Honorowe Nagrody Burmistrza Miasta Hajnówka QUERCUS - Hajnówka 2020 zostały przyznane

 17

Każdego roku wraz z końcem stycznia przychodzi ważny czas w przestrzeni publicznej miasta Hajnówka. Ma miejsce wówczas szczególna uroczystość.

W jej trakcie poznajemy osobowości, które poprzez swoją działalność na rzecz społeczności lokalnej wpisują się w grono zasłużonych dla wspólnoty. Ich aktywność niesie wkład w życie społeczno-gospodarcze, podnosi jego jakość. Są to osoby reprezentujące różne dziedziny tj. gospodarka, kultura, ochrona zdrowia. Symbolicznym uhonorowaniem tego faktu są Honorowe Nagrody Burmistrza Miasta Hajnówka QUERCUS. Stanowią one społeczne podziękowanie za dotychczasową pracę, wyraz doceniania jej przez ogół oraz pewnego rodzaju motywację do dalszego działania. Jednostki nagrodzone wyróżniają szczególne cechy: pasja do wykonywanej pracy, bezinteresowność, determinacja, zakorzenienie w hajnowskiej ziemi. Od pierwszej edycji gali, która miała miejsce w 2015 roku, poznaliśmy już 19 laureatów. W 2020 dołączyło do tego grona kolejnych czterech.

 

31 stycznia w Hajnowskim Domu Kultury odbyła się uroczysta gala rozdania statuetek. Poprowadziła ją niezastąpiona mistrzyni konferansjerki Mariola German-Pietruczuk. Artystyczny wstęp zapewnił laureat zeszłorocznej nagrody w dziedzinie kultury Michał Skiepko, urzekając swym operowym głosem przybyłych gości. Wśród nich byli przedstawiciele lokalnych samorządów, jednostek organizacyjnych, przedsiębiorstw, grono lokalnych artystów. Swą obecność zaznaczył Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Stefan Krajewski. Gospodarz spotkania Burmistrz Miasta Hajnówka Jerzy Sirak, podkreślając jego istotę zaznaczył, iż wybór laureatów to przede wszystkim zasłyszane głosy, sugestie płynące z przestrzeni miejskiej, jakie pozwalają na wyłonienie grona laureatów. Nagroda przyznawana jest w imieniu mieszkańców.

Muzycznym ukłonem w stronę nagrodzonych były utwory z przesłaniem w wykonaniu wokalistek Studia Piosenki Estradowej HDK.

Honorowe Nagrody Burmistrza Miasta Hajnówka QUERCUS - Hajnówka 2020 otrzymali:

TVK Hajnówka

Jej początki sięgają 1994 roku. To już 25 lat świadczenia usług telewizji kablowej mieszkańcom Hajnówki. Od samego początku jest to spółka stawiająca na rozwój w oparciu o nowoczesne technologie. Już z początkiem XXI wieku, bo w 2002 roku jako jedna z pierwszych telewizji kablowych w Polsce, do świadczenia swoich usług wykorzystywała media światłowodowe. Pozwoliło to, w niedługim czasie, zapewnić stały dostęp do szerokopasmowego Internetu, wprowadzenia telewizji cyfrowej oraz telefonii stacjonarnej. Ponadto, z myślą o społeczności lokalnej na zlecenie telewizji kablowej od 10 lat produkowany jest kanał Telewizji Podlasie. Zasięg sieci kablowej znacząco zwiększył się dzięki wdrożeniu nowoczesnej technologii „światłowód do domu". Aktualnie w zasięgu Telewizji Kablowej znajduje się 99% mieszkańców Hajnówki. Ponadto firma świadczy usługi w Bielsku Podlaskim, Wysokiem Mazowieckiem i Ciechanowcu. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, firma z okazji obchodzonego w ubiegłym roku jubileuszu 25-lecia uzupełniła swoją ofertę o świadczenie usług telefonii komórkowej i internetu mobilnego.

