obuwia;
6) bieżące oczyszczanie i odkażanie narzędzi oraz sprzętu wykorzystywanych do obsługi świń.
§ 2.
1. Na obszarze ochronnym oraz na obszarze objętym ograniczeniami zakazuje się wnoszenia i wwożenia na teren gospodarstwa, w którym są utrzymywane świnie, zwłok dzików, tusz dzików, części tusz dzików i produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego w rozumieniu art. 3 pkt 1 w związku z art. 2 ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1069/2009 z dnia 21 października 2009 r. określającego przepisy sanitarne dotyczące produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, nie przeznaczonych do spożycia przez ludzi, i uchylającego rozporządzenie (WE) nr 1774/2002 (rozporządzenie o produktach ubocznych pochodzenia zwierzęcego) (Dz. Urz. UE L 300 z 14.11.2009, str. 1, z późn. zm.), zwanych dalej „produktami ubocznymi pochodzenia zwierzęcego", pochodzących z dzików oraz materiałów i przedmiotów, które mogły zostać skażone wirusem afrykańskiego pomoru świń.

§ 3.
1. Nakazuje się oczyszczanie i odkażanie, po każdym przemieszczeniu świń lub produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego otrzymanych ze świń, środków transportu, które były użyte do ich przemieszczenia na obszarze ochronnym lub obszarze objętym ograniczeniami lub z tych obszarów.
2. Dokument potwierdzający przeprowadzenie oczyszczenia i odkażenia środka transportu, o którym mowa w ust. 1, jest przechowywany przez podmiot, który dokonał przemieszczenia określonego w ust. 1, przez 3 lata od dnia zakończenia tego przemieszczenia.
3. Dokument potwierdzający przeprowadzenie oczyszczenia i odkażenia środka transportu po ostatnim przemieszczeniu świń lub produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego otrzymanych ze świń albo jego kopia są przewożone w tym środku transportu i udostępniane na żądanie urzędowego lekarza weterynarii.

§ 15.
1. Powiatowy lekarz weterynarii pobiera próbki do badań w kierunku afrykańskiego pomoru świń:

1) z każdego dzika padłego lub odstrzelonego na obszarze ochronnym albo na obszarze objętym ograniczeniami, lub dostarczonego do położonych na tych obszarach punktów lub zakładów, o których mowa w § 11 ust. 2;
2) w gospodarstwach położonych na obszarze ochronnym lub obszarze objętym ograniczeniami od świń chorych lub ze świń padłych, u których w wyniku przeprowadzonego badania klinicznego nie można wykluczyć afrykańskiego pomoru świń.

2. Posiadacz świń informuje urzędowego lekarza weterynarii o każdym przypadku padnięcia świni w gospodarstwie położonym na obszarze ochronnym lub na obszarze objętym ograniczeniami.

 

 

Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.