Wernisaż Stanisława Żywolewskiego

0463_miniŻywolewski Stanisław urodzony w 1942 roku  w Hajnówce. Artysta - samouk,  malarz, rzeźbiarz. W  twórczości  odważny i kontrowersyjny. Malarstwo traktuje jak misję. Swoją sztuką pragnie uświadomić zagrożenia ekologiczne, upadek moralności, przedstawić różne aspekty życia społecznego i politycznego.

Śmiało korzysta z ikonografii chrześcijańskiej, zręcznie balansując między sakrum a profanum. Jego  obrazy znajdują się w muzeach: w Białymstoku, Toruniu, Warszawie, Katowicach , Muzeum Polskim w Raperswillu w Szwajcarii. Wiele prac znalazło się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą, m.in. w Kanadzie, Szwecji, Francji, Belgii, Izraelu i Niemczech.

 

Stanisławowi Żywolewskiemu przyznano I nagrodę w kategorii malarstwa w II Wojewódzkim Przeglądzie Amatorskiej Twórczości Artystycznej w 1987 roku w Białymstoku, w II Ogólnopolskim Biennale Sztuki Nieprofesjonalnej w Skawinie w 1989 roku, w Międzywojewódzkim Przeglądzie Amatorskiej Twórczości Plastycznej w Białymstoku w 1989roku, w  IV i V  Przeglądzie Sztuki Nieprofesjonalnej Ziemi Hajnowskiej w Hajnówce w 1997 i 1998 roku.

Artysta otrzymał Wyróżnienie w kategorii malarstwa w III Ogólnopolskie Biennale Sztuki Nieprofesjonalnej w 1991 roku w Skawinie, oraz V Ogólnopolskim Konkursie Malarskim im. Teofila Ociepki w Toruniu w 2002 roku.

Malarstwo Stanisława Żywolewskiego eksponowano  w  Muzeum Podlaskim w Ratuszu w Białymstoku, Muzeum Okręgowym w Suwałkach, Muzeum w Ratuszu w Bielsku Podlaskim,  Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu.  Pokazał swoje obrazy w Miejskim Ośrodku Kultury w Drohiczynie,  w  Galerii „Obuch” w Białymstoku  i „Galerii w Stodole” w siole Budy. Po raz pierwszy  pokazał swoją twórczość na indywidualnej wystawie w Hajnówce w  Małej Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej, zorganizowanej przy współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Hajnówki.

22 lipca odbył się uroczysty wernisaż wystawy  Stanisława Żywolewskiego. Artysta wystawił dziesięć prac w zupełnie innej niż dotychczas konwencji. Były to niewiasty z bajek m.in.: „Kopciuszek”, „Dziewczynka z zapałkami”,  „Księżniczka na ziarenku grochu”, którym nadał imiona: Oleńka, Renatka, Joasia, Basia. Mottem wystawy były słowa artysty „Obraz nie jest kopią rzeczywistości, obraz jest propozycją dla wyobraźni”.

Wiktor Kabac, nestor hajnowskich artystów przedstawił  drogę twórczą i dorobek artystyczny Stanisława Żywolewskiego, nie szczędził  słów uznania  pod adresem  eksponowanej wystawy.

Stanisław Żywolewski mimo, że jest hajnowianinem, w lokalnym środowisku, wciąż  jeszcze jest mało znany, zapewne wynika to z jego nieśmiałości, być może  indywidualnego wręcz sceptycznego podejścia do ekspozycji swoich prac na wystawach. Cieszy się gdy obraz przyciągnie wzrok , zatrzyma i zainteresuje tych, którzy kochają malarstwo, zrozumieją artystę i jego sztukę.

Pragnąc przybliżyć całokształt twórczości Stanisława Żywolewskiego  przedstawiliśmy prezentację multimedialną  przedstawiającą dotychczasowy dorobek: malarstwo, rzeźba, płaskorzeźba, krzyże i kapliczki realizacji naszego hajnowskiego artysty.

Alla Gryc

fot. T. Topolsk

 

Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.