 

Dr n. med. Wojciech Tołwiński

Absolwent Akademii Medycznej w Białymstoku, doktor nauk medycznych i specjalista z zakresu chirurgii ogólnej. Swoje zawodowe doświadczenie zdobywał podczas wieloletniej pracy w II Klinice Chirurgii Gastroenterologicznej w Białymstoku, w czasie pełnienia funkcji ordynatora oddziału chirurgicznego w Bielsku Podlaskim (2001-2003r.). Obecnie rozwija swój medyczny fach na oddziale chirurgii w hajnowskim szpitalu Hajnówce oraz prywatnej praktyce. Uczestniczył w wielu szkoleniach krajowych i zagranicznych , doskonaląc na nich umiejętności z dziedziny operacji laparoskopowych. Do dnia dzisiejszego wykonał imponującą liczbę zabiegów z chirurgii ogólnej oraz operacji laparoskopowych (kilkadziesiąt tysięcy; w 2009 r. miał już ich ok. 10 tysięcy). Za liczbami tymi idzie efektywność oraz zadowolenie pacjentów, za co jest bardzo ceniony nie tylko w regionie, ale na terenie całego kraju:

„...Najlepsza osoba jaką mogłam spotkać na swojej drodze. Dopiero po operacji walka z otyłością przynosi rezultaty. Dr Tołwiński jest wspaniałym człowiekiem podchodzi do każdego indywidualnie i z sercem. Każdemu z czystym sercem polecam...";

„...Dr Tołwiński to człowiek z pasją i ogromnym sercem, kochający to co robi. Do każdego człowieka podchodzi indywidualnie. Liczy się każdy pacjent - zarówno ten młody, jak i stary. Według Niego każdy zasługuje na szansę. Zawsze rzeczowy i kompetentny. Profesjonalista w każdym calu. Jak dla mnie anioł z powołania a lekarz z wyboru :) Panie Doktorze – dziękuję! Pacjentka z Mińska Mazowieckiego...". (źródło: https://www.znanylekarz.pl/wojciech-tolwinski/chirurg/hajnowka)

 

Pastor Jerzy Szachiewicz

Od ponad 20 lat niesie opiekę duchową wiernym Kościoła Chrześcijan Baptystów w Hajnówce. Chrzest wiary przyjął 29 sierpnia 1976 roku w Narwi. W 1988 roku ukończył Seminarium Teologiczne Kościoła Chrześcijan Baptystów. Przez 10 lat przewodniczył wspólnocie baptystów w Narwi. Od 12 września 1999 roku pełni obowiązki pastora zboru w Hajnówce. W swojej posłudze dużą uwagę skupia na rozważaniach duchowych we wspólnocie, które wzmacniają wiarę w Boga oraz więzi międzyludzkie. Organizator licznych wydarzeń integracyjnych dla członków zboru m.in. "Wakacyjny Klub Biblijny", a także wspiera potrzebujących poprzez współpracę z Bankiem Żywności oraz Urzędem Miasta Hajnówka.

 

Prof. dr hab. Jarosław Perszko

Artysta – rzeźbiarz, performer, autor obiektów intermedialnych, scenografii dla filmu, teatru dramatycznego i lalkowego, działacz kulturalny, profesor akademicki. Urodzony i mieszkający w Hajnówce. Absolwent Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie w kolejnych latach po uzyskaniu dyplomu pełnił funkcję asystenta prof. Adolfa Ryszki w Zakładzie Rzeźby. Od 1997 roku pracuje na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej. W latach 2007–2016 kierował Katedrą Architektury Wnętrz, od roku 2016 obejmuje stanowisko prorektora ds. studenckich Politechniki Białostockiej. Prowadzi zajęcia z rzeźby, modelowania i działań przestrzennych na kierunku architektura wnętrz na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej oraz z rzeźby i modelowania na kierunku technologia teatru lalek na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

W listopadzie 2019 roku Prezydent RP nadał Jarosławowi Perszko tytuł profesora sztuki. Od wczesnych lat 90. artysta nieprzerwanie prowadzi swoją pracownię w Hajnówce. W rodzinnej Hajnówce zrealizował szereg projektów upowszechniających sztukę współczesną. Był inicjatorem, współzałożycielem i prezesem Międzynarodowego Stowarzyszenia „Artyści w naturze" (2000–2011). Współorganizował i uczestniczył w międzynarodowych plenerach „Aliaż", których efektem są osadzone w przestrzeni miejskiej rzeźby, wykonane we współpracy z Zakładami Maszynowymi HAMECH. Jest autorem koncepcji fontanny w Parku Miejskim oraz nowego herbu Miasta Hajnówka.

Uhonorowany licznymi wyróżnieniami, m.in.: Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis", 2019; odznaką honorową nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej", 2006; nagrodą Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej za sezon 2001/2002.

Emilia Korolczuk


Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.